IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sa ma marit, sa nu ma marit ..., Ce e de facut ?
ella
post Jan 19 2006, 09:22 AM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



Frederic Beigbeder scria:

"Toata problema dragostei mi se pare a fi aceasta: pt a fi fericit, ai nevoie de siguranta, in timp ce pt a fi indragostit ai nevoie de nesiguranta.
Fericirea se bazeaza pe incredere, pe cand dragostea cere indoiala si neliniste.
Pe scurt, CASATORIA a fost-in mare- creata ca sa te faca fericit, nu ca sa ramai indragostit.
Trebuie sa te hotarasti: ori traiesti cu cineva, ori il doresti.
Nu poti dori ce ai, e impotriva naturii."


care este parerea voastra despre "casatorie"? este necesara? nu este?
exista cineva care sa nu-si doreasca sa se casatoreasca cu persoana pt care  simte, la un moment dat, ca este si cerul si soarele si aerul si intreg universul lui. si fara de care simte ca nu poate respira?

haideti sa vorbim despre casatorie...
de ce ne dorim sa ne casatorim si de ce nu...
si ce aduce casatoria in viata fiecaruia dintre noi? in plus fata de relatia in care cei doi stau impreuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Jan 19 2006, 09:25 AM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Nu stiu ce sa zic... eu o vad ca o loterie. Nu am avut cazuri fericite in familie, chiar parintii mei au divortat, si ce vad si prin alte casnicii acum..  :'(
Eu, cel putin, din punctul meu de vedere, nu imi doresc neaparat casatorie, dar daca va fi sa fie, e ok, daca nu, iar e ok. Nu m-am gandit inca la acest aspect.
Sunt mica inca, mey  ::)

:-* Ella
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black_widow
post Jan 19 2006, 09:55 AM
Post #3


Obsedat
****

Group: Membru
Posts: 464
Joined: 8-December 05
From: Timisoara
Member No.: 26



Si a zis Domnul Dumnezeu: „Nu este bine sa fie omul singur; am sa-i fac un ajutor potrivit pentru el”. Adica Creatorul Lumii asteapta ca mariajul sa fie un angajament de o viata intre barbat si femeie, care sa se bazeze pe principiul dragostei divine. Rezulta deci ca legamantul intre cei doi, casatoria, nu este o convietuire sociala sau o simpla intelegere de a trai pur si simplu impreuna. Ea, fiind consfintita de Tatal Ceresc, este si trebuie sa fie un legamant de parteneriat si de completare reciproca, bazata pe sentimentul Dragostei. Doar nu in zadar se zice ca acest Legamant, dat de la Dumnezeu, il poate desface numai moartea. La romani casatoria se considera o asociere pentru toata viata, o impartasire si o impletire inseparabila a dreptului civil si celui religios.

Marele filozof si cugetator Socrates spunea: „Cu orice pret casatoreste-te. Daca iti gasesti o sotie buna, vei deveni foarte fericit. Daca iti vei gasi una rea, vei deveni filozof”. Mai tarziu s-a inradacinat in constiinta sociala si proverbul danez: „Un sot surd si o sotie oarba vor fi intotdeauna un cuplu fericit”.

Dupa parerea mea, a te casatori este usor dar a ramane in casatorie e mult mai greu. Nu stiu care-i „contributia” factorilor exteriori care adesea conduc la destramarea familiei, dar cert este ca multe din casatorii se desfac chiar din primul an! La acest capitol circula o vorba anapoda ca astazi casatoriile, cica nu mai sunt „la moda”. Dar imaginati-va cat de adanc patrunde in societate drama cand in urma ramane si un copil nevinovat?  Problema este ca multi tineri si tinere din generatia noastra pur si simplu fug de responsabilitate, insistand cu orice pret sa-si „protejeze” pretinsa si nemeritata „libertate”. Aceasta categorie a celor „alesi si moderni” ironizeaza cu dispret: „Chiar o foaie de hartie sa-i tina struniti pe doi oameni alaturi”? Acestora le convine in mod „ideal” concubinajul care nu-i obliga la prea multe pe cei doi. Desi relatiile amandurora atarna in aer, lor le convine acest lucru. Se admite, dar pana la o limita!

As mai adauga doar ca experienta omenirii a demonstrat pe parcursul intregii sale existente ca nu este nimic de neinvins, daca omul le face cu dragoste si din dragoste, bunatate, intelepciune, tact.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Jan 19 2006, 01:41 PM
Post #4


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Eu ma tot gandesc la asta..Casatoria este inca o enigma pentru mine.Mi-e frica.


:offtopic:

QUOTE
Sunt mica inca, mey  ::)


:morideris: plagiatoare micaaaa  :fluierat:  :-*  :-*  :-* :floricele:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kale
post Jan 19 2006, 01:51 PM
Post #5


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 303
Joined: 9-December 05
Member No.: 69



haideti mah fetelor ca nu poate sa fie asa de rau....pana la urma o casatorie e un parteneriat, formezi o echipa cu cel de langa tine...de ce sa ne fie frica de cineva pe care ni-l alegem sa ne stea alaturi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Jan 19 2006, 01:54 PM
Post #6


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Mi-e frica sa nu ma dezmageasca si sa imi faca viata un calvar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Jan 19 2006, 01:56 PM
Post #7


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Casatoria pentru mine e un fel de final frontier, un ultim pas...
Dupa aceea ce mai urmeaza? Pentru tine ca persoana, in afara de copii...
Ca dupa maritis, nu mai esti "tu" esti "voi" , asa cred eu ::)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pufu
post Jan 19 2006, 02:19 PM
Post #8


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 91
Joined: 9-December 05
Member No.: 59



QUOTE
Mi-e frica sa nu ma dezmageasca si sa imi faca viata un calvar.

Asta imi suna un pic gen carmelia: mi-e frica sa ma impac cu el, ca daca ma paraseste?
Daca gandesti asa, nu mai faci absolut nimic in viata, iar viata de calvar nu trebuie neaparat sa existe. Se poate sugruma din fasa si cea mai mica incercare, numai sa vrei.
Nimic in viata, dar absolut nimic nu faci, daca ti-e frica. Asta e parerea mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Jan 19 2006, 02:21 PM
Post #9


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Asa sunt eu..mai pesimista..pun mereu raul in fata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrie30
post Jan 19 2006, 02:47 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,328
Joined: 7-December 05
From: Constanta
Member No.: 2



Lasa Blondi, avem timp de maritat, or nu??  ::)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 02:42 PM