IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Retete pentru vas roman de lut
hanny
post Jun 26 2007, 08:42 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Dependent
Posts: 31
Joined: 22-June 07
From: Israel
Member No.: 1,848



QUOTE(divi2007 @ Jun 20 2007, 11:41 AM) *


Asaaaaaaa, iei un ardei mare rosu si un ardei mare verde doua cepe sanatoase si 6 catei de usturoi.Tai toate astea si le prajesti in ulei.daca ai de masline e ok, daca nu apoi nu.
Iei 4-5 cartofi mari ii tai in felii rotunde pui in cratita aia ceapa ardeiul si etc peste care pui in rind de felii de cartofi
peste ele poui pestele si peste peste pui restul de cartofi.Faci sosul: sare,piper,boia de ardei dulce si-o legatura de corinadru taiata marunt.totrni sosul peste tot ghiveciul asta si iei 6 ardei iuti ii speli sii pui depasupra cu tot cu simburi .pui capacul si bagi balamucul la cuptor vreme de o ora.
E delicios dar te arde si cind il maninci si cind il elimini.
proprietati:
e bun iarna la persoanele de tipul" rece" in sensul ca incalzeste,ardeiul iute incalzeste" peste si legumele sint recomandate oricind si oricui.
e bun vara dezinfecteaza tractul intestinal in perioadele de calduri si de virusuri intestinale care tzopaie-n jur.
e bun oricind ca e gustos si nici nu ingrasa daca nu bagi in el jumate de piine alba.
mai vreti retete ucigatoareb? ca mai am.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
2 Pages V   1 2 >  
Start new topic
Replies (1 - 9)
Diana.
post Jun 26 2007, 08:52 AM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Reteta de la Vicky:
QUOTE(viki @ Jun 20 2007, 11:21 PM) *
BUNA
Eu mai fac si peste pentru baietelul meu si este foarte bun .
De exemplu : pui legume ,peste si le stropesti cu putin vin ulei de masline si mai pui cam o cana si jumatate e apa ( bine inteles si condimente dupa gust )
Crede-ma ca este o nebunie si tot o data sanatos .

Bafta .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Jun 26 2007, 11:12 AM
Post #3


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



daaa, eu vreau retete ucigatoare, ca pun ardei iute in orice, mi-am luat pana si ciocolata cu ardei iute (IMG:style_emoticons/default/wub.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jun 26 2007, 11:20 AM
Post #4





Musafir






si eu mai vreau retete (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 30 2007, 08:48 PM
Post #5





Musafir






copiez retele din cartea cu care a venit vasul
ATENTIE : INAINTE DE FOLOSIRE, VASUL TREBUIE LASAT LA "INMUIAT" IN APA 15-20 MIN. VASUL NU SE FOLOSESTE IN CUPTORUL INCINS, CI IN CEL RECE (CAND SE BAGA LA CUPTOR, ATUNCI SE DA FOC)


PUI FRIPT IN VAS ROMAN
Ingrediente: 1 pui de rotisat, sare, piper, boia de ardei, usturoi
Prepareare: puiul se condimentaza atat in interior cat si in exterior (sare, piper, boia, usturoi etc). Se aseaza puiul in vasul de lut scufundat in prealabil in apa si se acopera. Dupa ce carnea se inabusa si devine frageda, se scoate capacul si se lasa sa se prajeasca pana cand puiul se rumeneste.


FRIPTURA A LA BRASOV
Ingrediente: 500 g antricoate, 1 kg de cartofi, o ceapa rosie, sare, piper, usturoi
Preparare: Antricoatele se presara cu condimente, se aseaza in vasul de lut . Se pun cartofii curatati si taiati in bucati si ceapa rosie in jurul carnii, apoi carnea se unge cu usturoiul zdrobit si se lasa la inabusit 50-60 minute. Se scoate capacul si se lasa sa se prajeasca pana cand carnea devine crocanta


SARMALE TRANSILVANENE
Ingrediente: 400 g de porc tocata, sau tocatura mixta (vita si porc), 250g slanina afumata, 50g orez, o ceapa, sare, piper, boia, ardei

Preparare: Se taie intai cotorul oar varza se opareste cu apa clocotita si se separa foile. Se subtiaza nervura groasa, se presara cu sare si piper. Se aseaza o felie subtire de slanina pe fiecare foaie. peste care se aseaza tocatura, apoi se ruleaza stramt. sarmalele obtinute astfel se pun in vasul de lut si se fioerb in adaos de apa in cuptor, apa evaporata completandu-se cu apa calda.

MUSACA CU CARNE TOCATA
Ingrediente: 300g de carne tocata mixta, 1.2 kg cartofi, 1 ceapa, boia, sare, piper, suc de rosii si usturoi
Preparare:
carnea tocata se inabusa impreuna cu ceapa. se curata cartofii si se taie in felii. Se aseaza in vasul roman in felul urmator: un strat de cartofi, un strat de carne. se condimenteaza si se stropeste cu suc de rosii. Se lasa la cuptor 60 minute

Nota (mea): nu cre' ca e o idee buna sa faci musaca in ditamai vasul ala, e foarte adanc. mie una imi place musacaua subtire. nici nu cred ca o razbeste cuptorul pe toata pana la mijloc


