IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> V-ati ales bine meseria?, unde ai ajuns versus unde ai fi vrut sa ajungi...
angeldust
post Nov 24 2007, 03:50 PM
Post #11





Musafir






Nu stiu daca mi-am ales bine meseria. Multa vreme eram convinsa ca musai trebuie sa fac ceva creativ ca sa imi placa jobul. Intre timp m-am angajat in IT (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Nu programez si nici nu cred ca o sa ajung sa programez vreodata, ca nici nu imi place si nici nu cred ca as fi prea buna. Momentan testez softuri financiar-bancare... si pot sa zic ca a ajuns sa imi placa ce fac. Desi pana cand m-am angajat aici nu aveam nici cea mai mica idee despre carduri, tranzactii, autorizari si alte nebunii, pot spune ca m-a cam prins domeniul si mi se pare interesant, dar mai am f multe de invatat. M-am bagat chiar si la un master in domeniul asta.

Asa cum mi-a spus odata o prietena, daca ajungi sa fii bun in ceea ce faci automat incepe sa iti si placa (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Partea proasta (sau buna?) la mine e ca traiesc cu impresia ca sunt un fel de jack of all trades si ca as putea sa devin f buna in aproape orice domeniu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Deci nu ar fi exclus ca peste cativa ani sa ma reorientez la 180 de grade.

Daca ar fi totusi sa imi fac asa un plan cu bataie lunga, cred ca mi-ar placea sa devin Business Analyst in domeniul in care lucrez acum. Dar pentru asta mai trebuie sa mananc mult (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
speranta
post Mar 18 2008, 09:22 AM
Post #12


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 18-March 08
Member No.: 3,493



(IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
QUOTE(scumpic @ Nov 23 2007, 10:29 PM) *
fleurdelis....tare mult te admir.
Eu, am stiut intotdeauna unde vreau sa ajung si am ajuns....numai ca acum nu imi mai place si imi doresc altceva.Dupa atitia ani de lupta, de invatat, de citit legislatie, de practica in diverse domenii...m-am plictisit de meseria mea.


Te inteleg foarte bine, si eu m-am indreptat intr-o directii care se pare nu e tocmai potrivita pentru felul meu de a fi. Sa iti explic: am terminat 2 facultati de stat ASE-Cibernetica si ASE-Contabilitate am lucrat numai in contabilitate si acum si daca vreau altceva lumea ma eticheteaza tot contabila......super naspa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 18 2008, 09:37 AM
Post #13


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Speranta (IMG:style_emoticons/default/welcome.gif)
Mie imi place ceea ce fac. Lucrez cu placere si vin la serviciu cu MARE placere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Mar 18 2008, 09:49 AM
Post #14


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



La mine e o diferenta imensa intre ce am vrut sa fiu si ce am ajuns. Adica...am vrut sa fiu...bine, puteti sa radeti...presedinta Romaniei (IMG:style_emoticons/default/blush.gif) (IMG:style_emoticons/default/morderis.gif)
Am facut facultatea din pasiune (stiinte politice) dar, pe masura ce timpul trecea, am devenit tot mai scarbita de ce se intampla in politica si am abandonat ideea.
Am vrut apoi sa fac PR, dar am sfarsit prin a face customer service.
Nu e jobul pt care m-am pregatit ani de zile, la inceput nu mi-a placut deloc, pt ca erau f m chestii noi pe care a trebuit s ale invat intr-un timp f scurt.
Acum insa sunt multumita de ce fac, pt ca simt ca fac bine. Clientii sunt multumiti, colegii si managerii mei la fel.

Cred ca mi-am ales bine acest job. Imi place sa am grija de oameni, sa-i ajut, sa-i indrum si sa le dau rezolvari la problemele cu care se confrunta. Mai ales ca lucrand in domeniul medical am aflat f m secrete (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scumpic
post Mar 28 2008, 03:11 AM
Post #15


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 997
Joined: 17-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 2,663



QUOTE(speranta @ Mar 18 2008, 03:22 AM) *
(IMG:style_emoticons/default/crying.gif)

Te inteleg foarte bine, si eu m-am indreptat intr-o directii care se pare nu e tocmai potrivita pentru felul meu de a fi. Sa iti explic: am terminat 2 facultati de stat ASE-Cibernetica si ASE-Contabilitate am lucrat numai in contabilitate si acum si daca vreau altceva lumea ma eticheteaza tot contabila......super naspa.



Exact! Tot incerc sa imi schimb meseria, sa fac altceva si toata lumea imi spune: pai dupa 20 de ani de contabilitate, de ce vrei sa schimbi?
Pai uite asa, vreau sa schimb, imi dati voie? (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)
(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) pe Elady
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Apr 1 2008, 04:35 AM
Post #16





Musafir






eu mi-am schimbat-o deja o data, dar... cum ma plictisesc repede de ceva invatat (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) simt ca adie un curent de schimbare.
o fi doar faptul ca m-am saturat in firma asta? ma intreb daca imi va fi de ajuns doar schimbarea jobului, in acelasi domeniu, sau vreau altceva? (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
parca mi-ar place sa fac ceva creativ. (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) nu ma intrebati ce, habar n-am inca. dar... piticul ala nu-mi da pace. (IMG:style_emoticons/default/smart.gif)
gata, ma bag in pat, ca altfel, maine voi face toata ziua (IMG:style_emoticons/default/yawn.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Apr 1 2008, 10:50 PM
Post #17





Musafir






Postarile cu ideile de afaceri, mutate AICI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post May 8 2008, 05:11 PM
Post #18





Musafir






Cred ca nu.
Am fost un fel de fan matematica si mi-ar fi placut sa predau matematica pentru gimnaziu. Si invatatoare mi-ar fi placut sa fiu, dar nu pot canta (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Insa, in urma comentariilor de felul "nu o sa intri din prima la matematica, toti colegii tai o sa fie la facultate iar tu o sa stai acasa... plus ca profesorii sunt foarte prost platiti" ale mamei mele am facut ISE-ul. Am lucrat cam 6 ani ac si contabil pana mi s-o acrit de atata schimbat de legi, iar acum lucrez in vanzari. Nu-mi place, dar momentan ... asta e. Nu prea am fosta acum sa o iau de la capat si sa schimb ceva, ciudat..
S.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 8 2008, 05:17 PM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) la noi! Sedere placuta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scorpirescu
post May 8 2008, 08:19 PM
Post #20





Musafir






Sam'mana (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 11:45 AM