IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Emo-Kids: moda sau pericol?, Un articol de LXN
angeldust
post May 14 2008, 11:54 PM
Post #31





Musafir






Se vede treaba ca nu ai ascultat eminem (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Cu doar un album inainte de asta lansase o melodie in care cica o omora pe nevasta-sa de fatza cu fiica-sa (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Si de acolo multe probleme si parinti scandalizati si lume shocata (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Eminem - Kim
A nu se asculta la maxim (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Sau daca nici asta nu v-a convins ...va convinge asta sigur ca Emo kids pe langa Eminem sunt pur si simplu...Emo (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Eminem - Role Model

Desigur cineva ar putea argumenta ca un adolescent sau un individ cu IQ scazut nu ar putea intelege toata ironia mega misto din versurile astea si ar lua lucrurile ca atare. So what? Il va impinge asta sa faca ceva reprobabil? Unlikely (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laryss_A
post May 15 2008, 08:33 AM
Post #32


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,448
Joined: 13-January 06
From: in the middle of nowhere
Member No.: 149



Imi spuneti si mie va rog, in mare , cum adecurs emisiunea de aseara? Care au fost invitatii si ce s-a discutat? Chiar ma intereseaza , insa nu am stiut ca este si ca atare , nu am apucat sa ma uit. Thanks (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post May 15 2008, 08:46 AM
Post #33


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Fara suparare, dar si eu sunt de acord cu Kalua.
Lxn, poate trebuia gandita si scrisa altfel problema asta. Trebuia sa precizezi ca asta e parerea ta si nu sa generalizezi. Cineva care citeste articolul tau si-ar face o parere total gresita despre emo-kids si chiar nu este cazul. Articolul tau ma duce cu gandul exact la situatia romanilor din Italia si la deciziile stupide luate de italieni impotriva romanilor de acolo. Si acolo s-a facut o generalizare si uite ce-a iesit. Ca toti romanii sunt hoti, criminali si violatori.
Multe persoane se sinucid si asta din diferite motive, iar daca esti un emo nu inseamna ca ai mai mari sanse ca oricine sa te sinucizi.
Cineva imi spunea ca acest curent este pentru copii care nu au cunoscut lipsuri si care au avut tot ce au vrut.
Adolescenta este de neinteles si multe necazuri apar in aceasta perioada. Parintii par sa nu faca fata acestei perioade, iar copii se distanteaza si se izoleaza tot mai mult. Iar "emo" este un mod de " a striga".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post May 15 2008, 08:48 AM
Post #34





Musafir






aaa,hai ca eu cunosc un bajet de s-o facut emo (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) de ce? ca era gajica-sa emo (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) l-am vazut recent pe strada....are paru negru...stil bob asa (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
in fine,eu cred ca lor le place sa dramatizeze pt a primi atentie.adica nu e deloc cool sa te duci in gasca de prieteni si sa fii vesel si zambaret.mai bine apari asaaaa misteriooos,cu ochii umezi,si zici ca nu mai rezisti,ca suferinta te doboara. (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif) eu zic ca sensibilitatea asta exagerata este in majoritatea cazurilor fortata (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif) sa fim seriosi,daca era in natura omului sa fie aaatttaat de sensibil,poi ne luam cu totii gatu,ca de!! cu totii am suferit din dragoste,am avut probleme cu familia si d-astea

This post has been edited by rozy: May 15 2008, 09:10 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post May 15 2008, 10:22 AM
Post #35





Musafir






lxn, cand te apuci sa scrii ceva in public trebuie sa stii sa accepti si critica. Dac-ar fi fost beletristica, mi-as fi spus ca mi-e pe plac ori ba, treaba mea daca ma incanta sau nu. Dar tu vii cu ceva real despre care n-ai habar, sorry. Tot articolul tau e subiectiv (oricat ti s-ar pare tie de obiectiv) si mi se pare neavenit si cam cu tupeu din partea ta sa spui cuiva sa-l ia ca atare. In fond avem un creier si un bagaj de informatii si e la latitudinea oricui sa preia pe negandite ideile cuiva sau sa le treaca prin filtre proprii.

