IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Dragostea- un sentiment demodat?!?, De ce avem nevoie de dragoste?
angeldust
post May 23 2006, 11:14 AM
Post #1





Musafir






Cine mai are nevoie de dragoste in ziua de azi? Unde isi gaseste locul amorul si sentimentele inaltatoare in aceasta societate "de consum"? Care dintre voi mai are curajul sa strige in gura mare "Da, iubesc!", avand in vedere ca iubirea tinde sa devina din ce in ce mai mult sinonima cu: slabiciune, naivitate, imaturitate, suferinta inutila?

Ideea topicului mi-a venit aseara cand discutam la o bere cu niste amici. Unul dintre ei a lansat o teorie foarte trista din punctul meu de vedere, cum ca dragostea ar fi o boala si ca puterea este defapt cel mai minunat sentiment pe care il poti trai in viata asta. Pentru el femeia este citez "Un bun pe care trebuie sa il posezi". El declara ca nu l-ar deranja sub nici o forma sa "isi cumpere" o femeie "buna (din punct de vedere al calitatilor fizice)". Conform teoriei sale, un barbat trebuie sa aiba bani si putere pentru a avea acces la femeia cea mai tare, pe care o doresc toti, iar asta ii va da lui un sentiment de multumire (cam acelasi lucru ca si cand ar avea o masina tare dupa care toti intorc capul). Un amic de al lui ii sustinea teoria, concluzionand ca Hugh Hefner este barbatul care a trait una din cele mai frumoase vieti, din punctul lui de vedere.

Dap, niste teorii f triste, patetice si puerile, dar am tot stat si m-am gandit...si am ajuns la concluzia ca sunt chiar multi care gandesc in felul acesta. Sunt chiar multe femei care pun pe primul loc banii si statutul si care au renuntat demult sa mai creada in dragoste.

Voi ce parere aveti? Este aceasta tendinta spre care ne indreptam? Dragostea nu mai e "in trend" si eu sunt o fiinta depasita de timpuri? Ar fi trist pt mine sa fie asa......
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post May 23 2006, 12:03 PM
Post #2


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Barbatii care gandesc asa ar trebui umiliti in public si renegati. Stiu ca sunt extrem de drastica, dar din cauza lor si a ideilor lor exprimate in public dragostea are de suferit. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/mad.gif)

Probabil amicul tau e un tip care a trait fara dragoste, poate intr-o familie cu parinti divortati, sau poate este macinat de frustrari pe care crede ca le poate reprima cu bani si putere.

Ce m-am enervat! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Normal ca un tip (ca iubitul meu) indragostit de iubita lui, gingas si sincer, nu v-a putea riposta in fata unui astfel de barbat/monstru pentru ca va fi luat peste picior de restul gastii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zetta
post May 23 2006, 01:54 PM
Post #3





Musafir






dragostea e de mai multe feluri dpmdv, iar unul dintre ele este cum ca barbatul se simte mai barbat , mascul, viril daca isi "cumpara" iubita ,sa o posede la tote nivelurile sentimental, fizic si mai ales financiar...
nu o sa vezi niciodata un actor, cantaret etc p persoana publica, sau cineva care are bani foarte multi cu una care arata naspa ca sa fiu mai explicita, asa ca
.... si intr-o relatie normala daca stai bine sa te gandesti micile cadouri, atentii, excursii, mese in oras si tot ce intra in categoria asta platite de el sunt un fel de "cumparare' ca nu gasesc cuvantul potrivit acum cu toata dragostea care exista.... asta gandesc eu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post May 23 2006, 02:03 PM
Post #4





Musafir






....eh multi doar dau din gura cand defapt tanjesc dupa dragoste dar cum la moda acum sunt banii fitzele si....etc....
..pe mine prea putin ma intereseaza mentalitatea celor din jur fie ei si prieteni...fiecare om e construit in felul sau si ajunge la anumite idei si din cauza societatii in care traim
..eu cred in iubire in zambet in puritate in fericire....sunt o indragostita vesnica de lucrurile marunte pana la lucrurile cele mai importante...de oamenii apropiati sau de cei de langa inima mea (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)


"A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine, a face ca toate sentimentele omenesti, teama, speranta, durerea, bucuria, placerea sa nu depinda decat de o singura fiinta; inseamna a te cufunda in infinit, a nu gasi nici o limita simtirii, a-ti inchina viata unei fiinte in asa fel incat sa nu traiesti si sa nu gandesti decat pentru a o face fericita; a turna maretie in injosire, a gasi alinare in lacrimi indurerate, placere in suferinta si suferinta in placere; adica a intruni in sine toate contradictiile." – Balzac
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post May 23 2006, 02:16 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



