IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Atitudinea unui profesor, Am nevoie de un sfat
Marbella
post Feb 23 2006, 12:30 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,440
Joined: 21-February 06
Member No.: 235



Am o problema in legatura cu fiul meu care face sport de performanta de 9 ani de zile.Face karate si este multicampion national, cu participare la campinatul mondial de la Darmstadt din Germania, locul I in Austria la St. Polten, locul I in Ungaria si detine in total peste 30 de medalii.
Spuneti-mi va rog daca sunt absurda cand consider ca profesorul de sport de la liceu a procedat gresit in ceea ce-l priveste pe fiul meu.Semestrul trecut la ora de sport i-a cerut fiului meu sa execute cateva exercitii pe care el nu le-a putut face avand febra musculara de la antrenamentele de forta de la karate.In momentul in care el a refuzat sa le faca profesorul i-a dat nota trei.La incheierea semestrului media lui la educatie fizica a fost 8.M-am revoltat, am vorbit in sala profesorala cu el si cu directorul liceului, spunandu-mi ca nu are ce sa faca pentru ca fiul meu a refuzat sa execute.Mi se pare revoltator sa-i strici media unui copil cu asemenea performante.Am vrut sa fac contestatie la Inspectoratul scolar dar mi-e teama de razbunarea profesorului pe fiul meu.Nu stiu ce sa fac, dar as vrea cumva acest profesor sa suporte consecintele infatuarii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black_widow
post Feb 23 2006, 03:34 PM
Post #2


Obsedat
****

Group: Membru
Posts: 464
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 26



Incerc sa ma pun in locul tau si sa simt ce simti tu, insa ... nu ma surprinde atitudinea profesorului. Adika clar nu a procedat corect din punct de vedere moral, insa didactic cred ca a procedat corect... Practic nu ai ce sa-i faci daca copilul nu a ascultat un ordin si el a procedat ca la carte, netinand cont de circumstante.
In orice caz, sa nu uitam ca traim in Romania! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Feb 23 2006, 04:15 PM
Post #3


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Hmmm...cea mai mare prostie a invatamantului romanesc din punctul meu de vedere e sa dai mana libera tuturor profesorilor.
Nici macar din punct de vedere didactic atitudinea profesorului nu a fost ok zic eu.Invatamantul presupune mobilitate si minti deschise...
Tin minte cate probleme am avut eu in liceu din cauza ca profesoara de desen a dezvoltat pentru mine o antipatie intensa fara sa tina seama de calitatiile mele vis-a-vis de materia ei.Prietena mea cea mai buna desena ingrozitor dar era prima din clasa si notele erau ca atare.In ultimul an insa am izbucnit cand m-a neindreptatit pe fata si asta in conditiile in care eu urma sa dau examen la o faculta unde desenul era in primul plan.
Si nici fata de profesorii de sport nu pot sa spun ca am o simpatie deosebita.Undeva la oamenii astia cred ca exista o frustrare mare iar sa nu accepti faptul ca extrascolar copilul acela chiar are rezultate tocmai la materia ta...PROSTIE. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/mad.gif)
Nasol e ca afecteaza si copiii cu o atitudine de genul asta.Suntem pusi acolo sa avem grija de ei ,sa le incurajam creativitatea nu sa le taiem elanul din start.
Marbella din pacate lucrurile stau pe dos peste tot si ar putea exista posibilitate ca si cei de la inspectorat sa imbratiseze parerea directoarei.Si totusi mai cred ca invatamantul asta batut in cap mai are si oameni capabili...
Mult succes.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marbella
post Feb 24 2006, 08:32 AM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,440
Joined: 21-February 06
Member No.: 235



Va multumesc pentru incurajari.Stiu ca parerea unei mame este intotdeauna subiectiva dar n-am putut sa nu observ rautatea si incrincenarea profesorului.Cred ca ai dreptate Ariana cu frustarea unor profesori de sport pentru ca nu este singurul caz care procedeaza aiurea la orele de sport.In loc sa apreciezi, in primul rand ca un copil face sport fara sa ne uitam ca el are cu adevarat niste rezultate ( rezultate obtinute cu ore si ore de sport, cu deplasari, toate pe banii parintilor pentru ca in tara asta numai fotbalul este sponsorizat si platit) stiind ca putini copii mai fac sport.Stiu ca nu mai am ce face dar ma doare ca in loc de o meritata apreciere, de incurajari baiatul meu primeste pe nemeritate suturi in fund.Asta este invatamant? Nu cred.Putini sunt aceia care fac cu pasiune meseria asta de educator, de formare de caractere.Si sa nu mai aud ca nu sunt bani, ca nu sunt apreciati la adevarata lor valoare, pentru ca nu auzi decat de profesori scarbiti, blazati, plictisiti.Sper sa reusesc sa plec odata din tara asta si sa-mi iau si copilul cu mine.Intr-adevar traim din pacate in Romania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Feb 27 2006, 12:27 PM
Post #5





