IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages V  « < 17 18 19 20 21 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ingrijirea parului: despre tratamente,coafoare..., tunsori,vopsit,indreptat,ondulat,trucuri
divi2007
post Mar 23 2008, 06:26 PM
Post #181





Musafir






QUOTE(strumfita @ Feb 19 2008, 09:49 AM) *
Multumesc f mult pt sfaturi. Unde gasesc ulei de la foltene?


help net
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Mar 23 2008, 06:31 PM
Post #182





Musafir






roxi, pe el scrie ca se pulverizeaza pe par (nu scrie daca uscat sau umed) si se lasa 5-10 minute, dupa care se clateste si se samponeaza parul- 1-2 ori pe saptamana.
Eu il folosesc inainte de a ma spala, pe toata lungimea parului sub care am aplicat un alt spray cu keratina. Cateodata pe scalp ma mai dau cu tonic de la alpecin, bag o masca fie de la vivanatura sau cea de la farmec cu petroale, bag o folie alimentara si stau vreo ora. Apoi ma spal cu sampon si ma clatesc cu otet. La cat mi-e de sensibil scalpul tre sa am mare grija.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Mar 23 2008, 06:44 PM
Post #183





Musafir






Da Walpu, inteleg ce spui vis-a-vis de sensibilitatea scalpului.
Am si eu tonicul de la Alpecin, dar nu l-am mai folosit de ceva vreme. Nu apuc sa-mi pun nici masca de la Lush, ca tot timpul sunt pe fuga.
Tu nu te dai cu balsam sau tratament, dupa sampon? Se descurca parul bine, daca-l clatesti doar cu otet?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Mar 23 2008, 06:50 PM
Post #184





Musafir






Da, e ok, daca-l spal si clatesc bine nu se incalceste. Cand folosesc masca sau balsam dupa samponare pierde din volum si e mult prea moale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Mar 23 2008, 06:59 PM
Post #185





Musafir






Al meu ar avea aspectul de 'matura' daca n-as baga balsam sau tratament in el. Probabil tu ai firul mai subtire.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
walpurgik
post Mar 23 2008, 07:00 PM
Post #186





Musafir






Da, parul meu e foarte fin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 23 2008, 07:04 PM
Post #187


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



eu nu m-am impacat niciodata cu balsamul. Ia prea mult din volum pt a fi pe gustul meu. Si-am incercat felurite marci.
Cu henna nu am nevoie de balsam insa trebuie sa-l spal zilnic si pt ca la mine asta inseamna cu uscare si aranjare si pt ca urasc tot ritualul asta, ma gandesc ce o fi in neregula cu pletele mele. Nu pare uleios in adevaratul inteles al cuvantului insa pur si simplu nu se mai aranjeaza a 2-a zi.
Am un sampon de la Matrix Biolage normalizing shampoo care e ok insa de normalizat nu-mi normalizeaza nimic se pare, devreme ce trebuie sa ma spal zilnic. 2 zile la rand mai merge insa a 3-a deja e imposibil. Poate n-ar fi rau sa incerc un sampon pt par gras desi varfurile sint mai degraba normal-uscate decat normal grase. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Am o mare dilema deci... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Cert este ca nu ma omor sa-mi spal parul zilnic (mai ales iarna) tocmai pt ca trebuie sa stau sa-l usuc sa-i dau o forma, altfel sint creata ca o oaie (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Mar 23 2008, 07:08 PM
Post #188





Musafir






Cleo, pai as innebuni sa-l coafez zilnic...stai...ca daca ma gandesc bine o cam fac. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Numai ca de spalat in ultima vreme am reusit o victorie (ma lupt cu parul meu) si-l spal la 3 zile.
Daca nu ma insel, tu ai parul ondulat, nu? Samponul de care spui e din gama profesionala. Incearca o lotiune tonica pentru scalp, care sa mai regleze excesul de sebuum. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Mar 23 2008, 07:17 PM
Post #189


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Si eu am par fin numai ca io-s creata. Nu ondulat ci cret. Insa ramane ondulat dupa ce ma chinui vreo 10 minute sa-l intind.
Vara e 'frumos' aici pt ca e mare umezeala, plec aratand ca o zana si ajung la servici creata-creata (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Am avut placa de intins insa nu-mi place nici asa intins. Imi plac buclele mari. Si plec buclata si-ajung creata.

Am un magazin unde se vand produse profesionale la pret foarte avantajos si au foarte foarte multe marci, am sa caut neaparat o solutie din asta. Merci (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Mar 23 2008, 10:32 PM
Post #190


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



O sa ma uit si eu zilele astea de ulei..Roxi, daca se intampla sa ti-l iei inaintea mea, astept pareri. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Dap, parul meu tot are tendinte de uscaciune, mai ales spre varfuri, desi il hidratez foarte bine. Daca am timp, stau cu balsamul chiar si 30 min, folosesec sampon si balsam hranitor, nutritiv, uneori mai bag si ulei de masline. Prima zi arata chiar foarte bine uneori, dar apoi incepe iar sa capete tendintele de uscaciune, sa se incurce si nu mai are aspectul ala de par matasos si sanatos din prima zi..
ahh si uitasem sa intreb: chiar functioneaza faza cu otetul? Am incercat si eu de cateva ori, dar nu am remarcat rezultate. Nu am folosit eu ce trebuie sau cum trebuie? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)

This post has been edited by sweet_girl: Mar 24 2008, 12:13 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

22 Pages V  « < 17 18 19 20 21 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 03:30 AM