S-au sinucis doua fete emo. Ok. In Europa rata incercarilor de sinucidere pe an este de ca. 700000 oameni, dintre care ca. 43000 reusesc s-o faca. Dar asta nu-i important, mediile au scos cele doua cazuri la suprafata si emo-ii sunt cei predispusi la sinucidere. (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Din scena muzicala s-au sinucis Curt Cobain, Michael Hutchence (altii nu-mi vin in cap acum), care n-au fost niciodata idoli emo!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post May 15 2008, 10:34 AM
Post #36


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Mie mi se par teribilisti. Atatea grupuri in care copii "trebuie" sa se incadreze. Pana acum cativa ani era acel curent punk romanesc in care clubberii (ca mine) se incadrau. Totusi aveam eu cercelusi & co. dar nu ma imbracam in negru si nici nu desenam fete triste pe caiete. Acum vad ca indiferent de ce vrei, de ce muzica asculti, de ce prieteni ai, etc., este cool sa fii emo. S-a degenreat stilul funky-cool de prin cluburile locale de muzica electronica (s-or mai fi plictiosit si ei sa fie toti la fel) in ceva combinat cu emo. Nu am mai fost de mult timp prin cluburile mele dragi tocmai din acest motiv: nu mai exista individualitate. Eu la 17 ani cream atac de cord oamenilor in varsta pe strada cu freza mea zbarlita si colorata. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) De ce? Pai nu eram multi asa. Restul erau... rockeri cu tricouri largi, negre, cu parul pe fata si ochii innegriti de dermatograf.

Oricum, copii astia incep sa o ia razna. Stiu ca e aiurea ca tocmai eu vorbesc pentru ca sunt si eu un copil mai mare... Nu este admisibil ca un parinte sa-si lase copilul noaptea pe strada sau in club la 14-15 ani doar pentru ca si ceilalti parinti ai copiilor o fac! Si atunci logic, copilul indemnat de toate textele muzicale si de grupul in care face parte se sinucide.

Nu e legat de emo dar simt nevoia sa spun ceva. Surioara mea are probleme cu un chalazion la ochiul stang. I se inflameaza des si supureaza, o doare si tot tacamul. Nici nu este estetic, ce-i drept. Ce credeti ca-i spune o colega? "Fata eu m-as sinucide daca as fi in locul tau. Cum poti trai in halul acesta? Nici macar nu te poti machia. Este groaznic."
Peste aproximativ o luna i-a iesit colegei un ulcior mic. A facut-o pe sor-mea cu ou si cu otet ca i-a infectat pe toti (adiuca pe ea, ca altcineva nu mai era in cauza) si ca ea se sinucide daca ajunge asa ca sora mea si tot asa.

Tine de educatie, clar! Parintii sunt de vina ca le baga in cap prostii. Sau nu le pasa de ei. Nici nu stiu ce e mai rau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 15 2008, 10:39 AM
Post #37


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nota zece pentru postul tau, Bia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post May 15 2008, 10:46 AM
Post #38


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Sa va povestesc si eu de un asa zis emo-kid de 13 ani, cu care stau in casa. In primul rand, cei autentici sunt rari, chiar foarte rari si parerea mea este ca acestia sunt dezechilibrati...restul sunt imitatori, copii fara o personalitate bine definita care sunt innebuniti sa faca parte din turma.
Asadar, vine copila intr-o zi acasa, isi boieste ochii cu dermatograf negru si ne anunta mandra ca este emo-kid. Cand am intrebat-o ce inseamna asta n-a stiut sa-mi explice. Ea nu stia decat ca este emo. A intrat pe net si a descarcat sute de poze de fete cu parul negru si suvite roz, machiate excesiv cu negru. Apoi s-a tuns (parerea mea ca s-a pocit), de vopsit n-a avut curaj dar si-ar fi dorit macar o suvita sau doua mov. Stilul vestimentar nu prea a avut cum sa si-l schimbe pentru ca inca nu dispune de bani sa-si ia ea ce vrea. Cum se mai manifesta la ea acest spirit emo? Vesnic nemultumita, cu ton ridicat sau maraieli, pe maica-sa o trateaza ca pe o sluga (adu-mi, fa-mi etc) fara sa-i aduca macar o data o floare sau sa-i arate cel mai mic gest de afectiune. Tot timpul isi inventeaza dureri de cap iar noi toti o enervam! Poate credeti ca are copilul vreo preocupare? Nuu, n-a citit in viata ei o carte argumentand ca nu intelege nimic si chiar se mandreste cu asta (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
Nu e in stare sa lege o fraza, vocabularul ei este extrem de redus pentru aceasta varsta. Ba chiar intr- zi ne-a anuntat raspicat ca ea nu o sa mearga la nici ofacultate si ca abia asteapta sa faca 18 ani sa plece de acasa! (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)
Intr-o zi turma se decide sa-si schimbe stilul in mod radical si trec toti pe manele. Atunci s-a apucat si copilul de lectura. Poezie curata, autori celebri: Copilul de aur si nu mai stiu ce manelisti! Calculatorul plin de foldere bine organizate pline de astfel de versuri, chiar si status-ul de la messenger exprima jalea din inima ei! I-am zis ca manelele nu se inscriu in acest trend "emo". S-a uitat tamp la mine, a marait un fel de "si ce daca" si a plecat la oglinda sa-si bage dermatograful negru in ochi.
Nu este un copil timorat de parinti, i s-a oferit cat s-a putut, nu-i lipseste nimic material. Ii lipsesc doar o ciufuleala buna si vreo doua saptamani in care sa n-o bage nimeni in seama.
Eu tot refuz sa cred ca este un copil prost, dar sigur este prost educat si neindrumat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post May 15 2008, 10:53 AM
Post #39


