IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Criza economica mondiala
kalua
post Oct 10 2008, 01:06 PM
Post #1





Musafir






Va atinge cu ceva? Va faceti ganduri din cauza ei?
Eu una n-am bani multi bani pusi deoparte, am scapat macar de-o grija. Dar tare mi-e frica ca se va ajunge nu numai la un crash financiar, ci si la o criza economica urata. Un mic exemplu, Opel a anuntat ca va inchide toate fabricile din Europa, firma unde lucrez va fi atinsa pentru ca suntem furnizor la multe firme din bransa automotive.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Oct 10 2008, 02:00 PM
Post #2





Musafir






Cat am fost plecata in delegatie, pe toate posturile tv, fie ca erau in engleza, franceza sau spaniola se vorbea de aceasta 'criza economica'. Ziarele la fel, consacra pagini intregi acestui subiect.
Lumea de rand era in centrele comerciale si chiar in numar mare.
Pe mine m-ar afecta daca nu mi-as mai primi salariul la timp, ca din asta ma intretin. Economii pe la banci nu prea avem, asa ca nu poate fi vorba de castig/pierdere din cursul de schimb. In fine, vom vedea ce ne ofera viitorul, dar eu sunt optimista de fel si stiu ca de multe ori televiziunea/presa exagereaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Oct 10 2008, 02:14 PM
Post #3





Musafir






Ne va afecta pe toti mai devreme sau mai tarziu in urmatorii ani.
Piata de munca a inceput sa scartaie, se inchid fabrici in industria auto peste tot, criza bancara genereaza panica oricum.
Instabilitatea economica si nesiguranta zilei de maine nu pot decat sa creeze stare de nervozitate generala, lume incruntata, preocupata, ingrijorata...

Asadar, in opinia mea se anunta o perioada "gri"...Rozul s-a terminat... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 10 2008, 02:17 PM
Post #4





Musafir






Din pacate nu exagereaza deloc de data asta. Iaca, Islanda e la juma de pas de a da faliment. In toate tarile deja exista mii de oameni care si-au pierdut economiile investite in certificatele Lehman Brothers. Si certificatele astea nu erau vazute ca niste actiuni la banca, ci ceva foarte serios si imposibil de a pierde bani.
Nici Germania nu sta bine, a vorbit cancelarita poporului sa nu panicheze. Ca daca s-apuca mai tot omul sa-si scoata banii de la "CEC" chiar ca se duce pe apa sambetei totul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Oct 10 2008, 03:23 PM
Post #5





Musafir






La noi, pe plan local, francezii au inceput sa stranga cureaua la cheltuieli, dar nu din cauza de criza economica ci din cauza ca n-am mai castigat nimic anul asta. Asta si din cauza c-au blocat astia fondurile de la UE. Anul viitor se anunta mai promitator.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bulina
post Oct 10 2008, 03:27 PM
Post #6





Musafir






"Criza subprime. O explicatie cu broscute

Intr-un satuc de campie, a venit un investitor american particular, insotit de asistentul lui. A batut la prima usa intalnita si i-a spus proprietarului: Uite, eu sunt colectionar de broscute. Daca imi aduci o broscuta, am sa iti dau pe ea 10 euro. Taranul a fugit repede in padurea din spatele casei si a luat o broscuta. I-a dat-o investitorului, si-a luat cei 10 euro si le-a spus vecinilor despre ce afacere a facut. A doua zi, fiecare taran s-a dus la investitor cu cate o broscuta, pe care a vandut-o cu 10 euro.

