IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> A fost o data... amintiri despre animalutele care ne-au umplut vietile, In Memoriam - Podul Curcubeului
MonicutzaB
post Feb 20 2006, 09:01 AM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



Diana, nu am cuvinte sa-ti multumesc pentru vorbele frumoase.  :pupaceala: si  :floricele:

o saptamana frumoasa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZIBBA
post Feb 6 2007, 12:18 PM
Post #22


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



vad ca toata lumea povesteteste ceva despre animalutzul lui...hai sa va povestesc si eu depre PUFFY... ca asa se cheama catelusa pe care tocmai ati vazut-o...i-am spus asa ca nu raspundea la nici un alt nume...si era destul de mare avea cam un an...cand am gasit-o...
mare fericire pe capul ei cand a mers la mine acasa...cum pe vremea aia stateam intr-un camin studentrsc nu puteam s-o tin cu mine...asa ca am plasat-o la ai mei...unde au inceput boacanele...fiind caine de vanatoare, a sarit gardul la niste vecini chiar in noaptea de Craciun...impreuna cu ceilalti doi pe care ii aveam...o femela boxer si un ciobanesc german...si au omorat nici mai mult nici mai putin de 30 de gaini la doi vecini...ne-am pomenit cu politia la usa si cu vecinii...ai mei foc si para...ca stiau ca ea e vinovata ,nu era prima tentativa (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ...a trebuit sa ma mut din camin...sa imi inkiriez o garsoniera ca s-o pot lua cu mine...
acum vreo 2 ani jumate,tot iarna...s-a imbolnavit...am crezut ca racit...cand m-am dus cu ea la vet...mi-a dat verdictul:boala lu carre sau pe romaneste ,jigodie...de unde ?nu stiu...ca era vaccinata...insa doctorul mi-a spus,ca au venit caini din afara si au adus alte tulpini de virus...solutia?eutanasie...am crezut ca mor...boala era groaznica...ii paralizasera picioarele din spate...avea rani pe cornee...ajunsese un sac de piele si oase...si mi-am zis:eu de omorat nu pot...asa ca fac tot posibilul...am cautat pe net...peste tot aceleasi pesimiste kestii...si m-am gandit ca fiind un virus...trebuie sa raspunda la ceva...am luat cele mai puternice antibiotice umane...vitamine...medicamente neurologice...pt.fiecare simtom cate ceva...eram ca la spiatl..o luna jumatate am umflat-o de perfuzii si injectii...nu zicea nici pas...cand ma vedea ca ma apropii doar inkidea okii...vreau sa va spun ca in acea perioada nu aveam bani nicide paine...ma mai milogeam de mama (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) si dupa acest timp...a inceput sa isi revina...sa mearga usurel...impleticit...dar mergea...sa manace un pic...refacerea a mai durat vreo 2 luni...insa a juns cum ati vazut-o...cand m-am dus cu ea la veterinar...doctorului nu-i venea sa creada...o poveste cu happy-end...
aaa...si trebuie sa mentionez ca este si caine de salvare...am fost cu ea in echipa centrului de educare canina craiova,eu eram si medicul ekipei...si am participat la diverse actiuni demonstrative,cat si reale...daca va amintiti de baietelul pierdut in zona manastirii cocos din tulcea...noi doua am facut parte din ekipa de cautare ...din pacate baietelul nu a fost gasit...iar cand l-au gasit...inca viu...dupa 2 saptamani...a murit in drum spre spital (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) ...chestia este ca nu numai eu,ci si restul ekipei,mass-media...politia,credea si se si cerceteaza cred...ca a fost rapit si tinut undeva...nu vreau sa spun mai multe...in fine...pacat de el...micutzul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melyjoana
post Feb 24 2007, 11:44 AM
Post #23


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 22-February 07
Member No.: 1,237



