IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Banii tai sint banii nostri. Dar ai mei sint doar ai mei!, Problema banilor si a cheltuielilor in cuplu
darria
post Apr 1 2009, 10:20 AM
Post #1


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 30-March 09
Member No.: 6,197



Buna ziua,
Sunt noua pe acest site, pe care l-am gasit f interesant.
Apropos de "ciudateniile" partenerului....as vrea sa aud punctul vostru de vedere referitor la un aspect din viata unui cuplu: casatoriti, ambii salariati, el castiga de 20 de ori mai mult decat ea....
Problema e urmatoarea: el isi strange banii....pe ai ei vrea sa-i cheltuiasca pe chestii curente: factura telefon, intretinere...etc, ai lui sunt pusi intr-un depozit bancar.....zice ca sunt pt amandoi dar contul e pe firma.
Cum ar trebui sa se simta femeia in cauza?
Vi se pare o stare de normalitate?
In plus, daca ea deschide discutia de bani el incepe sa urle si sa-i reproseze ca vrea banii lui....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 1 2009, 11:11 AM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) la noi!
Uat? Adica ea ii e sluga pe banii ei? Moama ce as spala cu el pe jos!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Apr 1 2009, 11:19 AM
Post #3





Musafir






Pai miroase de la o posta ca ceva nu e in regula. Cum adica el desi castiga de 20 de ori mai mult isi mai tine si banii separat pe numele firmei?! Un cuplu mai ales dupa casatorie devine un intreg din toate punctele de vedere, chiar si cel material. Adica totul apartine amandorora. Eu cand aud probleme din astea legate de bani si bunuri materiale intr-un cuplu de casatoriti stau si ma intreb de ce domle formeaza o familie acesti oameni. Iubesti iubesti dar chiar asa? Adica io imi tin banii la tescherea si tu ma intretii?! Unde mai pui ca este vorba si despre o femeie (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
deedee29
post Apr 1 2009, 11:20 AM
Post #4


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 347
Joined: 5-December 08
From: Highway to Hell
Member No.: 5,474



Normal cu siguranta ca nu-i. Nici eu nu as accepta asa ceva. Adica banii tai sunt banii nostri, iar banii mei sunt...banii mei? Nu multumesc, duca-se pe pustii cu banii lui cu tot. Nici macar daca nu ar fi avut nici un venit nu s-ar fi justificat o astfel de atitudine.

La mine nu stiu care e mai ciudat decat altul, dar se pare ca am invatat cat de cat sa ne luam ca atare, fara sa incercam sa ne schimbam prea mult. Probabil ca ne-am adaptat unul la obiceiurile celuilalt. Cel mai tare ma enerveaza faptul ca e prea direct si uneori au mai aparut situatii penibile din cauza asta, ca nu prea multi oameni sunt incantati sa le spui verde-n fata ce gandesti. Si ma mai irita ca e foarte lenes cand vine vorba de treburi gospodaresti. Nu face daca nu ii trasez eu sarcini pretioase si uneori mi se ia, ca ma simt de parca as avea grija de un copil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo
post Apr 1 2009, 11:57 AM
Post #5





Musafir






darria, incearca sa-l manipulezi foarte subtil. Sa-l convingi sa plateasca el intretinerea si lumina, tu sa platesti telefonul si gazul, sau ma rog, ai prins ideea. Sa cumparati mancare cand unul, cand altul, daca nu vrea cu banii la comun. Desi, asta e foarte dubios. Eu sunt cu al meu de vreun an jumate si avem banii la comun, mi s-ar parea foarte ciudat daca as da peste cineva care si dupa casatorie ar tine cu dintii de banii lui. Daca tot insista ca banii sunt pentru amandoi, poti sa insisti sa-i puna intr-un cont care e pe numele amandurora. Si la urma urmei, pentru ce strange el munti de bani? Ca eu asa stiu, oamenii strang pentru un scop, nu sa fie acolo. Adica... strangi sa iei un apartament/o masina, sa pleci intr-o vacanta mai luxoasa, sa asigur facultatea copilului... el sub ce motiv e asa strangator?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Apr 1 2009, 12:21 PM
Post #6