hai ma, ala, nu mai pune si tu la suflet totul! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif)
question: de ce ar trebui barbatii astia umiliti? oare nu gandesc asa din cauza femeilor disperate dupa bani si dispuse sa faca orice pt ei?!
si stai linistita, iubitul tau ar trebui sa faca fata glumelor pentru ca asta tine de inteligenta si spontaneitate nu de gingasie si sinceritate, parerea mea.
daca stai sa te gandesti probabil dragostea nu este necesare decat celor care se folosesc de ea dar asta nu inseamna ca nu o sa mai existe.
nu prea alegi cand sau daca te indragostesti. iar prietenii tai angel, dincolo de bravura, stiu asta sau vor afla. as vrea sa fiu in pielea ta cand li se va pune pata pe cineva si vor uita de teoriile astea profunde. deh, e mai cool sa faci afirmatii de genul ala. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif)
si zetta are dreptate: barbatii se simt mai bine in momentul in care sunt superiori femeii din punct de vedere financiar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post May 23 2006, 02:59 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Angel, amici ca si cei de care povestesti m-au facut sa ma autoconving acum cativa ani ca nu ma voi casatori niciodata, daca asta vad ei intr-o femeie, atunci...thanks, but no thanks.
Dar, uite ca exista si surprize placute, si acum am cu sotul meu discutii de genul, vis-a-vis de amici comuni, casatoriti, dar cu aceeasi mentalitate, care de fata cu sotiile lor declara sus si tare superioritatea barbatului, atat genetica (parerea lor), cat si referitor la bani si ceea ce acestia aduc, putere si bunuri materiale. Cu alte cuvinte, pactizeaza cu cei care gandesc astfel, "uitand" ca ei insisi sunt in cu totul alta tabara.
Da, ai dreptate, e intr-adevar o tendinta care castiga tot mai mult teren in zilele noastre, dar din pacate (subliniez, din pacate), pozitia femeii in aceasta schema de multe ori este determinata de propria mentalitate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post May 23 2006, 03:17 PM
Post #7


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



....si cat urasc femeile astea ahtiate dupa bani, monicutza! si mai urasc femeile care vor cu orice pret barbatul alteia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post May 23 2006, 08:32 PM
Post #8





Musafir






E normal ca mie, ca femeie sa imi placa un barbat care e pe picioarele lui, face ceva bani si stie sa se descurce. Altfel nu l-as putea respecta. Dar in nici un caz nu as accepta ipostaza de femeie intretinuta sau "cumparata" sau sa fie singurul motiv pt care umblu cu un barbat statutul lui social.

Si stiti ce ma surprinde? Unele din voi ati spus ca poate tipul respectiv nu stie ce e aia dragoste...ei bine, tot in discutia aceea el zicea citez "Dc eu n-am iubit n-a mai iubit nimeni". Deci parerea mea e ca atitudinea lui deriva din frustrarea unei iubiri neimpartasite oarecm. Adica el a iubit dar nu a fost iubit si probabil a suferit ma gandesc. Asa ca teoria cu "dragostea e o boala" si "eu o sa imi cumpar o femeie" mi se pare mai degraba o incercare de a se proteja de viitoare dezamagiri.

Astazi am vorbit si cu cateva prietene despre teoria asta si surprinzator... unele au spus mai pe fata mai pe ocolite ca asta isi si doresc - un barbat care sa "investeasca" in ele. Altele au facut spume la gura si au spus ca nu au auzit o aberatie mai mare ca asta si ca e injositor si pentru barbat si pentru femeie sa gandeasca asa. Si...a mai fost una care zicea ca ea e deacord cu opusul situatiei, adica sa isi cumpere ea un barbat (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 23 2006, 09:10 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sincer, din punctul meu de vedere, omu` are o problema cu bibilica. Dragostea adevarata, nu mimata nu poate fi tratata drept "boala", si nu e nici un kil de brinza pe care sa il cumperi...
Daca are nevoie de "stimulente contra-cost" ca sa se simta barbat, e de departe de acest statut: fara suparare, insa din punctul meu de vedere e o biata persoana complexata...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciresica
post May 23 2006, 09:47 PM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,450
Joined: 9-December 05
From: In livada
Member No.: 51



eu cred ca un barbat care spune asta este ori tampit... ori a suferit foarte mult si este dezamagit si furios... si daca este vorba de a doua situatie atunci e pacat ca a ajuns sa gandeasca asa. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)

toata lumea sufera, nimeni nu e scutit de asta, barbat sau femeie. ce "dragut" ar fii ca toti sa ajungem sa emitem astfel de teorii, am fi toti niste oameni tristi.
eu cred ca nimic nu-ti poate aduce mai mare satisfactie decat sa fii fericit in dragoste. eu una daca stau bine cu "dragosteala" atunci toate imi merg bine, totul e mult mai usor. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) este vorba de o multumire sufleteasca pe care nimeni nu o poate cumpara cu bani.

ok, poate sunt oameni care isi doresc mai mult bani si putere decat dragoste. dar cand vor trage linia sa faca socotelile, ala care are pe cineva langa va fii mult mai multumit, sunt convinsa, decat ala care a cumparat totul cu bani, inclusiv femeia de langa el. ce folos ai oare ca barbat sa cumperi o femeie, fie ea cea mai tare? sa stii ca sta cu tine numai pentru bani si ca poate nici macar nu te suporta... doar ca sa iti creezi o imagine buna in ochii nu stiu cui? mie nu mi se pare ok.

sper sa-si revina amicul tau pentru ca e pacat de el... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 02:06 PM