Sentimentele voastre sunt minunate!Citindu-le mă simt şi mai vinovată de ceea ce am făcut.Ştiu că mă veţi critica dar am să vă spun pe scurt de ce.Ne-am dorit din tot sufletul un prietenuţ-un cuţ-cum îi spunem noi.Toţi din familie iubim câinii la modul profund chiar.Locuim la bloc,lucru care nu ne-a împiedicat să ne cumpărăm cuţ.Astfel am cumpărat-o pe Daly,aşa i-am pus numele.Am greşit puţin în alegere deoarece avea doi ani şi nu ne-am gândit că s-ar putea să nu se acomodeze la bloc,trăind până atunci la curte.Nu făcea prostii,la vârsta asta nu mai sunt aşa zvăpăiaţi,am iubit-o şi am crezut că asta poate compensa libertatea care o conferă curtea.Mai apăreau probleme când vroiam să o luăm cu noi la pescuit.S-a speriat tare de maşină când a adus-o soţul meu.Vedeam în ochii ei disperarea când ,mai mult forţat,o urcam în maşină.Ajunşi la destinaţie,ţin-te frate,unde era mai mare noroiul,acolo se tăvălea.O spălam eu înainte de plecare dar până ajungea la baia cu şampon-pe care nu o prea agrea-vă daţi seama ce ,,parfum,,avea.Am spus -pe scurt-şi unte că nu mă mai opresc.Ne e tare dor de ea şi cred că de aceea ador măcar să mai povestesc.În final am hotărât să o dăm unor cunoştinţe care locuiau la casă,deci avea curte.Am totuşi linişte pentru că ştiu că este iubită,are libertatea cu care era obişnuită şi sunt şi copii în acea familie,deci joacă!Nu pot să nu spun câtă bucurie,fericire,râsete şi armonie-parcă ne unea,ne făcea să fim mai aproape toţi-era atunci!Ne dorim mult un cuţ şi ne vom lua dar ,asta nu înseamnâ că o v-a înlocui pe Daly.Este poate chiar mai mult decât între oameni,pe fiecare îl iubeşti pentru ceea ce este,iubirea nu se poate înlocui!
De data asta vom fi mai atenţi.Ne orientăm spre un puiuţ pe care să-l obişnuim de mic cu viaţa pe care o va avea de trăit alături de noi şi care cu siguranţă va fi plină de iubire!
Ştiu că mă veţi judeca dar,poate primesc şi înţelegere!Mulţumesc pentru orice răspuns voi primi!Toate bune!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZIBBA
post Feb 24 2007, 02:02 PM
Post #24


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



draga mea,nu cred ca te va judeca nimeni ...pentru ca nu ar avea de ce...si cateaua mea a trait la curte ...acum sta cu mine intr-un apartament...si o vad eu ca duce lipsa alergatului libera ori de cate ori vrea,,,asa ca ,cu prima o cazie cand ajung la ai mei care locuiesc la curte o voi lasa la ei,stiind ca ii va fi mai bine...va dormi in casa cu ei dar stiu ca fiind un caine activ ii va fi mult mai bine acolo,kiar daca am sa mor de dorul ei,mai ales ca am s-o vad o data sau de doua ori pe an...
si a mea a avut probleme cu masina la inceput...ii era frica si pe deasupra ...vomita...am luat-o odata cu taxi,sa ma duc in parc...si a vomitat de 2 ori...vreau sa spun ca a fost un circ total...i-am curatat aluia masina...si cand curatam...taximetristul se tinea de un gard si vomita si el...dar saracu'nu s-a suparat... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) daca iti iei alt caine...ia-ti unul de talie mica...e perfetc pt.apartament...si nu necesita multa miscare...
sa auzim de bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melyjoana
post Feb 27 2007, 01:22 PM
Post #25


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 22-February 07
Member No.: 1,237



Mulţumesc pentru clemenţă!Ai dreptate în privinţa unui cuţ de talie mică ,doar că tocmai aici e problema,noi vrem să fie de talie medie poate chiar mai mare.Daly este Koker Spaniel.Soţul meu tare mult ar vrea un Labrador.Ştim că au un preţ destul de mare şi de aceea întârziem puţin cu hotărârea.Fiica mea me-a spus să mergem la ,,Dansez pentru tine,,să câştigăm pentru ai putea cumpăra un prietenuţ.Ba chiar a spus că va contribui adunând bănuţii din alocaţia de la şcoală/nu-şi poate imagina cât costă/.Ei lasă că ne vom descurca noi cumva.Pentru copii este minunat.Pe lângă joacă dezvoltă foarte mult spiritul sacrificiului,iubirii necondiţionate, altruismul , responsabilităţile şi poate încă multe alte astfel de trăiri.Răbdare ,toate se întâmplă atunci când şi cum trebuie!Toate bune!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZIBBA
post Feb 27 2007, 05:08 PM
Post #26