Musafir






ma gandesc si eu... daca baiatul ar fi explicat corect "uite nene am febra de la antrenamente bla bla" si tinand cont de performantele elevului cred ca s-ar fi putut gasi o solutie de compromis.
pe de alta parte, nu cred ca un sportiv de performanta nu ar reusi sa faca fata la cateva exercitii simple de la ora de sport (care chiar si pt mine, anti talent la sport ani de zile erau realizabile).
nu da cu pietre,dar te intreb - esti sigura ca baiatul doar a refuzat sa faca exercitiile sau "s-a luat in gura cu el" (ca sa folosesc o expresie tare la moda pe la copiii de azi).
profii de sport pe care ii stiu eu sprijineau orice actiune sportiva, atat timp cat elevul se chinuia sa participe. ma gandesc si eu ca omu' o fi avut vreun motiv sa reactioneze asa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marbella
post Feb 27 2006, 12:58 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,440
Joined: 21-February 06
Member No.: 235



"Omu" este un ciudat pentru ca nu este prima oara cand are reclamatii pentru modul in care isi tine orele, iar fiul meu nu se ia in gura cu nimeni pentru ca este bine crescut.Putea foarte bine sa nu participe deloc la ora pentru ca stia ca nu poate face fata.Febra musculara o facuse asa cum am mai spus la antrenamentele de forta care sunt mai dure acum (el are centura maro) si mai mult, lipsise de la precedentul antrenament din cauza ca racise si atunci aceasta febra era si mai accentuata.
In momentul in care i-a explicat profesorului de sport ca nu poate face sport el i-a spus sa treaca si sa faca o ora flotari........?
Ti se pare ca era indreptatit?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Feb 27 2006, 01:52 PM
Post #7





Musafir






e complet altceva atunci (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) . nu nu are dreptate... in nici un caz
mergeti si vorbiti macar cu directorul, sa ii atraga discret atentia - inainte de a declansa cine stie ce proceduri la inspectorat.
o ora de flotari? doamne... e ca aia cu "scrieti de 500 de ori pe foaia de hartie AM GRESIT"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 28 2006, 07:27 PM
Post #8


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



..si-au luat nasul la purtare profesorii astia. cel putin, cei tineri.
ce sa zic.. mare lucru.. faci un modul si gata te-ai trezit profesor.
asta inseamna sa fii profesor? big deal..

ON topic: cred ca nu prea i-a picat bine profului ca fiul tau are succes.. si ca el nu e responsabil..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Feb 28 2006, 09:00 PM
Post #9





Musafir






unii dintre profesori habar nu au ce-i cu ei pe lumea asta, insa mai grav este ca nici unii dintre directori nu sunt cu nimic mai prejos !!!
Ceva normal, daca ceva este normal in tara asta, ar fi ca in consiliu profesoral, unde au acces liderul elevilor si un reprezentant din comitetul de parinti, sa i se puna in vedere ca este la o scoala preuniversitara si nu la Facultatea de sport!!! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marbella
post Feb 28 2006, 10:23 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,440
Joined: 21-February 06
Member No.: 235



QUOTE(Mistaco @ Feb 28 2006, 09:00 PM) *
unii dintre profesori habar nu au ce-i cu ei pe lumea asta, insa mai grav este ca nici unii dintre directori nu sunt cu nimic mai prejos !!!
Ceva normal, daca ceva este normal in tara asta, ar fi ca in consiliu profesoral, unde au acces liderul elevilor si un reprezentant din comitetul de parinti, sa i se puna in vedere ca este la o scoala preuniversitara si nu la Facultatea de sport!!! (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/nusepoate.gif)


Culmea este ca in momentul in care discutam cu profesorul in cauza, de fata cu directoarea liceului, dansa n-a schitat nici macar un gest,(ba mai mult, ea mi-a replicat ca trebuia sa spuna fiul meu ca are febra musculara, ....hello.... parca ar fi fost absenta la toata discutia noastra (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/ametit.gif) ce sa mai vorbim de obiectivitate si de o apreciere reala a situatiei.Mi se pare aberant ce se intampla in invatamant, cel putin in orasul asta.
Si Meg inclin sa cred ca ai dreptate cu invidia, cel putin asta am simtit din toata situatia asta.Pur si simplu i-am simtit frustrarea.Observ prin toate raspunsurile voastre si pentru asta va multumesc ca am avut dreptate sa simt toata nedreptatea asta, dar din pacate nu pot face nimic, multi mi-au spus (din cei apropiati) s-o las asa pentru ca razbunarea lor pe tot parcursul anilor care mai sunt va fi vizibila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 07:00 AM