IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Enciclopedia produselor cosmetice, sfaturi general valabile
Cleo
post Jun 15 2008, 11:11 PM
Post #1


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Am descoperit intamplator un soi de enciclopedie a produselor cosmetice aflate pe piata. Paula Begoun e autoarea iar cartea se numeste “Don’t go to the cosmetic counter without me” si pe langa multe explicatii foarte “user friendly” ia in ordine alfabetica fiecare marca si mai toate produsele lor si le da un soi de nota. Sint multe cu note foarte proaste si nume rasunatoare, sint altele foarte bune dar no name.


De exemplu mitul cremelor contur ochi este doar atat, un mit. Au aceeasi compozitie ca si cremele de fata dar pt ca numele e atragator au asortat si pretul pe masura. Deci cremele de fata sint foarte bune si pe langa ochi. Restul e marketing.
De retinut: NU exista creme care sa elimine ridurile, sa ridice pielea lasata, sa te faca sa arati cu ani mai tanara etc. NU exista! Ce face o crema intr-o masura mai mare sau mai mica este sa restaureze o bariera sanatoasa (esentiala pt a permite pielii sa se vindece si sa produca alt colagen), reduce inflamatiile, ajuta prevenirea ( nu eliminarea) agresiunii radicalilor liberi, reface elemente vitale necesare mentinerii unui ten sanatos si creaza o senzatie de finete si moliciune pe care multi o vor gasi placuta dpdv estetic. Cremele hidratatante pt ten gras sint cel mai greu de evaluat. Ca o regula , DACA tenul gras nu este iritat si agresat cu produse cosmetice agresive, NU are nevoie de hidratare

A ajuns si la o lista a “celor mai bune … ” insa sint multe produse bune pe piata care nu au intrat in clasificarea asta si totusi sint bune. Si la fel multe produse slabe dpdv al componentei dar cu un nume foarte atragator. Exista creme pe piata care au indicatia pt ten uscat si dimpotriva s-ar potrivi unui ten gras, la fel si pt fdt-uri.

O sa incerc, in masura in care-mi permite timpul, sa va sugerez cele mai bune produse pe categorii dupa cartea sus mentionata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Jun 15 2008, 11:14 PM
Post #2





Musafir






superrrrrrrr topicul cleo, (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif) astept cu nerabdare urmatoarele sfaturi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Jun 15 2008, 11:38 PM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Felicitari pentru topic Cleo, e super, astept cu nerabdare urmarea (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jun 16 2008, 03:31 AM
Post #4


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
episodul 2

Multe, daca nu cele mai multe dintre schimbarile care se produc cu pielea de-al lungul anilor si anume aparitia ridurilor, pierderea elasticitatii, decolorarea, probleme de texura a pielii si uscarea ei, sint rezultate ale expunerii la soare fara protectia solara potrivita .

Pt ingrijirea pielii, protectia solara este esentiala 365 de zile pe an. Daca este aplicata corect (insemnand si reaplicarea peste zi daca este nevoie) este singura bariera impotriva ridurilor. De asemenea participa si la prevenirea unor forme de cancer al pielii si sint un musai abolut daca exista cazuri de cancer de piele in familie sau deja ati fost tratate in urma unui astfel de diagnostic (doamne fereste)

Daca nu folosesti o protectie solara de orice fel (crema, lotiune, gel, serum sau fdt) cu SPF 15 si mai mare si care contine ingredientele pt protectia impotriva UVA cum ar fi avobenzone (butyl methoxydibenzoylmethane sau Parsol 1789) oxid de zinc, dioxid de titanium, Mexoryl SX (ecamsule) sau Tinosorb-ul (in unele tari) atunci nu faci nimic valoros pt sanatatea de lunga durata a pielii tale.

Serios, toate produsele anti-rid, de reintinerire, fermitate, elasticitate sint complet inutile daca nu iti protejezi pielea de soare zi de zi. Este vital sa incluzi un produs cu protectie solara in rutina zilnica. Cel mai lipsit de etica lucru pe care-l face industria de cosmetice este sa vanda femeilor o multitudine de produse care de cele mai multe ori nu includ protectia solara.

