IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Pachetul pentru la serviciu, la scoala, la gradinita, Ce dam copiilor sa manance la scoala, ce ne luam noi
fortelady
post Aug 10 2007, 09:40 PM
Post #21





Musafir






treci pe la gastronomie !

QUOTE(angeldust @ Aug 10 2007, 09:04 PM) *
Pai eu nu vreau snaksuri , covrigi si cornuri asta era ideea (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Forte...magazin super aproape este doar unul unde nu au decat biscutiti de 7 feluri, iaurturi si sucuri si o patiserie cu cornuri (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Asa...e complexul studentesc destul de aproape, dar daca lipsesc mai mult de juma de ora, tre sa raportez si stau juma de ora peste program sa imi fac alea 8 ore si nu am nici un chef (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Si de pe la pizzeriile si restaurantele ce fac home delivery zau ca nu am ce sa imi comand decat pizza, paste si cartofi cu carne.

pai voi nu aveti pauza de masa? la noi e o ora si jumatate- doua, de la unu la trei. vezi ca e garantata prin codul muncii pauza de masa, e drept ca nu se incadreaza in alea opt ore de lucru efectiv.
daca aveti frigider, iti poti aduce pentru 2-3 zile- de genul 1 kg de rosii, o salata, 1 kg de castraveti, ceva sunca/pui, ton etc. si ti le prepari acolo, taiatul legumelor dureaza max 5-6 minute
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Aug 10 2007, 09:55 PM
Post #22





Musafir






Pai eu imi fac sanvis cu paine integrala tofu sau feta, rosie, branza de vaci, salata si bucati de masline. Sau salata de rosii cu feta si capere. Bine, astia ce mancati salami si sunci, pui si din alea. Sau paste ori orez cu porumb ton si lamaie. Daca manci cu sosuri pui peste salata si un dressing si e f. bun. As evita ouale, caci isi mai aduc fetele la noi si daca intri in cancelarie nici nu stii ce pute. mai sunt salatele de peste marinat cu sosuri. Fructe sau muesli cu un iaurt, migdale. Sau un snitel cu ce il manci tu. Hai ca te descurci. Chestia cu snacksuri si patiserie n-o sa te tina mult ca o sa capeti aversiune fata de ele, is grase, combinate cu tensiunea de la lucru pica greu, te apuca greata numai cand te gandesti la ele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fantasy
post Aug 10 2007, 10:09 PM
Post #23


Doar eu..
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,133
Joined: 19-December 05
From: Peste tot..
Member No.: 120



Si eu am inceput sa-mi iau de acasa cate un sandwich cu muschiulet,cascaval si rosii..dar pe care nu prea apuc sa-l mananc decat pe la 6 seara cand se termina programul.
S-a deschis de curand un restaurant langa noi si un meniu cu 2 snitele babane,cartofi prajiti si salata de ce vrei tu costa 10 ron,mai iau si din astea..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Aug 10 2007, 10:23 PM
Post #24





Musafir






offf fanta. 6 seara? ai grija de tine! o gastrita iti lipseste....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Aug 10 2007, 10:41 PM
Post #25





Musafir






si noi avem in mod normal pauza de masa, dar imi convine mai bine sa nu o iau, ca sa nu ajung noaptea acasa, orarul meu fiind de la 11 la 7. Asa dc manci la bucatarie sau in fata compului poti sa te intinzi cat vrei ca nu te contorizeaza nimeni.

Hai ca am retinut cateva idei, vad io...ma descurc ca is vaccinata (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jolie
post Aug 10 2007, 11:06 PM
Post #26


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 751
Joined: 14-April 07
Member No.: 1,478



Noi nu avem pauza de masa, programul este 8-16, fara pauza de masa. mancam ce isi aduce fiecare de acasa, uneori mai comndam pizza, sau se duce cineva si cumpara, diverse. Sistemul asta este foarte, foarte prost. Mananc total nesanatos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marbella
post Aug 12 2007, 05:08 PM
Post #27


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,440
Joined: 21-February 06
Member No.: 235



Angel, ai putea sa-ti faci cu paine integrala feliata sau de care vrei, chifle, sandwich-uri cu cascaval feliat,sau cu branza topita, cu o felie de pastrama sau sunca presata, felii de gratar din piept de pui cu masline sau ardei feliati.Nu rosii ca se inmoaie si se face un terci tot sandwich-ul.Sau salate la caserole cu branza telemea, rosii, ardei, masline, ton cu putin ulei de masline si iaurt.Sau iti cumperi pur si simplu lapte de baut cu ce iti place (mie imi place sa-l beau cu bake rolls).Chiflele le poti incalzi la microunde (daca aveti la bucatarie) si atunci musai pui cascaval.Stii doar ce-ti place sa mananci, totul e chestie de imaginatie si n-o sa-ti ia mult timp.De la firma de catering as cumpara asa pe la pranz mancare gatita si n-ai mai avea nici o treaba cu masa de seara pe care ai inlocui-o cu fructe sau un ceai.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Aug 12 2007, 05:27 PM
Post #28





Musafir






Sa va spun ce mi-am facut. Am facut o salata super consistenta care mie imi place f mult cu piept de pui fiert taiat asa mic mic mic, ciuperci, cartofi fierti (numa cateva bucatele) si smantana(pe care eu o folosesc in loc de maioneza ca maioneza nu imi place). In mod normal puneam si usturoi la chestia asta dar nu stiu..la serviciu...nu prea imi vine sa ma risc (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Mi-am mai luat si sunculita din aia la vid sa imi fac sandwichuiri si mai vad io, ma descurc (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Aug 12 2007, 08:34 PM
Post #29





Musafir






eu sunt satula pana peste cap de sandviciuri la servici, fructele sunt singurele de care nu m am saturat , mere si nectarine mai ales pt servici

cornuri a mers vreo 2 saptamani dar nu le mai suport

mai mananc stafide si smochine care tin de foame asta cand vreau ceva dulce normal si beau apa dupa iar stomacul nu mai vrea papa

eu sambata si duminica mananc ca disperata si gatesc mancaruri care nu pot fi luate la servici pt ca stiu ca urmeaza iar 5 zile de "foamete" (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 15 2007, 10:27 PM
Post #30





Musafir






Daca va aduceti salata gata facuta de acasa e cel mai bine sa transportati dressingul intr-un recipient separat si sa-l puneti in salata inainte de-a o manca. Chestie valabila mai ales pentru salatele care contin si salata verde.
Astea cu cartofi, fasole, trebuie sa traga, deci se lasa de la bun inceput amestecat cu sosul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

16 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 02:10 PM