IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Telepatia
blondina
post Feb 7 2006, 07:03 PM
Post #1


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Cercetarile efectuate in mai multe tari au stabilit ca telepatia, respectiv transmiterea gandului, este un fapt real ! S-au facut experiente de comunicare prin telepatie intre cosmonautii aflati in nave cosmice pe orbita si persoane aflate la sol. S-au stabilit legaturi intre o persoana aflata la bordul unui submarin in imersiune si o persoana aflata pe tarm. Experientele efectuate cu o persoana aflata in asa-numita "cusca a lui Faraday" (o incapere cu peretii metalici conectata in pamant, inclusiv tavanul si podeaua), au dovedit ca peretii metalici nu constituie un obstacol pentru undele telepatice. Aparatura de radiocomunicatii, de orice tip, nu poate receptiona, sau emite, daca se afla in cusca lui Faraday. Fizica cunoaste toata banda de frecvente de la infrasunete la raze cosmice. Undele telepatice nu fac parte din aceasta banda! Concluzia ? Fenomenul este real, dar undele mentale nu sunt de natura electromagnetica, ci de alta natura, necunoscuta inca stiintei. Creierul poate fi asemuit cu o centrala electrica. Atunci cand o persoana se gandeste intens la ceva, creierul emite in spatiul inconjurator “unde mentale”. Intensitatea acestor unde este direct proportionala cu puterea de concentrare mentala. Toate persoanele aflate in stare de veghe si acordate pe aceeasi frecventa cu emitatorul vor receptiona inconstient aceste ganduri si vor crede ca sunt gandurile lor. Cui nu i s-a intamplat sa se gandeasca la un anumit lucru si, in acelasi moment, o persoana din apropiere sa se exprime chiar cu acel gand ? De unde si expresia: "Mi-ai luat vorba din gura!"

Toti oamenii au capacitatea de a emite si de a receptiona unde mentale intr-o masura mai mica sau mai mare. Din pacate, la majoritatea oamenilor, aceasta capacitate este foarte slaba. Sunt extrem de putini cei care au capacitati exceptionale. Dupa unii autori, sase persoane din zece, isi pot dezvolta aceste aptitudini prin exercitii speciale. Transmisile telepatice nu depind de varsta, sex sau de gradul de cultura. Un profesor de la Universitatea din Leningrad a realizat, nu "simpla" telepatie, ci... "somnul hipnotic!". Distanta dintre el si medium era de 1500 km. Si, ca sa fie totul magnific, ii dirija celui hipnotizat chiar si continutul visului! (Enigmele Psihologiei, 1/1991). Cunoscutul cibernetician N. Wienner, este de parere ca suportul material al telepatiei l-ar constitui undele cu frecventa de 10 Hz/s, adica cele ce corespund ritmului “alfa” si ar fi active in stare de relaxare maxima.

Psihofiziologii au alte opinii. Dupa ei, telepatia este o functie a inconstientului si se manifesta indeosebi in marile trairi emotionale. Aduc in sprijin rezultatul unui experiment: in timp ce se inregistreaza electroencefalograma unui animal aflat in laborator, la mare distanta i se sacrifica puiul. In clipa aceea, pe electroencefalograma, aparea ca reactie, un impuls nervos.

Si oamenii vorbesc deseori despre "simtirea momentului" cand ii pierd pe cei dragi, aflati la mare departare. Psihologul T. Bougard, de la Universitatea Minnesota, vorbeste de cazul gemenilor Keit si Kenneth Main. Cand primul a fost supus unei operatii pe cord, cel de-al doilea aflat la mare departare, s-a repezit, in hohote de plans, in bratele mamei, acuzand dureri de piept. Reactia si coincidenta in timp aveau sa se repete cand lui Keit i se scoteau firele de la operatie, Kenneth tipa de durere.

Fara a aduce argumente, unii cercetatori sustin ca telepatia se realizeaza prin intermediul unui camp biogravitational.

