IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cutremure de pamint
no_ua
post Jan 27 2006, 03:09 PM
Post #31


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



Modificat de Sorin

Remodificat de no_ua

out from here!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elly
post Jan 27 2006, 05:08 PM
Post #32


Obsedat
****

Group: Dependent
Posts: 489
Joined: 8-December 05
Member No.: 17



Mie imi este frica de mor de cutremur! intru in panica si greu imi revin, mi se face rau, simt ca nu mai am aer!
sfaturile voastre sunt de ajutor, sper sa nu le uit cand o fi cazul! Doamne fereste!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Jan 27 2006, 05:13 PM
Post #33


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



Sorin

am studiat fenomenul destul de amanuntit la "inginerie seismica".
nu am timp acum dar promit sa revin cu detalii. si cu multe intrebari pt tine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
no_ua
post Jan 27 2006, 08:08 PM
Post #34


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 210
Joined: 15-December 05
Member No.: 101



http://earthquake.usgs.gov/recenteqsww/
ai sa intelegi si de ce.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 30 2006, 09:44 AM
Post #35


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



mai io la ultimul cutremur care a fostin timpul noptii...am inceput sa-l simt de  abia cand au inceput geamurile sa zdrngane...si nu am facut decat sa deschid ochii sa ma uit la imenitatea de dulap de langa mine sa vad daca e vreo sansa sa cada peste mine.
nu avea cum sa cada. se misca tare da nu avea cum sa cada..asa ca m-am culcat la loc relaxata. oi fi eu vreo ciudatenie??  :-X
:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
berbecutza
post Jan 30 2006, 10:21 AM
Post #36


perpecenia sa
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,432
Joined: 8-December 05
From: berbeceni
Member No.: 49



albi ultimul a avut loc in miezul zilei.. eu care stau la 10 am cam alunecat cu scaunul cu rotile dar nu m-am speriat prea tare...sora mea nu l-a simtit dar e pur si simplu ingrozita de la cel din toiul noptii (de care zici tu albi) si la cel mai mic cutremur se panicheaza si are palpitatii. Eu incerc sa fiu calma, sa nu par panicata desi atunci si mie mi-a fost frica... si inca imi e! E atat de speriata ca sare din pat cand simte cea mai mica miscare  :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 30 2006, 10:39 AM
Post #37


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



ultimul din timpul zilei a fost foarte mic. nu l-am simtit. da eu nu ma panichez neam.
nu am nici o traire  :-X
:-* :hainoroc:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 3 2006, 08:21 PM
Post #38


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



Alexa, m-am uiatat la luna da' nu o vad.. mama.. naiba m-a pus sa intru aici.. stau la 7 si ...  :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexa
post Feb 3 2006, 10:29 PM
Post #39


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 190
Joined: 18-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 115



Meg, daca iesi pe balcon vezi sigur luna-nu neaparat in fiecare seara insa de cele mai multe ori. Si eu stau tot la 7 ::).
Acum vreo 3 saptamini, ma intorceam seara de la munte cu sotul meu, sora si o prietena si cam picoteam-era cald in masina. Luna se vedea pe partea opusa, foarte aproape de sol-nu apucase sa se ridice. La un moment dat, prietena mea a spus ca nu-i prea place culoarea lunii, ca e prea rosiatica si ca ea stie ca asta inseamna ca se poate produce cit de curind vreun cutremur, etc-dezastre naturale. Am tresarit atunci pentru ca asta tot observ si eu de la o vreme incoace.
Sa speram insa ca ne fereste Dumnezeu de vreo nenorocire, insa cum spuneam mai sus si profesorii nostrii de geologie, multi dintre ei care fac parte din comisia de la Institul de Fizica Atomica a Pamintului, au spus ca Romania se afla la jumatatea unui ciclu in care se poate produce un cutremur destul de mare, iar Bucurestiul va fi destul de afectat, chiar saptamina trecuta la examen fiind, am auzit ceva de genul " cutremurul va fi asa de mare si de intens incit vor avea loc modificari de scoarta".
Nu vreau sa sperii pe nimeni, mai ales ca nu eu afrim aceste lucruri ci spun doar ce am auzit iar eu sint destul de speriata pentru ca mi-e frica de nu mai pot de cutremure. :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Feb 3 2006, 11:20 PM
Post #40


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Mie nu mi-e frica de cutremure.Cand e cutremur stau nemiscata in locul in care m-a prins.Ultima data stateam intinsa pe pat si ma uitam la televizor.A inceput cutremurul,mama a venit repede sa ma ia langa ea,s-a asezat sub tocul usii dar eu nu m-am sculat din pat.Am stat acolo pana s-a terminat.Ce o fi o fi.
O data,la un cutremur,un om a fost prins la ultimul etaj,a reusit sa coboare repede inainte sa se prabuseasca cladirea,si a fost calcat de masina cand a trecut in fuga strada.Deci daca e sa mor oricum mor.  :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 01:04 AM