IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Salvador Dali
Ariana
post Apr 2 2006, 09:37 PM
Post #1


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Fetele care mai sunteti pasionate de subiect(mie imi sunt tare dragi picturile lui).Poate cineva sa imi recomande o carte despre Dali?Eu am tot cautat pe net dar ma declar nemultumita vis-a-vis de informatiile gasite despre el.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 2 2006, 11:05 PM
Post #2





Musafir






Incearca sa gasesti o carte de Robert Descharnes despre Dali (are mai multe), el este cunascatorul par excellence al lui Dali (biografie si pictura).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 2 2006, 11:51 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am gasit un singur titlu "Bunuel, Lorca, Dali: Enigma fara sfarsit"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 3 2006, 03:21 AM
Post #4


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Ariana ...wooow ... hai ca m-am uitat minute in sir ...categoric am sa merg sa ma uit la ele pe indelete!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
matusica
post Apr 3 2006, 08:22 AM
Post #5


Tratabil
**

Group: Membru de Onoare
Posts: 57
Joined: 16-December 05
Member No.: 106



Daca nu ma insel, saptamana asta este programat pe "TV Cultural" un film despre Gala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tits_herbert
post Apr 3 2006, 09:06 AM
Post #6


---
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,601
Joined: 8-December 05
Member No.: 28



Buna Ariana.
Am auzit de "Jurnalul unui geniu" o carte interesanta scrisa de el. Eu in mod sigur o voi citi cat de curand.
Aveam si vreo doua colectii de picturi ale sale in format electronic, dar cred ca le-am sters din cauza lipsei de spatiu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Apr 3 2006, 06:55 PM
Post #7


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Va tzuc si va iubesc...multumesc pentru ajutor.
Am sa imi fac timp sa achizitionez macar una din cartile despre care ati povestit voi.
Hasulica si pe mine m-au fascinat picturile lui si intrebarea asta vis-a-vis de el :daca e geniu sau doar un excentric?
Matusica (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif) ma duc sa ma uit in program sa vad cand e emisiunea.Evident nu vreau sa o pierd.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Apr 3 2006, 07:16 PM
Post #8


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Ariana (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif) sunt pasionata de Dali - iar jurnalul lui este o lectura incantatoare. Excentric nu mi-a parut nicicand, poate doar foarte original si avangardist pana in maduva oaselor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mariaaa
post May 4 2009, 07:15 PM
Post #9





Musafir






Buna.
Si mie imi place Dali - nu pot sa spun ca ma omor, dar imi place. Depinde cat de mult vrei sa te adancesti in teoria artei sau sa te limitezi doar la biografia artistului. Dali este un personaj controversat. Un artist genial (pictor, sculptor, gravor, cineast, bijutier si scriitor) si un falsificator de exceptie (poate singurul artist care si-a falsificat propriile lucrari) Din ce am citit eu, pot sa-ti recomand: Alain Bosquet - "Convorbiri cu Dali" si cateva lucrari interesante scrise chiar de Dali: "Jurnalul unui geniu", "Da" si "Viata secreta a lui Salvador Dali".

Am citit in urma cu cativa ani, o carticica despre povestea lui si a Galei. "Dali si Gala" se numeste parca. Poti sa iei la mana volume despre suprarealism. Sunt multe si gasesti lucruri interesante despre Dali in fiecare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:50 AM