IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages V  « < 9 10 11  
Reply to this topicStart new topic
> Retete pentru felul doi, Mancaruri - retete - idei pentru felul II
Teocris
post Jul 26 2011, 09:11 AM
Post #101


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Jo, sa ne arati si noua daca incerci reteta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ana_maria_sp
post Oct 23 2011, 10:35 AM
Post #102


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 6
Joined: 23-October 11
Member No.: 10,713



Caprioara la ceaun
Ingrediente

700 gr carne caprioara (pulpa sau spata; sau cuburile de carne care se vand sub denumirea de "gulas de caprioara" )
300 gr ceapa mica (arpagic)
6 catei mari de usturoi
1 lingura pasta de rosii
10 cuburi supa de vita (sau 100 ml supa de pui; in lipsa, folositi apa)
1 1/2 linguri otet de vin rosu
30 ml ulei de floarea soarelui
20 ml ulei de masline extravirgin (de buna calitate)
1 lingurita oregano uscat
1/4 lingurita cumin macinat
1 fir rozmarin
sare
  1. Se spala carnea in cateva ape, pana ramane curata apa pe ea. Se taie cubulete.
  2. Se pun intr-un vas si se adauga toate ingredientele pentru marinata. Se amesteca bine, se acopera si se lasa la marinat peste noapte.
  3. Se scoate carnea din marinata si se usca cu servetele de bucatarie.
  4. Se incinge intr-un ceaun uleiul de floarea soarelui. Se prajesc cubulete la foc mediu spre mare. Prajiti-le in transe, astfel incat sa nu fie inghesuite. Daca inghesuiti carnea in ceaun, ea se va inabusi in loc sa se prajeasca. Carnea prajita pastrati-o intr-un vas.
  5. Cand terminati de prajit toata carnea, adaugati ceapa curatata dar lasata intreaga. Prajiti, amestecand des, pana se rumeneste si incepe sa miroasa dulceag. Adaugati cateii de usturoi curatati, dar lasati intregi. Continuati sa prajiti inca 2 minute. Scoateti ceapa si usturoiul peste carne.
  6. Atentie, acum ceaunul ar trebui sa aiba arsuri pe fund si pe margini. Nu va ingrijoarti, e excelent, e exacte ce am vrut sa obtinem. Acea crusta de pe vas va da aroma mai buna tocanitei noastre.
  7. Intr-o cescuta amestecati 3 linguri din marinata, 1 1/2 linguri otet si cuburile de vita (pui sau apa). Turnati acest amestec in ceaun si cu o lingura de lemn frecati peste tot, pe fund, pe lateral, ajutandu-va de lichidul adaugat ca sa dizolvati "arsura" de care vorbeam mai sus. Cand vasul e cat de cat curat, lasati sa fiarba lichidul cam 5 minute, pana devine siropos.
  8. Trageti ceaunul de pe foc si adaugati in el carnea, ceapa si usturoiul, aromele din marinata (scortisoara, frunzele de dafin , ienibahar, cuisoare pe care le "pescuiti" cu o paleta). Adaugati in plus oregano si cumin. Condimentati cu sare dupa gust (cam 1 lingurita rasa) si piper negru (cam 1/2 lingurita). Amestecati totul bine.
  9. Adaugati pasta de rosii dizolvata intr-o cana de apa. Mai adaugati uleiul de masline si inca 1/2 cana de apa (sau 1 cana de apa daca doriti tocanita cu mai mult sos).
  10. Asezati deasupra rozmarinul si aduceti continutul la fierbere.
  11. Acoperiti ceaunul cu un capac sau folie de aluminiu (atentie, sa fie bine etansat) si dati la cuptor la 160C pentru 1.5 ore.
    * nu cunosc modul in care a fost tratata carnea de caprioara (daca a fost fezandata, daca era de crescatorie sau nu) asa ca timp de coacere in cuptor poate varia in functie de aceste elemente; mie mi s-a parut ca s-a facut extrem de repede si a iesit extrem de frageda; indicat e ca dupa 1.5 ore daca nu e facuta, mai adaugati lichid (apa/supa fierbinte) daca a scazut prea mult, o "resigilati" cu folie si o mai lasati la cuptor; o verificati apoi tot la 30 minute.
  12. Se serveste presarat cu patrunjel proaspat, alaturi de orez fiert sau piure de cartofi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Oct 24 2011, 09:26 AM
Post #103


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Servus Ana-Maria!
Apreciem ca te-ai deranjat sa postezi cateva retete pe acest forum, insa am aprecia si mai tare daca le-ai posta folosind cuvintele tale si nu le-ai copia cuvant cu cuvant de pe alte site-uri. Daca ai folosi si cateva poze pentru exemplificare, facute de tine bineinteles, ti-am ramane profund indatorati (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Multumesc pentru intelegere!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post May 18 2012, 03:58 PM
Post #104


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cotletele de miel la cuptor cu garnitura de artofi noi si morcovi in unt