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



Draga,mely...sunt perfect de acord cu tine...si mie imi plac cainii medie-mare...daca imi spuneai acum vreo luna...ti-as fi facut rost de un labrador...gratis...parintii mei au o femela de labrador...de fapt eu am primit-o cadou acum 4ani de la niste prieteni de ai mei...insa cum eu o aveam deja pe puffy,am dus-o pe yara,caci asa se cheama ...la curte la ai mei...e de cea mai nobila (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) rasa,are un pedigree impresionant,pacat ca sta degeaba...acum vreo 3 luni a fatat,dar ai mei i-au dat la prieteni...daca nu iti iei pana va fata din nou...te anunt---kestia este ca ea locuieste cu dino,un ciobanesc german si el este tatal mereu... (IMG:style_emoticons/default/sex.gif)
a fatat de 2 ori...unul din pui a ajuns in olanda...este superb...are moaca de labrador,numai ca este un pic mai inalt...
si mai trebuia sa te duci sa il iei de la bals,langa craiova...in fine,poate altadata...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melyjoana
post Mar 2 2007, 11:34 AM
Post #27


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 4
Joined: 22-February 07
Member No.: 1,237



QUOTE(ZIBBA @ Feb 27 2007, 05:08 PM) *
draga,mely...sunt perfect de acord cu tine...si mie imi plac cainii medie-mare...daca imi spuneai acum vreo luna...ti-as fi facut rost de un labrador...gratis...parintii mei au o femela de labrador...de fapt eu am primit-o cadou acum 4ani de la niste prieteni de ai mei...insa cum eu o aveam deja pe puffy,am dus-o pe yara,caci asa se cheama ...la curte la ai mei...e de cea mai nobila (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) rasa,are un pedigree impresionant,pacat ca sta degeaba...acum vreo 3 luni a fatat,dar ai mei i-au dat la prieteni...daca nu iti iei pana va fata din nou...te anunt---kestia este ca ea locuieste cu dino,un ciobanesc german si el este tatal mereu... (IMG:style_emoticons/default/sex.gif)
a fatat de 2 ori...unul din pui a ajuns in olanda...este superb...are moaca de labrador,numai ca este un pic mai inalt...
si mai trebuia sa te duci sa il iei de la bals,langa craiova...in fine,poate altadata...

Zibba eşti minunată!Îmi pare tare rău că abia acum am ajuns să citesc mesajul.Cu examenele şi trei servicii pe lângă,timpul nu-mi este cel mai bun prieten.Îţi mulţumim din suflet pentru intrnţie!Acum chiar este şi Ov-soţul meu-lângă mine şi tare l-a bucurat numai gândul că i s-ar putea materializa dorinţa.Dumnezeu să-ţi dea tot binele din lume!Şti,mai rar se întâmplă să aibă cineva plăcerea de a te ajuta fără măcar să te cunoască.Oricum vom ţine legătura,până fată Yara dinnou mai este vreme.Cu Puffy cum te descurci?Ce rasă este?Trimite-ne o poză cu ea dacă ai.Eu acum am încercat să-ţi trimit una cu Daly dar nu mă descurc.
E deja târziu dar eu îţi doresc,cu ocazia zilei de ieri 1Martie,cea mai frumoasă şi plină de împliniri primăvară!La mulţi ani!Pa!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZIBBA
post Mar 2 2007, 12:05 PM
Post #28