FRIPTURA DE VITEL CU LEGUME
Ingrediente: 600 g friptura de vitel, 200g morcovi, 100g patrunjel, 100g telina, o ceapa, 500g cartofi, o jumatate de legatura de patrunjel, sare, piper

mod de preparare: carnea se taie in felii subtiri iar legumele in cuburi. se amesteca impreuna, se condimenteaza si se aseaza in vas.
Se inabusa 30 min apoi se decoreaza cu pantrunjel

PUPLA DE MIEL CU USTUROI
Ingrediente: o pulpa de miel, usturoi, sare, piper, boia, 1dl de vin alb
Preparare: pulpa d miel se garniseste cu usturoi (nota: habar nu am ce e aia!), se condimenteaza cu sare, piper, boia si se aseaza in vas. se stropeste cu vin si se adauga acoperit la cuptor. dupa ce carnea se fragezeste, se scoate capacul si se lasa carnea sa se rumeneasca.

cred ca merge sa faci si paine in el. eu asa zic...


acum eu am pui cu legume (de toate felurile) in cuptor. sa vedem ce o sa iasa. vreau si eu retete din alea condimentate ... sunt dependenta de tot ce inseamna iute si picant (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 30 2007, 09:10 PM
Post #6





Musafir






Friptura de vita

1 kg carne de vita
sare, piper
mustar mai dulce
1 ceapa mare
amidon pentru ingrosat sosul - pentru cine vrea

Carnea se sareaza si pipereaza, se unge cu mustar si se pune in vas. Ceapa se taie rondele care se pun peste carne. Se pune capacul vasului si se da la cuptorul rece 1 1/2 - 2 ore la 200°C. Se va forma si un sos lichid.
Cine vrea sa ingroase sosul il pune intr-o oala, il lungeste cu niste apa si-l leaga cu niste amidon.

Orez cu legume

3 ardei grasi
3 rosii mari
3 cepe
1 vanata
1dovlecel mai marisor
5 ciuperci
1-2 ardei iuti
2 lingurite Vegeta
sare, piper
3 cani orez

Se inmoaie vasul in apa, se pune orezul nefiert in el, se adauga ceva apa peste el (atat cat sa fie aproape acoperit). Legumele se taie mic, se amesteca cu sare, piper si Vegeta si se pun peste orez.
Se da la cuptorul rece 1 - 1 1/2 orala 220°C.
Se pot adauga seminte de pin sau usturoi.
Se poate manca ca atare sau ca garnitura la carne.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 30 2007, 09:13 PM
Post #7





Musafir






la reteta cu orez... vegeta... eu m-as lipsi de ea (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) [nu prea folosesc condimente din astea industriale]
am retinut ideea, cred ca voi face cand mai am mancatori de orez pe la mine. ca asa, nici eu nici sora-mea nu ne omoram dupa el
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jun 30 2007, 09:34 PM
Post #8





Musafir






Nici eu nu folosesc Vegeta, dar am altceva asemanator fara chimie, extract de drojdie, sare, piper alb, floare de nucsoara, grasimi din plante si leustean. Si de-asta pun in apa in care fierb orez sau linte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jul 1 2007, 01:02 PM
Post #9





Musafir






Paine cu masline

400 g faina alba
1 pachetel drojdie proaspata
1 lingurita zahar
20 masline negre curatate de samburi
1 lingurita cimbru uscat macinat
1 lingurita sare
2 linguri ulei de masline
250 ml apa calduta
unt pentru unsul vasului

Se toaca maslinele. Cimbrul se piseaza in mojar cu sarea. Se amesteca faina cu maslinele si sarea + cimbrul. Se face o maia din apa, drojdie si zahar, se amesteca cu faina. Se adauga restul de apa si uleiul si se framanta bine. Se lasa acoperit la crescut o ora.
Iar se framanta, apoi se aseaza in vasul inmuiat si uns bine cu unt (si capacul se unge). Suprafata painii se unge cu unt topit sau ulei de masline si se lasa iar la crescut 1/2 ora.
Se pune capacul pe vas si se da la cuptorul rece, la 200°C 40 minute. Se ia capacul de pe vas si se mai lasa 10 minute in cuptor la aceeasi temperatura.
Se poate pune si telemea in ea, atunci e mai mult un aperitiv.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 1 2008, 07:42 PM
Post #10


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



pui tajine

3 x cepe taiate
3 x zucchini, taiati in rodele grosutze
3 x morcovi taiati ca mai sus
3 catei de usturoi tocati
60 ml ulei de masline
125 ml caise uscate
30 ml (2 linguri) miere
3 bucatele de anason stelat
5 ml (2 lingurite ) coriandru pudra
putina boia usturata
1/2 lingurita scortisoara
250 ml supa de pui
carne de pui (de preferat pulpe), eu am pus piept
sare si piper


-se inmoaie vasul in apa dupa indicatiile fabricantului
-gratarul cuptorului pe pozitia cea mai joasa iar cuptorul preincalzit la 350°F
- intr-o tigaie mai mare se inmoaie legumele in jumatate din cantitatea de ulei. Se condimenteaza cu sare si piper, se adauga caisele, mierea si condimentele. Se mai tine 2 minute pe foc. Se `curata' cu o parte din supa de pui si se transfera totul in vasul roman
- in aceeasi tigaie, la foc mediu, se rumeneste puiul in restul de ulei. Se pun peste legume, se mai pune si restul de supa, se acopera, se da la cuptor pana ce carnea se despriunde cu usurinta de pe os. Se serveste cu couscous simplu.

va reamintesc cum arata

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/100_4140.jpg)

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/100_4141.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:06 PM