IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V  « < 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum scapam de depresie?
Diana.
post Jul 20 2010, 04:33 PM
Post #51


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am inceput sa am niste stari depresive de la o bucata de timp, desi motive importante nu am. Incerc insa din rasputeri sa nu ma las prada gindurilor negre... E ciudat. Am citit ca depresia ar fi provocata de dezechilibre chimice la nivelul encefalului... (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corina
post Jul 20 2010, 05:40 PM
Post #52


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 864
Joined: 14-January 10
From: Tulcea
Member No.: 7,788



Da' eu nu pot sa-mi dau seama ce inseamna stari depresive (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) ! Diana, poti sa fii mai explicita?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jul 20 2010, 05:40 PM
Post #53


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Ce stari ai, Diana?
Eu ma simt epuizata dar nu fizic si nu ma pot ridica din pat cu zilele uneori. Ma ridic, mananc, beau apa si inapoi. Imi vine sa plang non-stop si am ca un nod in gat si ma tine ceva chiar intre sprancene, ca o presiune (ca atunci cand esti nervos). In perioadele astea nici sa rad nu pot si trec rapid de la o stare la alta: acum plang, acum ma linistesc complet si iar plang apoi peste cateva zile sunt excesiv de vesela. Nu am fost la doctor dar am citit ca poate fi un sindrom bipolar si ca se trateaza cu medicamenrte. Dar nu vreau sa aud de antidepresive.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jul 20 2010, 07:36 PM
Post #54


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Mai, tot felul de ginduri, na... Care de care mai idioate! Faza e ca nu am chef de nimic si-mi vine sa pling aiurea-n tramvai. Nu iau nimic sa-mi cresca cheful de viata, o fi si de la vreme. In plus, in perioada asta am foarte mult de lucru si muncesc mai mult decit normal, iar de odihnit nu cred ca m-am odihnit cum trebuie, desi nu pot sa nu spun ca nu dorm destul.
Oricum, e aiurea.

Corina, te apuca jalea de-amoru` artei... iti vine sa plingi si esti ca o leguma care se intreaba de ce naiba exista.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Corina
post Jul 20 2010, 07:44 PM
Post #55


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 864
Joined: 14-January 10
From: Tulcea
Member No.: 7,788



Diana, eu cred ca e oboseala. Am si eu momente naspa cand ma apuca apuca jalea de ''amoru artei'' si cu toate ca nu am motive ma simt aiurea. Eu cred ca e oboseala psihica si dureaza pana ne putem reveni.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jo-Anna
post Jul 21 2010, 05:16 PM
Post #56


Invincitus
*****

Group: Obsedat
Posts: 959
Joined: 26-April 10
Member No.: 8,431



si io am o stare super nasoala azi... orice as face ma tot gandesc la pisicutza mea care nu a venit acasa de mai bine de o saptamana... m-am uitat peste tot dupa ea ... am sa intreb vecinii ... (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lyssuk
post Aug 5 2011, 10:22 AM
Post #57


Dependent
***

Group: Tratabil
Posts: 165
Joined: 4-August 11
From: Hell's gates
Member No.: 10,481



Si eu am inceput sa am stari din ce in ce mai nasoale, sunt zile in care totul e ok, sunt chiar fericita pot spune, apoi ma loveste asa o stare de tristete, nu am chef de nimic si nici nu gasesc o solutie sa ies din starea asta. De cele mai multe ori ma gandesc la trecut, la ce vremuri frumoase erau in copilarie, adolescenta si ma apuca plansul cand ma gandesc ca nu imi mai aduce nimeni vremurile alea inapoi. Ma gandesc ca ma apropii de 30 de ani si am impresia ca viata trece prea repede, ca imbatranesc si ca nu o sa mai am niciun motiv de bucurie in viata, ca traiesc pur si simplu degeaba. Poate timpurile pe care le traim acum nu mai sunt asa frumoase ca in trecut...nu stiu ce sa zic...sau poate am eu prea multi pitici jucausi pe creier, dar e chiar nasol cateodata, ajung sa nu mai suport pe nimeni si nimic si sa nu vad niciun lucru frumos in viata asta.

