IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Noi cum protejam natura?, Prevenire, reciclare...gunoiul nostru cel de toate zilele
claudia_electra
post Aug 30 2007, 10:29 AM
Post #1


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



De ceva timp am capatat serioase tendinte ecologiste (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) . Totul a inceput cand am mers in Olanda pentru un an, la studii, si m-a impresionat enorm preocuparea lor de a minimiza gunoiul, efortul de a colecta separat, de a duce sticlele goale la masini speciale care iti inapoiaza banii pe ele, de a recicla. Mi-a placut foarte mult aceasta atitudine responsabila si am adoptat-o.

Numai caaaa...venira diversi romani in vizita pe la noi si se uitau crucis cand ne vedeau ca luam cutiile de gunoaie reciclabile (hartie, carton, PETuri, sticla, conserve etc) si le caram in masina pana la locurile special amenajate unde vine tot omul si le aseaza pe caprarii. S-a tot facut misto de noi pe tema asta.

Pai oameni buni, daca in loc sa preluam ideile laudabile de la vestici noi le luam in deradere, vazandu-ne de traiul nostru comod si iresponsabil, de ce ne mai miram ca peste tot e mizerie, ca troneaza gunoaie menajere prin toate apele si campiile tarii si ca sanatatea ne este pusa in pericol?!?

Nu stiu, sunt profund ingrozita de nesimtirea din tara. Legi exista, ca UE a impus chestiile astea odata cu integrarea, insa statul insusi nu le aplica (nu creeaza puncte de colectare accesibile), iar de mentalitatea romanului ce sa mai zic!

Am vrut sa scriu aici, ca n-am si eu unde sa ma plang (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) . M-as bucura enorm daca fiecare din noi am putea sa convingem macar un om-doi sa isi schimbe gandirea, si inca rapid, pentru ca natura este deja grav amenintata (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 30 2007, 12:34 PM
Post #2





Musafir






Vizitatorii mei din tara de asta-vara au zis "uite ce misto" si ca ar face si ei la fel in secunda a 2-a acasa daca ar exista puncte de colectare. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Eu impart gunoiul de 17 ani mari si lati, cum se imparte si cum se colecteaza difera de la sat la sat, iar in orasele mari de la cartier la cartier. Unde locuiesc acum avem macar loc de aruncat gunoiul "ecologic" (cel din care se face compost) in fata casei, sticlele si hartia trebuie s-o ducem noi unde trebuie, dar ambalajele de plastic, conservele trebuie stranse in asa numitii saci galbeni (saci galbeni de plastic, nimic deosebit) care sunt stransi de gunoieri o data pe luna. Mie intr-o luna mi se aduna patru saci dintr-astia si-i tin pe balcon, ca alt loc n-am. Iarna nu ma deranjeaza, dar vara da, ca-s pe balcon si trebuie sa vad mizeria, cat de bine oi ascunde-o. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Ca sa nu va spun ca am locuit undeva unde trebuia sa cumpar pungi pentru gunoiul biologic (pungi de hartie nu stiu de care), costa vreo doi euro (pretul era atunci in DM) punguta si se strangea o data pe saptamana. Cum pusca mea sa stai cu resturile de bucatarie o saptamana si sa-i astepti pe ei sa vina? (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Aug 30 2007, 12:50 PM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Foarte frumos (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Si in Olanda e cam tot asa. Gunoiul menajer ti-l ia la saptamana daca scoti sacii (scumpi si aia, dar eu pt natura dau bani (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) ) in fata casei. Restul duce fiecare la punctele de colectare.

In Belgia imi place cel mai mult sistemul. Fiecare soi de gunoi reciclabil intr-un sac de o anumita culoare, iar resturile menajere in sac alb. Ei vin in anumite zile pt sacii albi, de vreo 2 ori pe sapt parca, iar pt restul o data/ sapt. Dar sunt asociatii de proprietari care au containere de culori diferite si deci nu trebuie sa tii gunoiul deloc in casa.

Ah si mai am o obsesie (cu care chiar rade toata lumea de mine): incerc sa folosesc cat mai putine pungi de plastic. Nu iau de la fiecare magazin la care merg daca deja am alta in mana, iar la supermarket merg cu pungile de acasa. De ce sa o arunc dupa fiecare folosire daca e curata? Si ma bucur ca la Zara si nu mai stiu care magazine iti da punga de hartie (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , ca aia sigur se recicleaza.

Dureaza 200 de ani ca natura sa "proceseze" o punga de plastic!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 30 2007, 01:03 PM
Post #4





Musafir






La cumparaturi merg cu pungi de panza (luate de acasa), cand sunt murdare le spal si gata.
Pungile de plastic pe care le primesc la shopping le folosesc exclusiv pentru gunoiul normal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Aug 30 2007, 01:05 PM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Nu m-am putut abtine, K: (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 30 2007, 02:33 PM
Post #6





Musafir






Ha? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Pentru ce? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Pentru sacosele?

Am uitat sa spun ca atunci cand trebuia sa-mi strang gunoiul de bucatarie la punga, era pastrat in casa sau pe balcon o saptamana intreaga ca nu aveam container pentru gunoiul asta. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif) Mai mare bucuria!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_electra
post Aug 30 2007, 02:40 PM
Post #7


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



[quote name='kalua' date='Aug 30 2007, 12:33 PM' post='114718']
Ha? (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Pentru ce? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) Pentru sacosele?

Da! Daca fiecare ar face un mic efort (care pana la urma intra in obisnuinta), rezultatele cumulate ar fi semnificative ;-)!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Aug 30 2007, 03:08 PM
Post #8





Musafir






Mai fetelor, mi se pare f frumos ce spuneti voi acolo.
Chiar saptamana asta am descoperit la noi pe strada o masina mare, care aduna sticle de plastic. Am zis ca o sa facem si noi un sac separat.
Mi-a placut anul trecut ca am avut un loc unde puteam arunca resturile de la renovarea apartamentului, mobila etc. si erau luate de cei de la Rosal.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Aug 30 2007, 05:24 PM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



si eu as avea grija daca as avea cum.
deocamdata,mai mult decat sa nu arunc gunoi pe strada,prin paduri,etc,....nu prea am ce sa fac...
si mie mi a placut in strainatate sa vad cum lumea isi sorta cu grija gunoiul si respecta natura .
din pacate,la noi cred ca va mai dura cativa ani buni pana sa ne civilizam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Aug 30 2007, 07:26 PM
Post #10





Musafir






Eu cunosc si gospodine de-astea suparate tare cand e vorba de gunoi: spala cutiile de iaurt inainte de-a le arunca la gunoi (si asa fac paguba la apa pe partea cealalta (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ). (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)

Natura n-o protejam numai cu asta, sunt mult mai ulte chestii aplicabile peste tot: sa consumam mai putina energie (nu trebuie sa stam pe intuneric (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , ajunge sa ne cumparam aparate electrice cu consum redus de energie), mai putina apa, mai putina benzina, mai putine produse aduse de la dracu-n praznic. Face bine naturii si noua la buzunar. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) (s-a mai scris despre asta si la topicul cu economisitul de bani).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:52 AM