IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> e-Commerce: Cumparaturi online, plati cu cardul, Cum sa faci cumparaturi online folosind cardul (reducind riscurile)
Diana.
post Aug 28 2007, 09:59 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Inainte de a plasa orice comanda pe net, faceti obligatoriu urmatorii pasi:
1. cititi cu mare atentie "Termenii si Conditiile de utilizare a serviciilor
Daca aveti vreo nelamurire privind modul de plata, conditiile de livrare, samd, scrieti un email siteului furnizor, atentie, inainte de a plasa comanda, nu dupa!
Nu uitati ca intotdeauna TOS-urile au inscris "acesti termeni si conditii se pot schimba fara notificare prealabila). Deci, trebuie sa ii cititi.

2. Cautati reviewuri (pareri) ale altor oameni care le-au furnizat servicii (pe net, cu ajutorul motoarelor de cautare)
In acest fel va veti face o idee asupra serviiilor si a cum si-au deservit clientii de-a lungul timpului.

3. NU faceti sub nici un motiv comenzi pe siteuri despre care ati aflat prin emailuri de tip spam!
Exista o mare sansa ca datele cadurlui sa fie furate si sa va treziti cu gauri in buget!

4. Intrebati printr-un email daca mai exista si alte taxe, comisioane, etc in afara de preturile care sint vizibile pe siteul furnizor.
Este foarte important sa vedeti daca nu exista si alte taxe decit cele afisate pe site!

5. Alimentarea cardului cu care se face plata
Este de preferat sa alimentati cardul cu o suma cit mai apropiata de valoarea comenzii.
Cursul de schimb la care trebuie sa faceti calculele NU este cel afisat de banca la care avetii cardul, ci cursul mastercard/visa/american express care este de obicei un pic mai mare decit cursul de referinta al Bancii Nationale.

Exemplu: comanda de 65 de dolari.
Cusrul BNR este de 2,3787 lei pentru 1 dolar american.
Pe card pui 2,4X65=165 lei noi.
In felul acesta nu riscati sa vi se ia mai multi bani din card, desi acest lucru se intimpla extrem de rar in cazul siteurilor serioase, dar nici nu riscati sa nu puteti plasa comanda pentru o diferenta de 2 sau 3 lei.

Daca mai aveti intrebari, va asteptam cu mare placere!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Jan 25 2008, 05:30 PM
Post #2


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Am eu o intrebare (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .

Vreau sa comand de pe un site aparent serios din State si pana acum cateva zile aveau optiunea de a plati doar un depozit de 50% din produs, restul la livrare. Dar l-au scos, asa ca am dat email si am intrebat si mi s-a raspuns asa:

If you provide me with a telephone number where you can be reached I will
ask someone from the shop sales team to telephone you. You will be able
to verbally place a 50% deposit on the item. We have removed the 50%
deposit option from the web pages per the owner's request.


Asta inseamna ca le dau la telefon nr cardului cu cod de securitate cu tot, nu? Pai in felul asta ei ar putea sa imi ia de pe card orice suma!! Am dreptate sa prefer sa platesc 100% produsul (desi si asta e riscant ca poate nu mi-l trimit deloc) decat sa dau datele astea la telefon?

(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 25 2008, 05:58 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Da-mi, te rog, numele siteului. La telefon NU trebe sa te intrebe datele codului de securitate.
Te intreaba ultimele 4 cifre ale numarului cardului, asta e ok.
La plata integrala a produsului/serviciului prin card poti face cerere de refund la banca emitenta incazul in care NU primesti produsul.
Dupa cum scrie in mailul ala, pun pariu ca ti-a raspuns vreun indian care face suport outsource.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lxn
post Jan 25 2008, 08:46 PM
Post #4





Musafir






Me has also a question: daca un site accepta Visa, nu accepta si Visa Electron? Eu am incercat sa platesc ieri cu un visa electron si nu a vrut, a zis ca nu-i valid cardul sau ceva de genul, desi e totul in regula cu el (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 25 2008, 09:24 PM
Post #5





Musafir






Visa si Visa Electron sunt doua chestii diferite, Visa e carte de credit (ca s-o primesti trebuie sa-ti dovedesti bonitatea, platesti la sfarsitul lunii nota lor de plata), Visa Electron se da la oricine fara a cere multe detalii si de obicei pui bani in contul ala ca sa-i poti cheltui cu ea, e ca o carte bancara. E-adevarat ca se pot face unele cumparaturi online si cu ea, dar nu este o regula.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 25 2008, 10:04 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Visa electron nu e facut sa faci plati online cu el; de ce banca e emis?

Kalua, in Ro nu exista card de credit. Sint doar de debit. Cheltuieli in limita sumei disponibile- cel mult o descoperire de card limitata dupa cerere la banca emitenta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 25 2008, 10:29 PM
Post #7





Musafir






Este bre, cum sa nu fie, m-ai facut sa ma uit dupa asa ceva. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) De ex.: Amex de la Bancpost.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 25 2008, 10:32 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



lista cu Visa Electron : banca emitenta vs posibilitate plata online
Banca Romaneasca- nu merge la plati online
Bancpost - nu merge la plati online
ING- nu merge la plati online decit daca e facuta cerere catre banca
Raiffeisen - nu merge la plati online
Banca Transilvania- nu merge la plati online
MKB Romexterra - nu merge la plati online

In general nu merg pe internet cadurile care nu au pe spate un CVV - un cod numeric de 3 sau 4 cifre.
QUOTE
CVV is an anti-fraud security feature to help verify that you are in possession of your credit card.


citeste la amex: nu e no limit si se da pe baza de garantie- ala nu e cc, e o natie de "cu descoperire"; bancpostu e banca mea de 4 ani, ii stiu ca pe niste cai breji si la ce is buni si la ce nu.
(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 25 2008, 10:38 PM
Post #9





Musafir






Dar cati oameni au carti de credit fara limita? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) In cele mai multe cazuri au o limita, e normal. Numai ca platesti la sfarsitul lunii nota de plata de la ei si n-ai bani in cont la ei, asta-i toata afacerea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 25 2008, 11:02 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



In ro insa exista si alte spiluri. CC in acceptiunea de baza nu exista; asa cum nu exista nici alte facilitati bancare; ca sa nu iti mai zic citi functionari bancari confunda platile online (facute cu un card la un web merchandiser) cu servicii gen e-banking, mobile banking...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 01:44 PM