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 248
Joined: 1-February 07
From: barca
Member No.: 1,130



draga mea,uite putem vorbi mai multe pe messenger sau pe mail...eu am sa iti trimit si poze cu pufa mea (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ,dar vezi ca am pus si in topicul cu pozele animalutelor noastre...din cate imi dau seama nick-ul tau de aici e si adresa de mail...azi am sa iti trimit unul...
eu sunt innebunita dupa animale si vreau sa iti spun ca as ajuta cu mare drag pe oricine...si mai ales cand vad ca exista persoane care sunt pe aceeasi lungime de unda cu mine...
o primavara frumoasa iti doresc si tie si intregii tale familii!
sper ca in cat mai scurt timp sa pot face o bucurie unei familii frumoase! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioanat
post Mar 12 2007, 10:41 PM
Post #29


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 116
Joined: 27-April 06
Member No.: 314



Am intrat si am citit cu lacrimi povestea ta Diana.
Imi aduc aminte ca in ´95 mi-am luat primul catel,dupa ce ai de zile ma rugasem de parintii mei sa-mi ia unul.Mama nu era in tara,cand a aflat nu prea i-a convenit,a vrut sa-l dau,dar a ajuns sa-l indrageasca pe Shaq.Era cu dog german,care din pacate nu a trait decat 4 luni.Il asezeam seara in cosulet ,dar venea in pat intre mine si mama.Nici acum nu stiu caza mortii,dr miau spus ca a fost ceva genetic, 2 sapt zi de zi de ate 2 ori/zi mergeam sa-i fac perfuzii.Il luam in brate si luam troleul din Dr taberei in Armeneasca cu el,am incercat sa fac tot posibilul sa-l salvez,dar din pacate mi-a murit in brate intr-o noapte cand tocmai ieseam pe usa sa ma duc de urgenta cu el la dr.Am plans mult dupa el, plangeam cand vedeam cateii pe strada,plang si acum.
Dupa ce m-am maritat am avut pisicute , acum am puii de la primele pisici,pui care anul asta fac 9 ani si de care imi e un dor nebun.E aproape un an de cand am plecat de acasa si abia astept sa ma intorc sa le iau cu mine,fiinca casa fara ele mi se pare goala si trista.
Intre timp am adoptat de pe strada un alt catel(asta acum 6 ani) pe care l-am tinut in casa pana i-am facut toate vaccinurile,dar pe care din pacate nu puteam sa-l tinem intr-un ap cu 2 cam unde mai aveam si pisciutele.Era un zvapaiat,adora sa sea afara, sa alerge, lui dimineata nu-i ajungea 1 ora de stat in parc.La tara mai aveam o catea, un lup de vreo 10 ani,s-au inteles f bine si chiar a suferit cand a murit, abia a putut sa o ia de langa el mama ca sa o poata ingropa.Dupa un an am mai gasit o catelusa, am dus-o si pe ea la tara, dupa un alt an au facut 3 puiuti,pe care din pacate nu aveam cum sa-i mai tinem si i-am dat,dar am ramas cu adultii.Asa ca si tine Diana,nu am putut fi alturi de Skip al meu,sa-l fac bine, sa ma ingrijesc de el, asa ca din pacate inca un suflet iubit a plecat dintre noi.La numai 5 anisori Skipuleanul meu a plecat intr-o lume mai buna.
Cateaua nu am cum sa o aduc aici, ea oricum e fricoasa de masina,e obisnuita in lumea ei de la tara, unde latra pe oricine intra in curte si cand ma vede se arcuieste toata de bucurie,dar din pacate daca o scoti din mediul ei e destul de fricoasa.
Dar mi.-am promis si eu si sotul ca pana la vara sa ajungem in tara si sa ne luam pisicile langa noi.Ele sunt copilasii nostrii si chiar daca as avea un bebe nu le-as da.Ne-au lumina de atatea ori zilele inorate si ne-au adus zambetul pe buze oricat de tristi am fi fost.http://http://pets.webshots.com/photo/1109583559047759471lnttis - ele sunt iubitele mele
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Mar 15 2007, 12:45 PM
Post #30





Musafir






Azi printesa mea implineste 6 ani...La Multi Ani Tigruta (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Sunt departe de ea dar mi-e aproape de suflet...am primit-o cand era doar o mogaldeata... (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:06 PM