IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Tipurile temperamentale
walpurgik
post Sep 22 2007, 11:02 PM
Post #1





Musafir






Nah, o venit si mama omida sa va mai zica unele chestii despre tipurile temperamentale identificate de medicii greci Hippocrate (sec V i.Hr) si Galenus (sec II), tipuri carora le-au asociat amestecuri ale umorilor organice, cea dominanta dand denumirea tipului temperamental, dupa cum urmeaza: predominanta sangelui- t sangvinic, pred. limfei- t flegmatic, pred. bilei galbene- t. coleric si pred. bilei negre- t melancolic. Desi aceste umori sunt imaginare, iar modelul teoretic s-a dovedit a fi naiv si indepartat de realitate, denumirile s-au pastrat pana azi.
Trasaturi:
Colericul: reactiv, neastamparat, agresiv, excitabil, schimbator, impostor, optimist, activ.
Melancolicul: intristat, anxios, rigid, sobru, pesimist, rezervat, nesociabil, linistit.
Flegmaticul: pasiv, grijuliu, ingandurat, pasnic, controlat, calm, demn de incredere, temperat.
Sangvinic: sociabil, vorbaret, saritor, hazliu, vivace, bun organizator.

Tipurile extravertite

Colericul este excitabil si inegal in toate manifestarile sale, fie ca este eruptiv, navalnic, nestapanit, fie deprimat, cuprins de teama si panica. Are oscilatii, intre entuziasm, temeritate si stare de abandon, deceptie.
Sangvinicul se caracterizeaza prin ritmicitate, echilibru, in conditii de vioiciune, rapiditate, comunicativitate, efervescenta emotionala. Este temperamentul bunei dispozitii, al adaptabilitatii prompte si economicoase. Este calm, stapan pe sine, poate astepta fara o incordare chinuitoare si poate renunta fara a suferi mult. Datorita extremei sale mobilitati sangvinicul este schimbator dorind mereu ceva nou. Are dificultati in fixarea scopurilor si consolidarea intereselor.

Tipurile introvertite

Flegmaticul este caracterizat printr-un calm neobisnuit, meticulos, lent, imperturbabil, temeinic in munca de lunga durata. Desi apre indiferent afectiv, ajunge la sentimente consistente si durabile. Se adapteaza greu, trece cu dificultate de la o activitate la alta, consumand faorte multa energie. Este inclinat spre rutina, iar tempoul lent il dezavantajeaza in anumite actiuni.
Melancolicul are un tonus scazut si reduse disponibilitati energetice; se mobilizeaza greu, inclinat spre reverie, interiorizare. Este sovaitor, nu risca, nu are incredere in sine,a re o exigenta exagerata fata de sine si prezinta dificultati de adaptare sociala.
Nu exista tipuri temperamentale pure. Temperamentul derivat dintr-un anumit tip de sistem nervos dobandeste pe parcursul vietii anumite nuante emotionale, morale, se moduleaza dupa conditii de activitate profesionala, se compenseaza. Temperamentul e sinonim cu firea omului. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
aleinada
post Jan 29 2009, 01:04 AM
Post #2


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 21
Joined: 8-January 09
Member No.: 5,622



Eu sunt colerica + melancolica... la mine e cam greu cu stapanirea de sine, cand ma calca cineva pe coada fac ca trenul in gara (IMG:style_emoticons/default/wacko.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
walpurgik   Tipurile temperamentale   Sep 22 2007, 11:02 PM
Cleo   se pare ca eu is colerico-sangvinica si putin fleg...   Sep 25 2007, 04:45 PM
Leea   Eu intru la melancolic + sangvinic.   Sep 25 2007, 06:21 PM
pescarush   eu m-am recunoscut in coleric-sangvinic. :zapacit...   Sep 26 2007, 11:49 PM
pokemon   Io-s sangvino-coleric :D   Sep 27 2007, 07:23 AM
angeldust   Avem toate in mod cert unul din aceste tipuri, car...   Sep 27 2007, 08:57 AM
dr_wise   Domle, eu chiar nu ma pot abtine sa nu fiu sangvin...   Sep 27 2007, 03:38 PM
pescarush   dr_wise :morderis: multumesc pentru portia de ra...   Sep 27 2007, 06:23 PM
dr_wise   Cu placere! La mai multe! :friends3:   Sep 27 2007, 09:28 PM
vera   colerica 100% :P   Dec 24 2007, 12:13 PM
erena   eu tind sa cred ca sunt coleric melancolic...cam a...   Jan 18 2008, 07:13 PM
natalia   la psihologie am invatat nu demult despre tipurile...   Feb 3 2008, 05:09 PM
babycrazyromantic   mi-am facut mai multe teste psihologice de tempera...   Feb 7 2008, 10:41 PM
aleinada   Eu sunt colerica + melancolica... la mine e cam gr...   Jan 29 2009, 01:04 AM


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 05:25 PM