In ultimi ani au iesit pe piata foarte multe produse care includ protectia solara, sint impartite pe categorii de tipuri de piele si de asemenea au aparut si variantele lejere (lightweight) cu textura delicata si matifianta, perfecte pt cei cu ten gras.

Cineva cu tenul gras poate prefera sa foloseasca pt fata un fdt cu SPF 15 sau mai mare si sa aplice o protectie solara bine formulata de la gat in jos. Acesta este singura parte de piele mai putin dificila pt persoanele cu ten gras insa e nevoie de experimentare pt a descoperi cel mai bun produs pt fiecare. De retinut insa ca in ciuda etichetei care indica non-comedogenic sau non-acnegenic nici un produs cu protectie solara nu garanteaza ca n-ar cauza probleme cuiva cu acnee.

Exista si pt cremele solare o lista de best of … o s-o scriu la locul potrivit in curand
Go to the top of the page
 
+Quote Post
3A
post Jun 16 2008, 03:49 AM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,116
Joined: 19-January 08
From: Toronto
Member No.: 3,077



Waw, super. Multumesc de efortul pe care-l faci de dragul nostru (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)

In primul rand ma bucur ca ai zis de crema ce se poate folosi binemerci si in jurul ochilor. Eu am cumparat de cateva ori creme speciale pentru ochi si nu le-am putut folosi pentru ca ma usturau ochii...

In al doilea rand, am observat si eu ca mi-a fost f. bine cu o creme care era hidratanta si cu SPF15 si de atunci am cautat tot ceva in genul asta, dar aici n-am gasit ca n-am avut rabdsarea sa stau la rand sa le citesc etichetele... Eu am un ten cu tendinta spre uscat.

Eu nu folosesc fdt. Mi-e destul daca ajung sa ma dau cu crema...ceea ce nu s-a prea intamplat in ultima vreme din pacate...

Sunt curioasa cum e cu cremele de zi si noapte, dar astept sa ajungi pana acolo (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutz
post Jun 16 2008, 04:13 AM
Post #6


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



Cleo, super topicul, si multumim ca stai sa ne scrii (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
eu m-am pricopsit cu acnee de cand am venit in State (desi nu am avut nici macar in adolescenta! (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) ). Si cand m-am dus la dermatolog, printre altele, mi-a spus sa ma dau mereu cu SPF pe fata, indiferent cat de putin stau afara sau cat de putin soare e afara...(desi eu, parasuta de mine, nu m-am dat deloc! (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) )
ca sa nu mai spun ca tocmai mi-am luat si eu prima mea crema pentru ochi...care it's supposed sa ma scape de cearcane, dar se pare ca sa nu ma astept la prea multe, huh?
de neutrogena zice ceva? eu am o pasiune pt firma asta, desi la unele chestii m-a dezamagit (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
3A
post Jun 16 2008, 04:16 AM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,116
Joined: 19-January 08
From: Toronto
Member No.: 3,077



Andutz, ai mare grija la mancare. Schimbarea alimentatiei cred ca produce si schimbari ale tenului. Si clar mancarea in State nu e ca in Ro.
In afara de SPF (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutz
post Jun 16 2008, 05:04 AM
Post #8


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



asa e, 3A...la inceput am mancat tare aiurea, ca nu aveam bani, si nici masina sa mergem noi la cumparaturi, dar acum mancam tare sanatos, si degeaba. Pe mine m-a pus pe antibiotice doctora, pt ca se pare ca acneea e produsa de ceva bacterie...?
si de SPF ma apuc chiar de maine! pe onoarea mea de pionier (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jun 16 2008, 08:08 AM
Post #9





Musafir






Sarna pt topic Cleolica, abia astept sa am niscaiva vreme sa citesc (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Din ce am citit asa pe diagonala sunt in mare d'acord cu gagica, dar am si cateva comentarii. Revin later sper.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jun 16 2008, 08:18 AM
Post #10





Musafir






Cleo (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) Am citit cu sufletul la gura tot ce-ai scris. F buna ideea acestui topic si f utila pentru noi.
Citind, m-am bucurat ca eu n-am crema contur de ochi si fdt are SPF 15. Nu m-am gandit sa ma dau si pe gat cu crema cu SPF, dar e o idee buna, ca acolo imbatraneste pielea parca mai repede.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:30 PM