Sunt si oameni de stiinta adepti ai psihotronilor, elemente considerate fara inertie, care pot calatori cu viteze inimaginabile (lumina ar fi o "lenesa") si ar aduce informatii din viitor in prezent. Undele emise de un om cu un mental puternic, cu o mare putere de concentrare, pot face ocolul pamantului, Aceste unde se propaga instantaneu si toate persoanele aflate pe “frecventa” vor fi influentate. De aici tragem concluzia ca traim intr-un ocean de unde mentale care vin din toate directiile, tot asa cum eterul este stabatut de undele  a mii de posturi de radio.
Eu personal am avut unele experiente de acest gen.De exemplu eu 'aud' sub forma unor voci care vin din interior,unele informatii(vocile parintilor,ale prietenilor,care imi vin pur si simplu in minte,de parca as sta fata in fata cu ei..)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Medeea
post Mar 25 2006, 10:50 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 29
Joined: 23-March 06
From: Bucharest
Member No.: 280



Eu "păţesc" acest "lucru" destul de des... Dar uneori nu prea iau în serios. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Mar 25 2006, 11:13 PM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Eu foarte des, dar nu cu oricine...cu Missu cel mai des (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/pupicei.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Mar 25 2006, 11:45 PM
Post #4


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



mi se intampla f des ca atunci cand ma gandesc la mama mea sa ma sune exact in acel moment sau cu 1-2 minute mai tarziu. de fiecare data ma trec fiorii!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
missu
post Mar 26 2006, 08:05 AM
Post #5





Musafir






da, si eu tot cu claudia cel mai des. de fapt singurele datzi (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 26 2006, 03:22 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Acum doua zile...eram obosita si m-am culcat. In timp ce dormeam, am visat ca eram acasa, ca stateam la masa si ca tata mai cerea o portie de macaroane mamei si mama i-a umplut farfuria... eu visam asta, a sunat telefonul, era mama, am intrebat-o ce mincasera...
Ei bine, macaroane cu brinza a fost raspunsul! Si tocmai ce se ridicasera de la masa! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Mar 26 2006, 03:41 PM
Post #7





Musafir






Mie mi se intampla des tare sa gandesc ceva si omu' meu sa rosteasca la cateva secunde gandul meu in cuvinte. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) Ii spun ca-l manipulez... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Mar 26 2006, 04:21 PM
Post #8


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Nu stiu daca explica in vreun fel fenomeul de 'telepatie' dar cred ca doi oameni care convietuiesc si care discuta constant pot ajunge uneori sa gandeasca asemanator. Deasemenea cand intr-o discutie la care participa mai multe persoane doua dintre ele impart aceleasi opinii se intampla ca una dintre ele sa le spune spre uimirea celei de-a doua. De cate ori nu a auzit: mi-ai luat vorba din gura... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Acum vad ca si Blondina a mentionat fenomenul...sa fie telepatie?? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Cuvantul telepatie vine din limba greaca 'tele' - distanta si 'patheia' - gand, simtire, fiind considerata o forma a perceptiei extrasenzoriale sau a cognitiei anormale (wiki)

Apropos de telepatia manifestata in cadrul starii de somn-visare, s-au facut experiente pe subiectii, aflati in camere izolate (gen cusca faraday) care dormeau iar in camera alaturata cineva care incerca sa le induca un mesaj (o imagine selectata arbitrar). Se pare ca in urma trezirii, subiectii incorporasera in visurile lor respectiva imagine. Experimente de acest gen au fost putine datorita multitudinii de resurse necesare la desfasurarea lor (personal, timp, efort)

Primele experimente in incercarea de a intelege si dovedi existenta telepatiei au fost banalele ghiciri de carti, initiate de J.B. Rhine (1927 la universitatea Duke) care insa s-au dovedit a avea un declin in evolutie datorita faptului ca pacientii deveneau plictisiti si deci mai putin receptivi la anumite semnale care le-ar fi putut sugera cartea potrivita.

Studii recente spun ca fenomenul telepatic spontan este foarte frecvent prezent in alte stari decat cea de constienta, cum ar fii: visele, hipnoza, meditatia (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
In 1970 Charles Honorton, William Braud si Adrian Parker, independent au emis ipoteza ca semnale extrasenzoriale ar exista mai tot timpul insa sunt mascate la majoritatea oamenilor de gandurile constiente si 'zgomotul din mediul inconjurator'. De aceea in starile mai putin constiente amintite mai sus exista sanse mult mai mari pentru o 'receptie' a acestor semnale. (wiki)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 27 2006, 01:32 AM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si se pare ca femeile au capacitati telepatice mult mai bune decit barbatii:
http://www.elady.ro/articole/Psihologie/Telepatia.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
WhiteWitch
post Mar 6 2007, 04:48 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 28
Joined: 5-March 07
From: Romania
Member No.: 1,295



Telepatia mi se pare la fel de fireasca precum datul unui telefon.Este o capacitate pe care o au si animalele,dar care la om,datorita faptului ca a dezvoltat darul vorbirii s-a mai diminuat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:01 PM