IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Gestatia falsa la cateluse si pisicute
Diana.
post Mar 23 2009, 12:43 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Uneori, catelusele si pisicutele intra intr-o perioada de asa numita "gestatie falsa".
Exista posibilitatea ca femelele neimperecheate sa manifeste fenomene de gestatie falsa: in perioada in care ar trebui sa aiba pui isi fac cuib, aduna jucarii pe care le considera puii lor, mamelele se tumefiaza si secreta lapte.

Cum stim ca o catelusa /pisicuta este in perioada de gestatie falsa

Atunci cand gestatia falsa persista ea devine deranjnta si femela:
* Prezinta agitatie, neliniste
* Se comporta ca o mama cu anumite obiecte
* Produce lapte
* Are distensie abdominala
* Uneori mimeaza chiar travaliul
* Isi face "cuib" : da din labute si isi "aranjeaza" culcusul
* Catelusa plinge cu jucariile in gura
* Catelusa/pisicuta isi"pupa" jucariile si le cara in clucusul ei
* dispate pofta de mincare si nu mai beau nici apa. In acest caz, animalutul trebuie dus de urgenta la medic pentru a evita desiratatea si pierederea de calciu din organism


Desi in general catelele/pisicile nu au probleme, unele sunt foarte sensibile la fluctuatiile hormonale din timpul ciclului sexual. Diagnosticul de gestatie falsa se pune pe baza examenului clinic, a discutiei cu stapanul privind unele antecedente si foarte rar pe baza testelor de sange. Pana la urma, diagnosticul este pus in momentul in care observam semnele gestatiei la o catea care de fapt nu este in aceasta situatie. E de retinut ca semnele descrise mai sus devin evidente dupa 6-12 saptamani de la disparitia estrului, adica exact in ziua in care catelusa/pisicuta ar fi trebuit sa fete.

Tratament pentru gestati falsa

Daca simptomele nu sunt prea evidente, nu este necesar un tratament medicamentos, totul se rezolva de la sine cam in 3 saptamani. Pot fi puse compresii caldute pe lantul mamar sau se poate pune o camasa speciala sau o hainuta, pentru a nu o lasa sa se "mulga " singura si pentru a nu lasa pete prin casa. E important de stiut ca orice atingere a glandei mamare stimuleaza secretia de lapte, deci trebuiesc evitati stimulii tactili. In anumite situatii, daca femela se linge insistent sau se mulge, se poate recurge la un colier elisabetan(un guler de plastic).

Daca totusi este cazul unei interventii mai agresive, se poate recurge la diuretice in ideea ca o deshidratare usoara poate opri lactatia. Unii proprietari recurg la privarea de apa a catelelor/pisicilor afectate, dar acest lucru poate fi periculos si nu e recomandat decat sub supravegherea medicului veterinar.

Daca nici asa nu merge, se recurge la medicatia hormonala. Progesteronul este util, dar dupa o terapie completa afectiunea poate sa reapara, deci nu este o alegere buna. Deasemenea, nici estrogenii nu sunt o alegere buna pentru ca dupa tratamentul cu ei poate sa reapara estrul.
Cea mai buna optiune sunt hormonii care inhiba prolactina(hormon care determina producerea de lapte).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Mar 23 2009, 03:36 PM
Post #2





Musafir






Di, tu vorebsti aici de cateluse necastrate? Daca sunt castrate poate aparea gestatia falsa? (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Eu, una m-am speriat cand am citit ce-ai scris.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 23 2009, 09:35 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Gestatia falsa nu apare ca catelusele castrate. Insa nu este recomandabil sa sterilizezi un catel prea devreme. Sunny e prea micapentru castrat, la fel si Ara. Boni face asta de 8 ani si din punctul asta de vedere, multumesc Lui Dumnezeu, nu are probleme. Judy mi-a murit din cauza de piometru netratat corect de catre un idiot de medic veterinar de la Tecuci, mai precis din cauza unui nenorocit de medic veterinar pe nume BADEA. BADEA NU A RECUNOSCUT UN PIOMETRU!
Badea, care este atit de bou ca nu stie ca la un ciine de talie mica de 7 kile nu ii faci perfuzie in picatura mare, ca nu e vaca! Doctorul BADEA mi-a omorit catelul pentru ca perfuzia lui de 15 minute in picatura mare i-a dat bietei Jucute inima peste cap. Judy a murit de stoc cardiac din cauza nemenicului de BADEA. Cind ma duc acasa o sa trec sa ii sparg geamurile! Badea, doctor de vaci, ajuns medic de animale de companie doar pentru bani! Un nemernic care habar nu are meserie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Mar 24 2009, 02:50 AM
Post #4





Musafir






Maat, Sunny e castrata de la 6-7n luni. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Aici asa se castreaza catelusele si pisicile. Inca vroiau s-o "fix" la 4 luni, dar nu am dus-o eu pana a fost mai mare. Toti cainii vecinilor au fost castrati in jurul varstei de 6 luni.
Mersi de informatie. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 24 2009, 09:52 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sincer, mie mi se pare o stupizenie sa castrezi animalutul asa de mic. Tu nu ai fi vrut pui de la Sunny?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Mar 24 2009, 09:57 PM
Post #6





Musafir






Nu cunosc explicatia, dar asa spun astia pe-aici: cu cat mai mic, cu atat mai bine. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Pai nu am vrut pui de la Sunny, am luat-o de companie. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Stiu, suna egoist, dar nu stiu daca aveam rabdare sa vad pe-aici pui (nu ma intelege gresit, imi plac mult, dar e mult de lucru cu ei).

This post has been edited by pescarush: Mar 24 2009, 09:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:08 AM