IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Hernia
strumfita
post Sep 15 2008, 04:18 PM
Post #1





Musafir






Vreau sa va intreb daca a-ti avut careva probleme cu hernia? Tocmai am aflat ca am hernie ombilicala si trebuie sa ma operez. Nu prea stiu multe si imi este cam frica. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Sep 15 2008, 07:38 PM
Post #2





Musafir






Strumfita multa sanatate si putere sa treci peste. Cum ai aflat ? din cate stiu eu hernia se face cand ridici ceva greu sau poate ma insel (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
iti tin pumnii sa treci cu bine peste (IMG:style_emoticons/default/kiss_girl.gif) si tine ne la curent cum te mai simti (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Sep 15 2008, 08:13 PM
Post #3





Musafir






O prietena de-a mea a fost operata de hernie, acum 10 ani sau asa ceva, fara probleme. Dar nu stiu daca a fost hernie ombilicala sau de-alta. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Daca nu uit, o sun maine si-o intreb.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Sep 15 2008, 08:43 PM
Post #4


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



nu e nici un pericol strumfita

am citit un pic in manualul cu care lucrez si o hernie strangulata este cea care prezinta un risc pt ca se taie fluxul de sange spre organul respectiv si acesta poate cangrena daca nu se face imediat interventia chirurgicala

Herniile sint de regula descrise in functie de pozitia in care organul iese din locasul lui
Sint de asemenea descrise ca reductibile (i.e. se pot retrage singure in cavitatea abdominala) sau ireductibile (cand organul nu poate fi impins inapoi din cauza largirii sau a unei adeziuni)

tipuri de hernie:
- femural
- incizional sau traumatic:
- inghinal
- ombilical
- ventral/abdominal

(IMG:http://i33.photobucket.com/albums/d90/h_2004/Types_of_hernia.jpg)
in desen
1. hernia inghinala
2. lat de intestin in canalul inghinal
3. vas deferens
4. scrotum
5. testicle
6. hernia femurala
7. lat de intestin in canal femural
8. hernia abdominala
9. muschiul peretelui abdominal abdominal wall muscle
10. lat de intestin patrunzand prin peretele abdominal
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ToothFairy
post Sep 15 2008, 09:18 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Editorialist
Posts: 1,312
Joined: 18-January 07
From: SB
Member No.: 1,062



strumfita, bunicu` meu a trait zeci de ani cu hernie..i-a fost frica de operatie..stiu ca se misca cam greu, hernia crescuse cu timpu`..cel mai bine e sa te operezi...iar dupa operatie ai grija sa nu faci efort fizic mare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
strumfita
post Sep 16 2008, 11:57 AM
Post #6





Musafir






Multumesc din inima, nici nu stiti ce mult inseamna pt mine ca mi-ati raspuns, si tie Cleo in mod special.
Tinand cont ca acum un an am pierdut o sarcina, anul acesta am vrut sa raman din nou insarcinata. Dar de cateva saptamani simteam ca ma doare buricul mai ales dupa ce mancam, eu radeam si ziceam ca ma doare din cauza ca mananc mult:)), dar saptamana trecuta am suferit o criza si am mers la chirurgie. Cand m-a vazut medicul a si zis operatie, nu e mare lucru..asa zice el, (dar eu is exagerat de fricoasa), si zicea sa nu raman insarcinata ca e risc sa se rupa mai tare.
Deci ma voi opera dupa 5 octombrie, o sa va anunt cand, dupa aceea cam 2-3 luni trebe sa ma refac, dupa care vreau sa raman insarcinata.
Nu am ridicat nimic greu, pur si simplu incepand de anu trecut am observat ca buricul e mai umflat, dar nu se vede, numai eu ca imi stiu forma:)), acum daca apas tare doare.
Cam asta e povestea mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
strumfita
post Oct 15 2008, 02:04 PM
Post #7





Musafir






Vineri ma operez. Imi este frica si am emotii, dar voi face anestezie totala asa ca e mai bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Oct 15 2008, 02:13 PM
Post #8





Musafir






Multa sanatate! Iti tinem pumnii! Sigur o sa fie bine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) si dup-aia o sa apara si 'bebe'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
strumfita
post Oct 15 2008, 02:15 PM
Post #9





Musafir






Mersi, voi astepta 2 luni sa ma refac dupa care pot ramane insarcinata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Oct 15 2008, 02:19 PM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Strumfi, insanatosire grabnica! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 05:53 PM