Dupa cateva zile, investitorul le-a spus satenilor: Vad ca afacerea merge. De azi, pentru fiecare broscuta am sa va platesc cate 20 de euro. Taranii au dat fuga in padure, au cules broscute si le-au predat pentru 20 de euro/bucata, investitorului. Dupa alte cateva zile, acesta s-a intors in SUA presat de afacerile de acolo, lasandu-l pe asistentul lui sa vina cu broscutele dupa cel mult o saptamana. Inainte de a pleca, le-a spus:" Dragii mei, sunt nevoit sa ma intorc urgent in State. Va promit insa ca la intoarcere am sa cumpar de la voi broscutele cu 60 de euro bucata". Si a plecat, in uralele satenilor fericiti de pleasca ce a dat peste ei. A doua zi, asistentul investitorului a adunat satenii si le-a spus: "Fratilor, m-am gandit la o afacere pentru voi. Seful meu se va intoarce peste doua saptamani si va va plati cate 60 de euro/broscuta. Daca vreti, vi le vand eu inapoi pentru 35 de euro bucata, iar voi le veti vinde cu 60. Profitul vostru va fi frumusel. Ce spuneti?"

Satenii, s-au adunat la sfat si au decis ca o asa afacere nu mai prind ei degraba. Au pus mana de la mana, s-au imprumutat pe la cunoscuti, pe la banci, care pe unde a putut, si au cumparat broscutele inapoi cu 35 de euro bucata. Asistentul investitorului a luat banii, a plecat in SUA, iar pe sateni nu i-a mai cautat nimeni, niciodata. Au ramas cu banii dati, cu imprumuturi scumpe la banci si fara sa detina niciun activ in plus fata de ceea ce aveau inaintea afacerii.

Aceasta este povestea crizei subprime, pe intelesul celor care nu au deprins cotloanele businessului bancar."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Oct 10 2008, 03:32 PM
Post #7





Musafir






Simpatica alegorie, bulino! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Oct 10 2008, 04:31 PM
Post #8





Musafir






Si mie imi placu' Bulino.
Nu mai stiu pe unde am auzit pe aici un caz cu unu' care si-a luat-o tot cam in aceeasi schema cu niste masini de tesut, parca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Oct 10 2008, 08:58 PM
Post #9


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



(IMG:style_emoticons/default/morderis.gif) deci asta e faimoasa poveste cu broscute.

revenind la topic, Romania avea o crestere economica frumusica si nu erau mari sanse sa nu fim afectati prea tare. Numai ca, ghinionul dracului, s-a facut ca tocmai in toamna asta sa fie alegeri electorale, iar politicienii nostri, ca sa dea bine la public au promis majorari salariale peste puterile bugetare. Declaratiile politice au explodat pe cursul valutar si pe bursa, care au luat-o razna de tot. Acum doua zile au inchis bursa bucuresteana pentru prima data pentru ca valoarea actiunilor a scazut brusc cum peste 10%. Astazi au inceput tranzactionarile abia la dupa-amiaza. (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
Cursul si-a mai revenit putin, gratie interventiei in forta a bancii nationale care a vandut euro la greu. Bursa e la fel de instabila.

Concluzia pe scurt, ca ne-am creat singuri probleme si nimeni nu stie cat de ciufuliti vom iesi din incercarea asta. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Master of Norule...
post Oct 10 2008, 09:28 PM
Post #10


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 3,295
Joined: 1-July 07
From: Flower power
Member No.: 1,880



Da da si-au dat americanii in cap cu propria lor strategie mie mi se pare corect s-o ia in freza din cand in cand desi la ei nu se simte ca la noi. De mult nu mai sunt fan America si eu la fel ca Scorpi nici in vizita nu m-as duce, nu-mi place cum gandesc si cum incearca sa traga in piept cat se poate si cum se poate.
Asa-i bursa s-a inchis, euro a crescut la cote nu tocmai fericite pt. economia noastra, acum cu bursa firmele care sunt solide nu s-au dus chiar asa rau la vale, o data ce investesti intr-o firma ce are productie si merge bine n-are cum sa se duca la vale foarte tare cu tot picajul bursei, dar bancile pot sa se duca linistit uneori bine la vale.
Deci daca ne-o fi si mai rau cre' ca imi iau boceluta si ma tulesc nus unde la cocotieri (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) . Mancare din copac,soare, mare, nu dureri de cap, freedom, just kidding.

This post has been edited by Master of Norules: Oct 10 2008, 09:32 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 03:47 AM