IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ritual de infrumusetare/scheme de tratament
MonicutzaB
post Feb 15 2006, 03:28 PM
Post #11


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



Atoderm ma atrage si pe mine ... dar Soft Coeur miroase asa bine!!!  :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Feb 20 2006, 04:29 PM
Post #12


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Te tin la curent cu Atodermul, Monicutza! Deocamdata n-am apucat sa-l cumpar, dar se va intampla in viitorul apropiat  ;)!

:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Feb 20 2006, 04:58 PM
Post #13


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



buna angelito! chiar imi era dor sa citesc ceva scris de tine.   :-*
eu in ultima saptamana am dat o mare batalie cu pielea asta pacatoasa a mea. mai exact mi se usca ingrozitor si ma manca groaznic desi nu aveam nici o eruptie, pielea aratand absolut normal.
de hidratat ar trebui sa fiu hidratata pentru beau peste 2 l de apa/zi.  :P
prima solutie era sa iau un antihistaminic dar problema este ca incerc sa raman insarcinata si nu vreau sa iau medicamente asa ca am zis pas!  ;)
in fine, orice crema inrautatea situatia mai putin Vaseline a mea, dar cu care nu ma prea induram sa ma dau pe tot corpul tinand cont ca nu se gaseste la noi.  >:(
asa ca am cautat si am tot cautat si am descoperit intr-un final ca exista la noi in farmacii o vaselina cu extract de galbenele - MELKFETT  se cheama si costa doar 80'000 o cutie de 250 ml - care mi-a incetat chinul!  :D sunt super incantata si o sa raman la varianta asta o vreme. intra mai greu in piele dar chestia asta nume deranjeaza pt ca ma dau doar seara cu ea.
oricum, am citit ca dermatologii din vest folosesc foarte des vaselina in tratarea diferitelor afectiuni.
asa ca pana la atoderm te-as sfatui sa incerci si asta, mai ales pt ca e ieftina si nu pierzi mult daca nu-ti place.
uite si un link pe tema asta care s-ar putea sa te intereseze:
http://www.makeupalley.com/product/searchi...0&GO.x=5&GO.y=8

(fara spatii, of course  :P)

:-*

P.S. m-am bucurat sa vad ca esti multumita de ROC Calamnce!  :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Feb 20 2006, 06:23 PM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Multumesc de idee, Monicutza! Chiar am in casa asa ceva, culmea  :D! Si am folosit-o si eu saptamana trecuta, cand aveam obrajii iritati si deshidratati la culme! Compozitia e chiar ok, are si vitamina E, si betacaroten, doar ca e cam grasa, asta e singura problema... Eu am mai adaugat vitamina E in ea, in disperare de cauza...

Oricum, merci de sugestie  :-* si bafta cu bebe  ;)!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kale
post Feb 20 2006, 06:49 PM
Post #15


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 303
Joined: 9-December 05
Member No.: 69



pai sa vedem...
dimineata demachiant bioten sau elmiplant simplu, tonic skincode sau bottega verde ( cea cu miere, e foarte faina pt tenul uscat, fragilizat, chinuit )...apoi crema hydrabis de la bioderma, ictyane de la ducray sau skincode...fond de ten de la max factor si perfect wear de la avon, dar nu mai este cazul acum, asa ca sa se simta abandonate in dulap  :D....parfum eden de la cacharel, truth calvin klein, acqua di gio,..si ma opresc ca-s prea multe...deo spray de la bourjois, super bun, cel alb pt piele sensibila....seara cam la fel, retin a sau zynerit, depinde ce mi se pare mie ca se intrezareste la orizont..la gel de dus nu prea fac nazuri, imi place cel cu mac rosu de la kappus  :)...sampoane de la gliss, masti tot de la ei si de la garnier, la fiecare spalare...a, lentilele de contact si zambetul pe fata  :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicutzaB
post Feb 21 2006, 11:59 AM
Post #16


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,440
Joined: 2-February 06
Member No.: 176



angelito,  :pupaceala:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
17girl
post Feb 23 2006, 04:58 PM
Post #17


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 768
Joined: 5-February 06
Member No.: 185



Eu fac asa:
dimineata ma demachiez pe zona t cu sebium h2o, iar pe la ochi cu sensibio h2o
apoi ma spal cu apa de izvor fiarta & racita
dupa imi aplic crema de ochi & lotiune solara (cand nu faceam trat cu retin_A imi aplicam keracnyl dim.)
eventual ma machiez

la pranz
ma demachiez doar daca e cazul , ma spal tot cu apa de izvor si apoi ma dau cu apa termala vichi

seara

ma demachiez (daca n-am facut-o la pranz), ma spal, astept 1/2 de ora aplic retin_a o seara, o seara keracnyl , dupa retin o crema gen icytane si cam asta ar fi tot
acum astept rezultatele

pup`s & hugs
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eliz
post May 31 2006, 01:38 AM
Post #18


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 1
Joined: 31-May 06
Member No.: 351



hei fetelor!am si o intrebare la voi:cum scap de melasma care am capatat-o in urma folosirii a prea multe cosmetice(americane cu prea multe chimicale)?.eu sunt de 6 ani in usa si din cauza schimbarii mediului,aerul, mancarea care este facuta numai cu hormoni si antibiotice 99%,nu reuseam sa gasesc o crema de fatza,(era o crema la 2 saptamani care se termina in app la dermatolog), acum 2 ani si ceva au inceput sa-mi apara pete maronii pe buza de sus apoi s-au intins pe fatza ,nas si la coada ochiului.am incercat aici o crema prescrisa de doc(care aici sunt niste tampitzi) cu hq 4% care de fapt mi-a ars asa de rau fatza ca in locul unde am petele acum am ceva vinisoare mici subtziri de sange,apoi am dat cu ceva retin a care mi-a facut fatza zob .eu am folosit creme peste creme,de la cele mai cheap-l'oreal,neutrogena,aveeno,olay,lancome,estee lauder-care by the way sunt groaznice aici si am ajuns la -la prairie,dior,la mer(aproape 300 $ crema)etc....... si nimic.acum folosesc ceva foarte natural(100% natural si organic) de la suki(facute in belgia) care sunt extraordinar de bune dar din pacate nu ma ajuta cu nimic la melasma mea.aici as putea face peeling-uri sau laser dar sunt mai mari sansele ca dupa ce le am petele sa reapara mai multe si mai inchise.stiu cazuri care au patit-o.ma puteti ajuta?merci mult!!!!!!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Jan 3 2008, 05:24 AM
Post #19


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



M-am gandit sa dezgrop topicul asta deschis de Angelito`ul nostru, m-a lovit curiozitatea. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Mai ales ca acum e iarna, frig, sufera implicit si pielea noastra/ parul etc. Deci..ce mai folositi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
happyCat
post Jan 4 2008, 09:34 PM
Post #20





Musafir






Pentru buze, care acum iarna vad ca s-au scorojit de tot, am descoperit ca mierea aplicata si tinuta...pana cand o mananc... le face moi si catifelate. Si muuulta vaselina.

Pentru maini o combinatie de unt pur de cacao si shea butter.

Pentru fata, daca doresc o hidratare mai intensa eu amestec cateva picaturi de ulei de migdale sau alt ulei pentru fata cu crema obisnuita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 03:23 PM