IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  « < 5 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Despre prietenie....
Lilisor
post Jul 10 2009, 10:33 AM
Post #61





Musafir






Nici eu nu cred ca am vre-un prieten adevarat... Am multi amici si amici mai apropiati, dar in afara de al meu si cainele ce mi-a murit nu pot sa zic ca mai am vre-un prieten.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tiana
post Jul 12 2009, 01:07 AM
Post #62


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 899
Joined: 31-May 09
From: arad
Member No.: 6,600



Prietenia:adevarata sau falsa?
Sincer ,cred ca cuvantul corect este "prietenia"
Cum poti deosebi?Pai nu prea poti face asta ,poti doar spera ca atunci cand au nevoie de tine poti sa-ti ajuti prietenii sau cand ai nevoie, cineva la care poate nu te-ai asteptat iti va intinde o mana de ajutor.
Cunostiintele ,colegii de munca,colegii de navigat internet (un fel de a spune) asta e cu totul altceva!
Face parte din rutina de zi cu zi, si daca ne tradeaza asta e!

Cum se numesc oamenii pe care ii tratam ca pe prieteni de suflet ca sa ne poata lovi mai bine sub centura. Exista oare oameni care au "nas" si care ii simt de departe pe prefacuti si se feresc la timp?

Maat ,se numesc <lichene,lipitori,oameni slabi>si nas pentru ei nu poti avea ,cel mult experienta pe care o dobandesti dupa intalnirea in drumul vietii cu astfel de personaje si din cauza unor asemenea oameni nu merita sa te baricadezi si nici sa renunti la pasiunile tale .

Dar,am un mare "dar" de exprimat ,daca te uiti in spate unii asa zis prieteni vroiau doar sa evolueze si nu cred ca si-au inchipuit ca ranesc pe cineva in drumul lor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Summer Dream
post Aug 8 2009, 06:06 PM
Post #63


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 66
Joined: 7-August 09
From: Right behind you !
Member No.: 6,961



   Nu stiu,poate ca exista,dar clar ca nu se inghesuie sa apara.

   De fiecare data cand am incercat sa cunosc o persoana cu adevarat si sa o las sa ma cunoasca s-a intamplat ca persoana respectiva sa profite mai devreme sau mai tarziu de ceea ce aflase (fie ca era vorba de viata personala,opinii etc).Asa ca acum prefer sa am prieteni,insa sa nu ma apropi de ei si sa pastrez intotdeauna niste lucruri doar pentru mine .In fond,odata tot vor folosi ceea ce au aflat de la tine,nu ?

   Nu am nimic impotriva prietenilor,dar nu cred ca voi intalni vreodata cea mai buna prietena (mai ales ca momentan,persoana cu care ma inteleg cel mai bine este un baiat).

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 9 2009, 06:45 PM
Post #64


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



QUOTE(Summer Dream @ Aug 8 2009, 07:06 PM) *
Nu am nimic impotriva prietenilor,dar nu cred ca voi intalni vreodata cea mai buna prietena (mai ales ca momentan,persoana cu care ma inteleg cel mai bine este un baiat).

Sa inteleg ca crezi in reala prietenie femeie-barbat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Aug 9 2009, 09:42 PM
Post #65


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si eu cred in prietenia reala dintre femeie si barbat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 9 2009, 09:59 PM
Post #66


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Si eu am vrut sa cred, insa se pare ca ei credeau altceva tot timpul.
Scuze daca am deraiat subiectul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilisor
post Aug 10 2009, 12:27 AM
Post #67





Musafir






Si eu cred strongly in prietenia dintre un baiat si o fata. Persoana care mi-a fost alaturi mai de la distanta a fost un baiat de cativa ani incoace. Si nu zic ca ar fi sfant, ca au existat si exista inca "tentatii", dar de la inceput ne-am hotarat ca am strica ceva mult mai bun. 

Eu cred in zicala aia cu prietenii sunt pentru un motiv, un sezon sau o viata. Nu am intalnit inca pe nimeni pentru "o viata", dar nici nu am de gand sa ma inchid celorlalte categorii, doar pentru ca am avut dezamagiri pana acum. Au fost chiar prieteni/e la vremea lor, chiar daca intre timp situatia s-a schimbat si ne-am ales alte drumuri in viata!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Aug 10 2009, 06:32 PM
Post #68


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Poate am nimerit eu in acesti ani doar peste obsedati! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Eu am multi prieteni si cunostinte foarte dragi, fara de care viata mea ar fi mai pustie. Insa cum spunea si Summer, prefer sa mentin anumite limite si sa pastrez anumite lucruri doar pentru mine. Timpul m-a invatat sa fiu foarte circumspecta, ca oamenii sunt alunecosi, schimbatori si mi-e greu sa am incredere in cineva 100%. Desi mie mi se dezvaluie multe persoane. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post Aug 11 2009, 12:53 PM
Post #69


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Eu cred in prietenie adevarata, daca n-as crede in ea n-as putea sa cred nici in mine, daca eu pot sa o ofer sunt sigura ca mai sunt si alti oameni loiali, sinceri, iubitori, deschisi, nu am impresia ca-s cea mai buna fiinta din lume (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
Insa trebuie sa fii atent cum ii 'alegi' si mai ales cat oferi si tu in relatia respectiva, de multe ori cerem fara sa oferim aceleasi lucruri.
Si chiar daca prieteniile se termina, mergem mai departe, oamenii se mai schimba, nu negam trecutul, cu siguranta au existat si momente frumoase, le multumim pentru ceea ce adus in viata noastra si asta e. Nici noi nu suntem perfecti (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dya
post Sep 17 2009, 10:52 AM
Post #70


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 2
Joined: 29-July 09
Member No.: 6,898



Prietenia.... la fel ca dragostea mi se pare un sentiment complex....pentru mine este ceva special ...ceva ce stiu ca nu imi e dat sa intalnesc in fiecare zi a vietii mele ... ba din contra...poate o intalnim de cateva ori sau poate niciodata.
Cred ca e un lucru de la care nu trebuie sa avem asteptari , un lucru care nu trebuie fortat, un lucru care ne face sa ne simtim bine prin simplul fapt ca nu urmarim nici noi si nici persoana de langa nici un interes , nu dorim sa ajungem la nici un scop final ci efectiv ne simtitm bine asa cum e...
Sunt o persoana dinamica, imi plac oamenii prin complexitatea lor, muncesc intr-un domeniu in care interactionez cu foarte multi oameni, am multe cunostinte, multi amici, dar o singura prietena ...
Nu consider asta un handicap social, o consider o loterie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Nu imi e rusine sa spun ca nu am "multi" prieteni.
Multumesc lui Dumnezeu pentru aceasta persoana draga care imi e alaturi desi se afla la 300 km distanta, care e plina de calitati de care nici ea nu e constienta, care are si defecte , dar mi-e draga exact asa cum e, nu imi doresc sa o schimb. O iubesc cand nu e deacord cu mine pentru ca stiu ca e sincera si nu imi va spune niciodata ceva doar pentru ca eu mi-as dori sa aud acel lucru...E aceea persoana cu care am impartasit bucurii si tristeti chiar si la ore putin accesibile . Este persoana care mi-a fost mereu alaturi , e persoana care ma cunoaste mai bine decat mine. Si pentru asta ii multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  « < 5 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 15th May 2024 - 12:20 PM