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Si ma mai enerveaza parintii care spun: "si eu ce sa-i fac? Nu am ce sa-i fac. Daca ma impotrivesc, mai rau face!" Ete, pe bune?? Pai cred ca mai bine s-ar intreba de ce a ajuns copilul ala asa. Daca era un parinte care statea langa el nu mai ajungea sa se sinucida ca asa a mai zis emo-ul sef de saptamana asta in piesa scrisa ieri dimineata in autobuz spre scoala.
Sa nu-mi spuna mie nimeni ca nu e vina parintilor. Este vina lor si gata! In general atunci cand copii sunt mici se joaca numai cu cine le spune mami si tati si daca mami si tati ii invata de bine (si nu cu pumni in cap si urlete constante) ei ajung bine. Eu de ce nu am ajuns ultima drogata ca si eu am avut contact cu oameni ce-si injectau diverse? Pentru ca la mine in familie s-au promovat mereu lucrurile bune. De-aia. Altfel, daca primeam un pumn in bot si un sut in fund zilnic sau nu primeam atentie deloc deloc (ca deh, unii parinti sunt ocupati si isi dau odraslele spre crestere bunicilor, nasilor, matusilor & co.) eram probabil in frunte la coada sa prind si eu "ceva verde" bun. Dar nu sunt. Si spre deosebire de ceilalti tineri de 21-22 de ani ma gandesc cum sa imi fac o cariera profitabila si nu cum sa fac bani sa-i dau pe toti pe stupefiante, insigne, cutite, alcool, dupa caz sau toate combinate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post May 15 2008, 11:43 AM
Post #40





Musafir






Ma intreb eu acum: cate din voi nu ati schimbat cate ceva ca sa aveti un trai linistit aici pe elady? Stiu sigura ca sunt cateva dintre voi care de cand au intrat pe acest forum si-au schimbat stilul de a scrie sau sunt mult mai atente la modul in care scriu etc. Lucru laudabil as zice eu.
Asadar, dorinta de a avea acces intr-un anumit grup te poate schimba intr-o mai mica sau mai mare masura zic eu, iti poate influenta alegerile. Cateodata pozitiv, alteori negativ.
Dar daca tu ai o personalitate bine definita si niste principii acolo cat de cat, nu te poate influenta sa faci chestii care nu sunt in acord cu ce simti tu sau care ti-ar cauza o schimbare de paradigma. Daca peste noapte ar aparea un punct in regulamentul elady care ar zice ca sunt acceptate doar femeile care sunt experte in ale gatitului de exemplu, ce ati face cele care nu sunteti dar va place f mult forumul? V-ati apuca de gatit intens chiar daca nu va pasioneaza de nici o culoare? Ati decide ca oricum va doreati sa invatati sa gatiti mai bine si asta reprezinta un imbold? Ar parasi forumul si cele care sunt experte intr-ale bucatarelii doar pentru ca principiile nu le lasa sa faca parte dintr-o comunitate care isi judeca membrii dupa talentele culinare?
Point is...asa cum a zis si Pink, principiile si valorile pe care le-ai dobandit deja te imping intr-o directie sau alta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 6th June 2024 - 10:22 AM