This post has been edited by Lyssuk: Aug 5 2011, 10:25 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura_iulia303
post Jan 16 2012, 12:38 AM
Post #58


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 16-January 12
Member No.: 10,910




Buna, eu sunt plecata de 5 luni in strainatate pentru studii.
Am impresia ca sunt intr-o depresie continua, de fapt starea asta o am 99% din timpul pe care il petrec, inca din adolescenta, iar acum am 20 de ani.
De fapt stau singura intr-un apartament si imi aman treburile mereu pe mai tarziu, ma simt atat de netrebnica nu reusesc sa fac nimic ce imi propun.
Mi-am facut ceva prieteni pt ca sunt destul de sociabila, dar problema este ca am zile in care ma simt chiar uitata de lume, zile in care chem pe toata lumea din agenda sa vina in oras cu mine pentru ca eu ma deprim si mai tare daca stau singura in casa, si nu vine nimeni, nu pot sa inteleg cum ceilalti au ce face...

In plus, uneori ma simt atat de vulnerabila, iar seara plang de multe ori si adevarul este ca traiesc numai pentru ca sa treaca timpul, scopul meu in viata nu este unul precis si imi place sa fiu cat mai spontana, numai ca problema este ca nu se arata ocaziile.

Asta este, dati-mi niste sfaturi va rog, in orice caz m-am gandit sa ma apuc sa alerg seara pentru ca nu am mai facut de mult sport si mi-ar face bine.

Mersi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 16 2012, 12:46 AM
Post #59


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/welcome.gif) la noi, Laura!
In primul rind, poti sa ne spui ce anume iti place sa faci? Eu de exemplu, iubesc gatitul si cititul... care sint hoby urile tale?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kiwi
post Jan 26 2012, 07:14 PM
Post #60


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 26-January 12
Member No.: 10,935



QUOTE(just blue @ Jun 12 2006, 09:11 PM) *
Cum reusim sa iesim din starile alea ce parca nu se mai termina, cand nu ai nici in chef de viata, cand esti fara vlaga, esti pasiv la tot ce te inconjoara, cand ai nevoie de atentia celor din jur, iar cand o ai o respingi?! Dar atunci cand plangem fara nici un motiv si nu avem nici o putere sa ne impunem sa iesim din "butoiul cu melancolie"?
Cunoasteti starile astea? Cum le depasiti? (IMG:style_emoticons/default/frustaremare.gif)

Cunosc ff bine starile astea. Am descoperit anul trecut ca borsul (de la piata) imi face f bine la psihic si imi intareste si unghiile, care de obicei sunt f moi si fac franjuri usor la colturi. Probabil are niste B-uri naturale, nesintetizate artificial, care actioneaza cum trebuie! Problema este ca nu prea am timp sa ajung la piata!(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_images/1/folder_post_icons/icon1.gif)
Succes!

QUOTE(laura_iulia303 @ Jan 16 2012, 12:38 AM) *
Buna, eu sunt plecata de 5 luni in strainatate pentru studii.
Am impresia ca sunt intr-o depresie continua, de fapt starea asta o am 99% din timpul pe care il petrec, inca din adolescenta, iar acum am 20 de ani.
De fapt stau singura intr-un apartament si imi aman treburile mereu pe mai tarziu, ma simt atat de netrebnica nu reusesc sa fac nimic ce imi propun.
Mi-am facut ceva prieteni pt ca sunt destul de sociabila, dar problema este ca am zile in care ma simt chiar uitata de lume, zile in care chem pe toata lumea din agenda sa vina in oras cu mine pentru ca eu ma deprim si mai tare daca stau singura in casa, si nu vine nimeni, nu pot sa inteleg cum ceilalti au ce face...

In plus, uneori ma simt atat de vulnerabila, iar seara plang de multe ori si adevarul este ca traiesc numai pentru ca sa treaca timpul, scopul meu in viata nu este unul precis si imi place sa fiu cat mai spontana, numai ca problema este ca nu se arata ocaziile.

Asta este, dati-mi niste sfaturi va rog, in orice caz m-am gandit sa ma apuc sa alerg seara pentru ca nu am mai facut de mult sport si mi-ar face bine.

Mersi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)



Buna, ii spuneam si lui "just blue" ca am descoperit ce bine imi face borsul la psihic si la intarirea unghiilor. Tu acolo probabil n-ai de unde sa iei bors dar incearca sa iei vitaminele din ficat la gratar si din galbenusul crud amestecat cu niste sare si zahar. E f bun! Mai ales, nu uita sa mananci dimineata inainte sa pleci un ousor fiert moale (sa ramana galbenusul nefiert), pentru a-si pastra vitaminele! Mult succes si tie si te rog sa-mi spui cum te simti, pentru ca si eu o sa ma straduiesc sa tin acest regim de-acum incolo. (Am prostul obicei sa plec nemancata de-acasa pt ca sunt stresata ca intarzii)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  « < 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 02:40 AM