Musafir






Mai stiu si eu cupluri in care functioneaza regula asta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Banii femeii sunt pentru "supravietuire" iar banii lui se duc in conturi sau afaceri, ca mai apoi sa se poata umfla in pene ca EL a facut si EL a dres, si fara EL ea nu realiza nimic (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Evident ca nu as accepta asa ceva. Eu sunt de acord cu o anumita independenta in ceea ce priveste banii, adica nu as vrea neaparat sa am banii "de toata ziua" la comun cu sotul ca asta implica si sa justific de fiecare data cand iau din ei. As vrea sa avem bani la comun pusi doar pentru cumparaturi majore de exemplu, in rest sa punem jumi juma la cheltuieli si cu restul fiecare sa faca ce vrea. Asa mi se pare mie cel mai fair.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rozy
post Apr 1 2009, 12:26 PM
Post #7





Musafir






Eu am gandit asa: un procentaj (50% sa zicem) din salariul fiecaruia se duce intr-un cont comun,folosit ot cumparaturile casei.Restul si-l pastreaza fiecare pe card si e treaba lui ce face cu ei (IMG:style_emoticons/default/ametit.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Apr 1 2009, 12:39 PM
Post #8





Musafir






Si daca unul dintre cei doi castiga mai mult? Sa zicem ca ea are de treo ori mai mare salariul. Si din banii ei, ramasi dupa ce a varsat in contul comun isi permite sa conduca un ferarri iar el abia daca isi permite o dacie. Sau ea o arde in toale de firma iar el de piata. No bine ce e asta? Sau cum? Sa'i faca ea si lui cadou un ferari? Nici asa. La bine si la rau impreuna ca doar de asta intemeiem familii.

Eu cunosc un caz in care fiecare cu banii lui. O luna ea plateste curentul o luna el. Nu va spun discutii de genul: auzi dar luna asta eu am platit 100 lei curentul tu luna trecuta doar 80 lei, tre' sa'mi dai 10 lei. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
deedee29
post Apr 1 2009, 12:57 PM
Post #9


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 347
Joined: 5-December 08
From: Highway to Hell
Member No.: 5,474



Si la mine tot pe principiul lui Kary functioneaza treaba cu banii. Punem impreuna deoparte lunar o parte din salariul fiecaruia, iar restul sunt de cheltuiala, tot in comun, fie pentru casa, fie pentru chestii personale. Ii mai spun din cand in cand (si el la fel) ca am luat nu stiu cat pentru un anumit lucru, dar nu se justifica nimeni cu bonuri sau chitante.
Si eu cunosc un cuplu care pune jumi-juma pentru cheltuielile comune, restul sunt bani personali. Dar mi se pare un pic ciudata alegerea lor, parca e totul pana la bani. Eu stiu ca ideea a fost a ei, tocmai ca sa nu existe discutii, ca ea da mult pe haine sau ca el da mult pe gadgeturi si alte tampenii care il pasioneaza. Mi se pare insa ca asta aduce un minus in relatie. Personal nu stiu daca as putea sa fac asta (desi, fie vba intre noi, eu castig mai mult ca el).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Apr 1 2009, 03:03 PM
Post #10


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Eu va spun ce am auzit despre subiect, discutandu-se. Eu personal nu pot spune o experienta ca nu sunt casatorita si nu am un venit deci sunt inca in faza de rasfat.
Sunteti amandoi la acelasi nivel, cat de cat, construiti impreuna si cheltuiti ce castigati impreuna si... evident, va ajutati reciproc cand e cazul. Dar daca unul castiga mai mult? Cu mult mai mult? Atunci cica nu e bine, domnule, ca celalalt e tentat sa mature cu al mai sarac pe jos... Pam pam!
Eu zic ca trebuie discutata problema banilor in cuplu de la inceput si nu sa ajungi sa te certi dupa cativa ani pe acestia. E normal ca cineva sa castige mai mult ca acum n-o sa stea in ignoranta, fara dorinte de crestere materiala, promovari, bla bla, doar ca sa nu castige mai mult.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:20 PM