Dai drumul la cuptor la 220 grade. Iei cotletele de mielut si le prajesti usor de tot in 2-3 linguri de ulei de masline incins, apoi adaugi un praf de sare, zeama de lamiie stoarsa pe loc si piper rosu zdrobit tot atunci in mojar. Cind s-au rumenit usor, le pui intr-o tava (eu folosesc de ceramica). In uleiul ramas in tigaieadaugi cam 50 grame unt, un praf de sare, apoi pui cartofii noi, taiati pe jumatate si necuratati, plus niste rondele de morcov. Prajesti usor - de fapt mai mult se inabusa. Apoi transferi continutul in tava . Tai 1-2 fire de ceapa verde si le rasfiri peste continut. Dai la cuptor cca 30 minute la 180 grade.Scoti, lasi sa se odihneasca 5 minute acoperind tava cu un servet, pui pe farfurie si presari cu marar prospat tocat. Merge cu un pahar de vin alb sau rose, demisec - eu am avut alb, de acasa, facut de tata. That`s all, folks!
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/1myfood/P1010003-11.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post May 19 2012, 04:32 PM
Post #105


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Ce bine ar fi fost sa fie permisi cartofii la Monti. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 21 2012, 10:25 AM
Post #106


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pseudo-Musaca simplificata cu dovlecei si vinete
(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/1myfood/2-21.jpg)

(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/1myfood/3-20.jpg)

Ingrediente
cca 600 grame carne tocata amestec
2 cepe mici sau 1 mai mare
2 vinete
3-4 dovlecei
7 oua
2 linguri cu varf de pasta de tomate (atentie sa nu fie sarata)
100 ml vin alb
cca 250 grame smintina
100 grame cascaval ras pe razatoarea mare
1 legatura marar
1 legatura patrunjel
sare, piper
ulei
pesmet pentru tapetat tava

Cum procedezi
Tai vinetele si dovleceii felii subtiri de cca 3,4 mm si ii prajesti intr-o tigaie mare, in putin ulei, cit sa capete o culoare aurie frumoasa. Ii scoti pe o farfurie si lasi deoparte sa se racoreasca.
Intr-un wok, pui ceapa taiata in putin ulei si o lasi sa se inmoaie, nu sa se prajeasca. Adaugi carnea tocata si prajesti totul la foc mic. Eventual adaugi putina apa. Lasi carnea sa se faca pe trei sferturi- nu trebuie sa fie facuta bine.
Dai deoparte cind e aproape gata, pui pasta de tomate si omogenizezi, apoi dai wokul deoparte de pe foc si lasi sa se racoreasca bine umplutura.
Intre timp, iei o tava mai inaltuta (eu folosesc tavi de Jena /Pyrex/termorezistente pentru ca se curata foarte usor si se si vede daca cumva mancarea se arde la fund) uscata, se unge cu ulei si se tapeteaza cu pesmet pentru a nu se lipi umplutura. Se scutura tava de surplusul de pesmet, insa nu e bai nici daca nu o indepartezi surplusul.
Asezi vinetele pe tava ca sa formezi un "cos", avand grija ca vinetele sa acopere si peretii verticali ai vasului.
Apoi in umplutura racita din carne spargi 3 oua, pui verdeata tocata, sarezi si piperezi dupa gust. Rastorni apoi sosul gros de carne in tava si pui deasupra si cei 100 ml de vin alb.
Asezi frumos dovleceii deasupra, sa fie acoperita bine umplutura.
Iei un castronel si spargi in el 4 oua, pe care le batu usor cu furculita, peste care adaugi cca 250 grame smintina grasa (eu folosesc la dorna cu 35 % grasime), asezonezi cu sare si piper alb si amesteci bine.
Torni aceste amestec in tava, avind grija sa fie toata suprafata cit de cit acoperita si presari uniform cascavalul .
Dai tava la cuptor pentru cca 1 ora la 200 grade (foc mediu spre vioi).
Pofta buna!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melcri
post Jul 31 2012, 06:20 PM
Post #107


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,057
Joined: 27-July 09
Member No.: 6,886



N-am facut-o,dar mi se pare delicioasa
Tartar de somon preparare: 20 minuteporti: 6macerat la frigider: 4 ore INGREDIENTE 340 g file de somon proaspat8 feli prosciuto canadian ..asta inseamna ca nu cel italian care este tare uscat si sarat 160 g somon afumat 1/2 ceapa rosie taiata in cubulete cāpres3 lingurite (15ml) zeama de lamaie1lingura de supa (15ml) mustar Dijonciboulette proaspat ..un fel de usturoi verde Metoda de preparare 1. se scoate pietea de pe somon 2. se taie somonul in patratele mici 3. se taie prosciuto,somonul afumat,si ceapa rosie 4. strivim cāpres cu o furculita5. amestecam zeama de lamaie cu mustarul, ajutam piper 6. taiem ciboulette7. amestecam toate ingredientele impreuna 8.il punem la frigider 4 ore9. servim .il punem intr-o forma rotunde pe care o rasturnam in farfurie Sos se caramelizeaza otet de vin rosu cu zahar si fructe de padure (300g) se serveste cu sampanie Laēon roze...sau vin alb Chabils sau Sancerre

(nu stiu de ce a iesit asa prost editata,caci nu asa am transmis-o)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pages V  « < 9 10 11
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:04 PM