IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce parere aveti despre "Hamas"?
Tsunami
post Jan 27 2006, 07:38 PM
Post #11





Musafir






QUOTE
Deci daca e raspuns la politica izraelului, inseamna ca si izraelu sunt terroristi!!

Sorin.


Bineintzeles
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Jan 27 2006, 07:44 PM
Post #12





Musafir






mistaco, e vointza poporului.

dpdv politic mi-ar place mai mult sa stiu hamas la putere PE FATZA decat lucrand in obscuritate cu vehicule pline cu trotil. hamas trebuie instaurat la putere si hamas trebuie sa-si ia responsabilitatea actiunilor.

dpdv militar, am spus ca alegerea palestinienilor este un raspuns al politicii israeliene.

si da, politica externa a israelului fatza de palestina este una de terorism. un suicide bomber se arunca in aer si 20 israelieni sunt ucisi la mc. donalds, israelul trimite 2 avioane si zeci de oameni vinovati numai pentru ca s-au nascut acolo sunt omorati, mutilati. e terorism si de o parte si de cealalta.
pana acum israelul n-a stat de vorba cu palestina pentru constituirea unui stat plaestinian legal in zona.

deci votul lor este unul de raspuns, unul care arata pe fatza ca palestinienii se opun politicii israelului. pana la urma este sau nu democratie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin
post Jan 28 2006, 12:00 AM
Post #13





Musafir






Prietene :)

Sint pe langa tema rau de tot :(

Explica mai detaliat..........

Sorin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Jan 28 2006, 01:40 AM
Post #14


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



Tsunami este putin cam greu sa faca astia pace acolo.
Hamas va avea nevoie de timp sa isi "spele" imaginea.

Nu tin cu aiuritii astia dar ei lupta cu pietre si altii cu avioane, exact cum ai spus.

Crezi ca ne va mira alegerea al quaeda in guvern sau mai stiu eu ce foruri au talibanii in Afganistan?!?
>:(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tsunami
post Jan 28 2006, 04:52 AM
Post #15





Musafir






QUOTE
Tsunami este putin cam greu sa faca astia pace acolo.
Hamas va avea nevoie de timp sa isi "spele" imaginea.

Nu tin cu aiuritii astia dar ei lupta cu pietre si altii cu avioane, exact cum ai spus.

Crezi ca ne va mira alegerea al quaeda in guvern sau mai stiu eu ce foruri au talibanii in Afganistan?!?
>:(


mie mi se pare un pic cusuta cu ata alba. adica evreii si sua implicit au dorit chiar sa castige hamas alegerile. e un fel de sah aici. daca nu castiga hamas, atunci toata lumea era obligata sa-si tina promisiunea de a recunoaste un stat palestinian.
de ce spun asta? precum a precizat si no_ua, in afganistan al quaeda ESTE UN GRUP "terorist" INTERZIS. deci nu poate castiga alegerile caci nu participa.
in palestina s-a dorita asta.
claie peste gramada israelul propune rezolutia pentru ziua internationala a holocaustului la onu cu catva timp inainte de alegerile din palestina, si se aproba. tzara in care tortura se practica legal la "interviurile" din inchisori. tzara care are puterea si luxul de a respinge inspectiile onu de verificare a drepturilor omului.
apoi vine cnn-ul si termina treaba inceputa aratand oameni care se bucura pe strada ca alegerile le-a castigat un grup care in ochii opiniei publice formata tot de cnn este terorist. deci ideea generala de acum este: palestinienii nu merita un stat. exact ceea ce vrea sa auda sua si implicit israelul.

qed
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Jan 28 2006, 01:39 PM
Post #16


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



ma uitam dimineata pe Realitatea la reactia Americii...

si Mistaco
mi-am reamintit de momentul de dupa alegerea lui HAIDER in Austria. ce taraboi a fost atunci. UE a amenintat cu excluderea statului austriac din structurile europene. supararea Austriei...cu acuzatia de amestec in treburile interne
pe urma luarile de pozitii de o parte si de alta...ca actiunile UE impotriva guvernului austriac nu pot fi considerate un amestec in treburile interne ale Austriei. ca respingerea rasismului este o obligatie, in caz contrar te situezi in afara Europei. interventia americanilor si declaratiile  Madeleinei Albright care afirma ca Washingtonul va supraveghea atent Austria pentru a vedea daca noul guvern isi respecta promisiunile in materie de pluralism democratic si drepturile omului, etc etc.

in legatura cu ce se intampla in Palestina...
acum ne asteptam la o fierbere internationala care va dura mult mai mult timp. si cred ca s-au inrosit deja firele telefoanelor rosii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 28 2006, 02:03 PM
Post #17





Musafir






Comparatia cu Austria nu o inteleg oricata silinta mi-as da  :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Jan 28 2006, 02:58 PM
Post #18





Musafir






conducatorii extremisti ar fi legatura, atit la palestinieni cit si ce au avut austriecii!!!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 28 2006, 03:00 PM
Post #19





Musafir






Hai sa fim seriosi: cum se materialzeaza extremismul in Austria si cum in Palestina!  ::)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 28 2006, 03:03 PM
Post #20


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



am citit o carte .... si actiunea se intindea pe vreo 10 ani, de cand a inceput hilter sa faca valuri in Europa si pana la formarea statului Israel in '48.

Evreii de frica nazistilor au inceput exodul spre Palestina colonizata de englezi. Traiau in chibutzurile care infloreau din ce in ce mai tare datorita sistemelor de irigare construite (ma refer strict la partea agrara).
Taranii arabi in schimb traiau intr-o mare saracie si se uitau cu jind peste gard la vecinul evreu care avea o oaza pe pamanturile LOR, ale palestinienilor.
Statul Israel s-a format datorita jocurilor politice ale englezilor care initial au promis protectie arabilor apoi s-au spalat pe maini de toata afacerea.

Asa ca ura arabilor e adanc inradacinata si daca stam sa ne gandim evreii au venit in tara pe care arabii o locuiau de mii de ani, chiar daca era pamantul sfant pt crestini evreii poporul ales nu l-a locuit mii de ani. 

Concluzie: eu nu vad finalitate la ce se intampla acolo si Hamas a castigat tocmai ca raspuns a sentimentelor arabe fata de Israel .
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 30th March 2024 - 04:28 AM