IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Colinde de Craciun, Primiti colindatorii, doamnelor!
Diana.
post Jan 1 2008, 10:53 PM
Post #11


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Intreab-o, sigur il stie, nu are cum sa nu il stie; il stiu eu, cred ca si ea si-l aduce aminte. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Valeau, n-ai vazut oleleul... intreab-o si de oleleu. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) O sa il stie cu siguranta... moaaama, tot timpul cadeam in nas cind se facea inspre noi... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
E un obicei, cred ca am mai scris undeva de el, pacat ca nu sint poze... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ia sa vaz... un pic, cau si revin.

back:
QUOTE(Diana @ Dec 5 2006, 01:04 AM) *
Oleleul - Dobrogea
Obiceiul colindatului cu masti se pierde in negura vremilor, fiind de fapt rezultatul practicilor magice precrestine dinaintea Anului Nou, peste care s-a "grefat" sarbatoarea crestina a Nasterii Domnului.
In Dobrogea mai exista inca si astazi "oleleul".

Se aduna o ceata de baieti si barbati tineri care pleaca la colindat .
Unul dintre ei este costumat: pe cap poarta o masca rosie, cugura mare,dinti mari, cu coarne legate intre ele cu ardei rosii, iuti, iar pe de-asupra imbracamintei poarta o suba mare, mitoasa, facuta din blana de oaie.

Toata costumatia este menita sa inspaiminte. Oleleul pleaca la colindat, copiii ies pe la porti si pe strada sa il vada si se tin dupa grupul de colindatori. Din cind in cind, oleleul se intoarce spre copii si se face spre ei. Cei mici tipa si fug extrem de incintati...
Oleleul si ceata lui merge cu colinda numai si numai la casele oamenilor instariti si foarte gospodari, nu din poarta-n poarta!
Sunt primiti cu voiosie si mindrie mare de catre gazde, li se dau bani, sint pusi la masa si li se da de mincare si de baut.
Tot anul care urmeaza, baiatul care a intruchipat oleleul nu intra in biserica, nu se spovedeste si nu se marturiseste.

Am ramas foarte uimita ca nu am gasit nici macar o singura poza pe net cu "oleleul"... si-mi pare tare rau ca nu pot sa va arat oleleul care mi-a incintat copilaria... stateam spinzurata pe gard cu orele asteptind sa il vad trecind...
Sper ca acest obicei sa nu se fi pierdut... Ar fi tare pacat... sad.gif
Daca este vreuna dintre voi din Dobrogea si are din intimplare vreo poza cu "oleleul",o rog tare mut sa mi-o trimita si mie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 11 2009, 01:59 PM
Post #12


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am versurile de la Oileroi. Mi le-a scris mama la Craciunul trecut.
O sa le postez in curind. Ar fi pacat sa se piarda.
Se aude, insa destul de rau, si aici
http://www.youtube.com/watch?v=7rv6rRfTIgE
Multumesc, Mihaiela24!

Va pun si rindurile Mihaielei. M-a facut sa pling.

QUOTE
Mesaj:
Oileroi - este postat pe youtube, si eu as fi vrut sa stiu mai multe despre acest colind, recunosc, desi sunt nascuta in Com. Garvan, si am plecat de mica din zona, acum la 35 ani este prima oara cand am avut ocazia sa il aud! este impresionant!Mi-a placut foarte tare...uf, regret copilaria si mai regret ca nu am avut ocazia sa il ascult mai des...
Toate colindele din zona sunt aparte, sau poate sangele clocoteste din cauza ca is de acolo...cine stie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 13 2010, 11:15 PM
Post #13


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Iaca si Oleleul...
















Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 14 2010, 10:39 AM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Colind bizantin - Veniti cu totii dimpreuna - Psaltii Patriarhiei Ortodoxe Romane
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 14 2010, 01:40 PM
Post #15


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Nov 22 2011, 04:55 PM
Post #16


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Pur si simplu minunat:

Corul Mira - La Vitleem Colo-n jos

Crestinilor noi astazi - Stefan Hrusca

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Nov 22 2011, 05:10 PM
Post #17


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Valeeeeuu, m-apuca doru` de Craciun de nu mai pot! Mai avem o luna!!! (IMG:style_emoticons/default/aplauze.gif) Si dupa aia o sa treava tot asa de repede ca nici nu o sa apuc sa ma dezmeticesc si o sa vina un an nou... si iar asteptam 12 luni... si tot asa! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Nov 23 2011, 08:38 AM
Post #18


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Craciunul nu-mi place in mod special. Mi se pare o sarbatoare care si-a pierdut semnificatia si esenta. In plus, in fiecare an de Craciun mi se intampla ceva rau.
Imi plac insa colindele si obiceiurile taranesti si incerc sa le introduc si eu in casa mea, mai ales pentru ca vreau ca junioara mea sa aiba o cu totul alta parere depre Craciun (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Colinda: Praznic Luminos!
Nicolae Furdui Iancu - La Nunta în Gana Galilei
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 10:47 AM