IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Bronzul artificial, bronzul la solar, Unde? Pro sau Contra?
elle_ni
post Feb 2 2006, 07:45 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



buna feteler ...

poate ma indruma creva de pe aici in privinta unui mod cat mai sanatos de bronzare...

eu am un ten acneic, foarte deskis la culoare, in mod obisnuit la soare daca stau, trbuie sa imi dau cu crema intr-un strat foarte gros pentur a nu ma arde, dar in acelasi timp, as dori sa am si eu un ten usor mai inkis, daca nu kiar mai mult decat atat...

m-am plictisit sa arat fie vara, fie iarna ca o branza ...dar nu stiu daca solarul nu cumva imi poate provoca arsuri.nu am folst pana cum niciodata la solar, deci nu stiu care este procedura, si parca nici nu am incredere in nici un personal, pentru ca ei in primul rand vizeaza l;uarea banilor, si abia in al doilea rand arsurile pe care ti le pot provoca..

s-a confruntat cineva cu o astfel de problema?adica sa aveti un ten extrem de sensibil, si deskis ca si pigment, si acneic pe deasupra si totusi sa beneficiati de un bronz de calitate?

mai citisem pe undeva ca centru coquette au scos pe piata un procedeu de bronz nedaunator, dar nu dau prea multe amanunte despre el...

poate ma ajutati cu ceva idei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 3 2006, 11:21 AM
Post #2





Musafir






Si pe mine ma intereseaza subiectul . Eu am alt tip de problema : tot asa : ten deschis la culoare , pistrui , acnee , bla bla  DAR eu ma bronzez f f greu . Nici nu ma prea inrosesc dar nici de bronzat nu ma bronzez . Am fost de 2 ori la solar si pt mine a fost egal cu 0  ( dar se prea poate sa nu fi fost solarul bun )
Mie cel mai frica mi-e de efectele daunatoare  :-X

Ele _ ni nu stiu sigur daca la asta se refera cei de la coquette , dar am auzit eu ceva de genu ca te sprayaza cu un fel de autobronzant ( cam acelasi procedeu ca si la vopsit masinile :P ) si ca bronzul cela tine vreo luna or so.
Dar totodata am mai auzit ca , pe langa faptul ca e scump , se ia si pe haine si dupa vreo sapt incepe sa se duca pe portiuni si iti apar pete.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aura
post Feb 3 2006, 11:31 AM
Post #3


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 81
Joined: 2-February 06
Member No.: 175



Si eu fuga inainte sa ies pe usa.
Si eu am pielea alba, cu pistrui, ma ard bine daca intentionez sa ma bronzez si de ceva ani am renuntat. Toata lumea imi spune "branza"  :-[
Aha. Am vazut si eu un reportaj cu "dusul autobronzant". Si angeldust are dreptate. Se curata aiurea si bate un pic spre portcaliu. In reportaj erau trei tipe care trebuiau sa incerce: una cremele normale, singura; o alta dusul (in care intr-o cabina curgea solutia si trebuia sa se frece singura) si ultima ahhh... ::) era stropita de cineva cu un fel de furtun.
La sfarsit au fost toate duse la dermatolog si cea care folosise cremele din magazine era cea mai "normala". In fine. Depinde de foarte multe chestii. Ca de exemplu sa reusesti sa te bronzeziiii...nu ca mine!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 3 2006, 11:31 AM
Post #4


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Eu de cand am auzit de solarul acela din Brasov care a exploadat si ate minunatii din astea mi-e cam frica sa merg.  :o
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 3 2006, 12:00 PM
Post #5





Musafir






Cred ca era din timisoara solarul ala :D .Sau ma rog, stiu sigur ca si in TM a fost un caz din asta
Dar stiti cum e ....shit happens ...mostly to me so don't worry  :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 3 2006, 12:12 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



haideti mah, in afar' de cremele alea oribile care te fat ca un dalmatian portocaliu, nu eczista altceva?

so:

cremele - se iau repede, nu te acopera bine, ca nu ai oki la spate, iar crema e alba, deci  nu mai stii pe unde ai dat si pe unde nu...

solarul - in afara faptului k poate exploda cu tine cu tot  :pistolar:, cica dauneaza la pielea si asa de cacao + un lucru extrem de imprtant, te poti praji precum cartofii la mc'donalds...

dusul - dauneaza mai rau decat cremele

soarele - te bronzezi numa' daca stai o vara intreaga pe plaja...de unde bani si rabdare si atatea creme sa te tot ungi?cred k-ti trebe ceva cursuri ca sa poti profesa asa ceva....io cu toata berea depe plaja si nu pot sta la soare...

sa halesti morcovi in nestire....da-o'ncolo de treaba, io'nteleg ca are vit.A (na, k ar fi buna si pentru cosuri, no?), da' nici kiar asa, si ari spune ca te faci portocalie....

deci nu ne ramane decat sa ne consolam cu gandul ca pielea alba e de vitza nobila.....puiii mei de vitza, arat ca un mort, sunt alba ca varu', iar daca imi zgandar ceva cosuri, arat ca un dalmatian :alba cu pete rosii...

deci iarasi: ten alb, cuperozic, sensibil, acneic, se bashikeaza repede la soare si nu se bronzeaza decat cu un sejur de un an in grecia, alte semnalmente nu mai adaug....ca imi vine sa urlu, da' na, nu e luna pe cer...ma pastrez pentru la noapte....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Feb 3 2006, 12:20 PM
Post #7





Musafir






Eu propun ca noul nostru idol sa devina Gwen Stefani sau Nicole Kidman si sa facem parada de pelea noastra alba ca varul , ba mai mult sa o accentuam cu pudre cat mai deschise la culoare  :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 3 2006, 12:22 PM
Post #8


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



:offtopic:
he he Angel.
:o Eu cand vad posturile elenei ma speriu, ca sunt prea maaaaari. da mi-e drag de ea de mooor.  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 3 2006, 12:27 PM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



pai, ce sa fac mah, tits-ule, mah, daca am multe de intrebat?auzi tu, sa le fac mai mici?adica sa scriu cate o propozitie int-un post, ce zici? :frustraree: :frustraree: :frustraree:

hai, na  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Feb 3 2006, 12:31 PM
Post #10


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



:rusinosul: stiu elle_ni stiu ai dreptate dar ce sa-mi fac eu? ca sunt mai nevricoasa :frustraree: :frustraree:
Uite de la mine :pupaceala: :pupaceala:

Ah si on topic eu folosesc autobronzant :D , de la nivea nu prea bun si de la herbagen bunisor si nu se ia urat de pe piele
Go to the top of the page
 
+Quote Post

16 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 05:12 PM