IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mediul virtual versus realitate, Online vs real life
Diana.
post Apr 21 2010, 05:11 PM
Post #11


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Lifturici! (IMG:style_emoticons/default/hug.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Apr 22 2010, 08:59 AM
Post #12


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



E hai ca m-ati emotionat pana la lacrimi (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)

Oana, tot ce ai scris este corect. Sa nu uitam insa ca nu le putem avea pe toate. Esti inselat, mintit , prostit si in viata reala. Dai in fiecare zi peste persoane care cred ca problemele tale sunt minore si ca tu le exagerezi doar pentru a capata atentie. Dai insa si peste oameni care te inteleg, care vor sa te ajute, care nu considera ca au altceva mai bun de facut decat sa te auda pe tine cum te plangi ba de una ba de alta.
Daca ai considerat ca mediul virtual este un loc bun in care poti sa te descarci de povara vietii, inseamna ca te-ai simtit in siguranta acolo. Nu te-ai asteptat sa fii judecata , ci ai asteptat incurajari si vorbe bune, intelegere. Credeai ca ti-ai facut prieteni si ai aflat ca de fapt te-ai inselat.
Forumul pe mine m-a ajutat si m-a inteles atunci cand nici nu ma cunostea. Eram speriata, dezamagita, ma simteam singura si coplesita. Aici, pe forum , am invatat sa dau grijile la o parte, am reinvatat sa rad, sa scriu, sa ascult. Nu am mai fost singura. Am inteles ca nu numai eu am probleme si pentru prima data in viata am simtit ca cineva chiar ma intelege. Chiar si asa, nu de putine ori am fost dezamagita si m-am simtit data la o parte.
Cum bine ai spus tu Oana, nici viata mea nu e chiar plina da lucruri frumoase. Nu calatoresc, nu-mi cumpar haine, parfumuri sau bijuterii, nu am o casa de vis, nu ma duc la concerte, nu gatesc nustiu ce reteta cu mirodenii pe care nu le cunosc, nu (mai ) am animal de companie, nu (mai) am timp sa citesc sau sa ma uit la filme, nu ma machiez... Mai pe scurt, nimic ce ar parea interesant pentru altii. Din cauza acestui fapt, de foarte multe ori nu am cuvinte, nu pot scrie nimic. Nu am nimic de zis. Nu am nimic de aratat. Nu ma laud cu nimic. Nu vreau sa va spun necazurile mele pentru ca si voi aveti destule si pentru ca simt ca nu trebuie sa le etalez acum. Intr-o zi...
Nu am renuntat insa la a frecventa forumul pentru ca a devenit o parte din viata mea. Citesc si admir ce scrieti/arati voi. Cateodata mai spun cateva vorbe, insa lipsite de continut si putine. Depresia asta o voi depasi la un moment dat si atunci sper ca voi scrie iar, ca voi face iar tot felul de retete, ca voi trimite articole, ca voi face multe poze. Pana atunci insa, va citesc cu drag, pentru ca-mi sunteti dragi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Apr 22 2010, 11:49 AM
Post #13


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Draga Teo, eu inteleg oamenii si-i citesc ca pe o carte si nu-i nevoie sa vina cineva sa-mi traduca. Iti urez numai bine si vreau sa stii ca ma gandesc la tine dar nu indraznesc sa te sun pentru ca presupun ca daca ai probleme ,poate nu simti nevoia momentan sa le impartasesti cu cineva si respect in general intimitatea cuiva.

Legat de faptul ca am scris ieri aici tot ce am simtit, vreau sa specific faptul ca am facut referire doar la o persoana de pe un forum si nu la tot forumul. Cineva foarte bine intentionat a dat un link catre o alta persoana care s-a simtit jignita de tot ce am scris eu, asa ca tin sa-mi cer scuze si sper din tot sufletul ca oamenii care ma cunosc si nu au un dinte impotriva mea sa ma iubeasca asa cum sunt cu tot cu parerile mele.
Vreau sa mai spun ca daca simpatizez cu o persoana o fac pentru ca asa simt si nu pentru ca este patronul unui site, afaceri sau mai stiu eu ce. Pana la proba contrarie nu pot spune despre un om ca este rau, chiar daca 100 de oameni o spun sau pana in momentul in care ma ard eu singurica pentru ca nu am ascultat. Cred ca sunt o persoana matura si pot lua decizii singura si mai cred ca am libertatea de a alege unde sa scriu si ce sa scriu. Nu-mi place sa fiu cenzurata nici in viata reala sau cum se numeste ea, sunt un spirit liber in orice mediu , atat virtual cat si in viata de zi cu zi. Cand eu spun ca o persoana e "ok" inseamna foarte mult in conditiile in care nu folosesc cuvinte mari decat cu copiii mei.
Ma aflu pe acest forum pentru ca aici am pasit prima data in mediul virtual, nu am interese ascunse, nu mi s-a promis nimic , nu astept nimic si nu tin legatura cu administratorii in afara acestui forum.
Legat de mediul virtual si viata mea de zi cu zi as vrea sa specific ca ele doua se impletesc si-mi aduc o raza de soare, zambesc dupa ce inchid calculatorul si ma gandesc poate fara sa vreau la anumite persoane, la problemele lor sau la bucuriile lor.
Tot aici vreau sa specific faptul ca exista si o parte rea care nu-mi place si anume ca sunt unele lucruri care imi afecteaza viata personala, parerile anumitor persoane ma dor si mi s-au infipt adanc in creier iar aseara am adormit cu greu la ora 2.
Eu sper ca o sa-mi revin, dar pana atunci cred ca voi lua o pauza din mediul virtual.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 22 2010, 11:56 AM
Post #14


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Oana, drumul spre Iad e plind e intentii bune. Nu pleca! :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corina
post Apr 22 2010, 12:07 PM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 864
Joined: 14-January 10
From: Tulcea
Member No.: 7,788



Imi scapa ceva...sincera sa fiu nu prea inteleg anumite lucruri (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oana
post Apr 22 2010, 12:10 PM
Post #16


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,184
Joined: 24-October 08
From: Iasi
Member No.: 5,191



Diana ,eu nu plec, doar fac o pauza si fiti sigure ca va citesc cu drag.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Apr 22 2010, 12:23 PM
Post #17


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Nici eu nu inteleg (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corina
post Apr 22 2010, 12:33 PM
Post #18


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 864
Joined: 14-January 10
From: Tulcea
Member No.: 7,788



Am citit si rascitit tot ce s-a scris aici! Dar tot nu inteleg de ce esti suparata Oana (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 22 2010, 12:46 PM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ca exista ochi care stau si citesc si dupa aia comenteaza rautacios, pe scurt. Si pentru ca nu ma inmghit pe mine ca le-am luat caii de la bicicleta, se "razbuna" pe cine se poate... Dupa nu stiu cita vreme... Lumea are prea mult timp liber, asta e clar!
Revin, am niste chestii urgente de rezolvat si vorbelim mai pe larg.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corina
post Apr 22 2010, 01:33 PM
Post #20


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 864
Joined: 14-January 10
From: Tulcea
Member No.: 7,788



Si in viata reala si in cea virtuala exista acel specimen care nu-si vede ''gunoiul'' din ochiul lui!

Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 03:33 AM