IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Semne de la varicela
blu_dea
post Jan 24 2007, 02:52 PM
Post #1





Musafir






...am si eu un ghinion...
mi-am dat zile la rand cu mixtura mentolata pe bubitze,strat peste strat si azi,dupa 5 zile,cand a trebuit sa merg la medic,am zis k nu pot merge pictata asa..si am dat cu apa..si nu se lua..cred ca avea cativa milimetri buni stratul de "var" ca sa nu mai zic ca s-a intarit.Si dai si sterge,si apa si...cateva vezicule care aveau coaja s-au rupt:(( adika a cazut crusta si a ramas ca o mica rana.am inceput sa bocesc,cu kiu cu vai m-am dus la doctor(fara sa reusesc sa elimin de tot "varul" de pe fatza)si mi-a zis k daca nu se infecteaza e ok,nu raman cu semne.da'nu o cred:(( si mi-e frica,teama,sunt ingrozita.Am cateva pe frunte,cateva langa spranceana. Mi-a dat si un antibiotic,preventiv,sa nu se infecteze.
Si m-a certat ca nu am dat doar cu TALC MENTOLAT cum ma sfatuise si mi-a trebuit mixtura de-asta(m-am luat dupa mama unei amice,pediatru,care asami-a recomandat-blonda ce sunt!!!)
acum,zic doamne fereste,dar,kiar nu exista tratament pt semnele astea de la varicela ?laser sau ceva de genu?doar informativ!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 24 2007, 04:23 PM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



din cate stiu nu... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) si eu am ramas cu vreo 2 pe fata...
dar daca nu le mai zgandari..ai sanse mari s anu ramana cine stie ce semn..
(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) (IMG:style_emoticons/default/haninoroc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr. stoma
post Jan 29 2007, 10:13 AM
Post #3


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 132
Joined: 27-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 244



i suggest Contractubex. este un gel care ar vindeca cicatricile. eu am facut varicela la sf lui noiembrie si atunci mi-am luat si gelul (in tara nu se gaseste - l-am luat din Munchen). doar ca nu m-am prea dat cu el :-)) anyway, mai am un tub sigilat si pot sa ti-l dau. a fost sub 20E. deci cam 60RON. da-i un google si mai citeste despre el si imi spui.

PS: sper sa nu fie considetat publicitate acest reply. nu am farmacie :-)))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crisanda
post Feb 13 2007, 02:19 PM
Post #4


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 139
Joined: 19-April 06
From: Sharjah, UAE
Member No.: 307



Blue si eu am patit ca tine am facut varicela asta vara in conced (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) si am rupt cojile de pe bubite ca trebuia sa ajung la dentist.... Nu vreau sa te sperii dar mie mi-au ramas ceva semne - bine sunt mult mai mici decat craterele initiale, si eu inca sper ca in timp sa se micsoreze si mai mult. Cert este ca toata lumea mi-a zis ca nici nu se vad, si asta atunci imediat dupa, intre timp dupa cum spunem s-au mai micsorat. Dar sunt eu obsedata si le vad in oglinda (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

M-am spalat pe fata cu ceai de tarate si galbenele si am folosit zilnic creme cu aloe vera, vitamina E, A si C. Crema cu aloe de la Forever mi-a placut foarte mult, ce m-a enervat insa este ca pe langa crema aia, astia de la Forever i-au vandut mamei o gramada de prostioare pe care nu le-am folosit - mai ales vitamine, si nu mai stiu ce care continea miere si eu am zis ca nu ma ating de asa ceva. Aici la farmacie mi s-a recomandat o crema antirid cu vitamina E si A. Ideea e ca astea sunt vitaminele care ajunta la regenerarea pieli.

Oricum fata de ce fata aveam asta vara cu toate bubele pe ea - ziceai ca a trecut prin bombardamente, sunt fericita cu astea doua semne mici cu care am ramas....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SoataLuiDica
post May 5 2007, 10:22 AM
Post #5


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 1
Joined: 5-May 07
Member No.: 1,588



Buna..am 15 ani..si am luat varicela de la sormea.. (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Mi s'au agatat niste bubite de perna (IMG:style_emoticons/default/lazy.gif) ..si s'au rupt.. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) .si acu se vad gaurile alea rosii...pls..spuneti'mi ca nu o sa ramana asa..ca am p obraz... (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) (( (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ((..help me! (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
senorita
post Jun 7 2007, 08:42 AM
Post #6


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 34
Joined: 7-June 07
Member No.: 1,757



Buna.. eu am avut varicela acum multi ani... si nu mi-amnrupt cojile, nu m-am scarpinat.. nu.. nimic.. M-am dat cu tincturi mentolate ca la carte, tocmai ca mi-era frica de semne....
si tot am ramas cu basicute pe mine... slava Domnului ca nu si pe fata.. am pe burta in 1 rand.. si pe la coaste... nu cred ca vor mai trece (IMG:style_emoticons/default/crying.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dan Dobre
post Apr 21 2008, 02:30 PM
Post #7


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 3
Joined: 21-April 08
Member No.: 3,742



Foarte bun este uleiul virgin de argan. Atat contra ridurilor cat si pentru disparitia semnelor si cicatricilor.
Uleiul poate fi folosit si ca produs de gastronomie.

1. Ulei de Argan
Gastronomie
Poate asezona o salata de cruditati, diverse salate si bineinteles salatele taboulé, couscous-ul sau preparatele tajine. Este mai bun rece, presarat la final peste pestele prajit, carnea de pasare sau legume sote. Se poate pune si in pilaf la ultimul moment dupa ce sa ia de pe foc prepartul, i piureul de cartofi si salatele cu fructe de mare.

Interes dietetic
In cazul unui consum regulat, uleiul de argan adauga la palmaresul sau o noua calitate terapeutica. Cercetatorii au descoperit recent ca un consum regulat de ulei de argan ar reduce cu 50% riscul de a dezvolta hipertensiune arteriala.
- uleiul de argan stabilizeaza hipercolesterolemia reducand nivelul de colesterol « rau » si crescand nivelul celui « bun ».
- reduce hipertensiunea.
- are un efect anti-obezitate actionand si ca factor de satietate (consumat la mesele de dimineata)
- are un efect pozitiv asupra functionarii ficatului.
- neutralizeaza radicalii libreri si protejeaza tesutul conjunctiv.
- relanseaza si stimuleaza schimburile si oxigenarea celulara ameliorand calitatea cimentului intercelular.
- ationeaza contra uscarii pielii si imbatranirii fiziologice a pielii (anti-rid) restaurand filmul hidro lipidic si crescand aportul nutritiv la nivelul celulelor. Interes pentru cantitatea de sotenol continut de uleiul de argan care ar avea proprietati anti-cancerigene.
Uleiul de argan face in egala masura minuni in ceea ce priveste parul, fata sau unghiile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 20th June 2024 - 10:41 PM