IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Gradinile noastre: Sfaturi si idei pentru amenajari, flori, arbusti ornamentali sau pomi fructiferi
Diana.
post Mar 21 2012, 12:26 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Anul acesta ne facem gradina frumoasa. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Sau asa intentionam. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) sa vedem ce o sa iasa in final...
Gradinita noastra nu este mare, are cam 65 de metri patrati dintre care "utili" pentru gradinarit sint cam 52 la care se adauga o "limba" in fata casei de circa 5 m2.
Pe "limba" am pus doi tuia ieri si pina saptamina viitoare le inconjuram cu gazon.
Pentru gradinita propriu-zisa am luat ieri 12 butasi de trandafiri: 2 rosu grena, 2 rosu sangeriu, 2 gaben tivit cu rosu, 2 albi si 4 cataratori: 2 albi si 2 galbeni... Acum ma documentez sa vad ce le trebuie in general.
O sa mai imi pun seminte in paharute de plastic, sa imi fac rasaduri de craite, banutei si regina noptii.

In gradinita o sa punem gazon si pe margini tuia, trandafiri si floricele. Nu pot pune floricele peste tot pentru ca avem cateii care trebuie sa se joace. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 26 2012, 02:05 PM
Post #2


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Simbata si duminica am pus gazonul. Adica al meu l-a pus. Arata ok, acum trebuie sa il udam la greu, sa se prinda radacinile in pamint. Mi-am pus seminte de tufanici, regina-noptii, zorele si craite in rasadnite improvizate, insa nu am mari sperante. Vedem!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 26 2012, 03:36 PM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Eu mi-am cumparat seminte de levantica (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Tine-ti-mi pumnii sa creasca (IMG:style_emoticons/default/pls.gif)
Voi planta cateva in ghiveci, acasa la mine si restul la mama in gradina. Sa vad unde le prieste (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 26 2012, 03:45 PM
Post #4


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Sa stii ca si eu am vrut sa iau, insa am avut o retinere. Da` cind mai trec pe la bricostore, imi iau macar sa experimentez!
Abia astept sa ma simt maibine sa imi pun trandafirii!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 26 2012, 03:51 PM
Post #5


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Eu tare m-as bucura de o tufa de levantica (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif)
Fa-te repede bine, Diana! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 26 2012, 04:02 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am vrut sa imi si iau caprifoi si iasomie, da` nu mai avea (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Saru` mina, Teo! (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 26 2012, 04:11 PM
Post #7


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Are mama in gradina o planta cataratoare care face niste flori ce au un miros divin (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) Se prinde foarte repede, creste repede si nu e deloc pretentioasa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Daca te intereseaza, da un semn (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Arata asa:

(IMG:http://www.smartflor.ro/produse/plante_agatatoare/mari/Loniceracaprifolium(ManaMaiciiDomnului).JPG)

(IMG:http://botanic.megablog.ro/files/2010/07/mana-maicii-domnului1.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 26 2012, 04:17 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Asta e caprifoiul sau Mina Maicii Domnului!!! De asta ziceam si eu mai devreme!
Asta voiam si eu da` nu am mai gasit sa cumpar!
Vreau, vreau, vreau! Da` nu stiu cum se inimulteste, in afara de cumparat! Butasi? Am vazut in Otopeni si am vrut sa ma cocot pe un gard sa sterpelesc, insa nu m-a lasat musiu (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Mar 26 2012, 04:18 PM
Post #9


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Prin butasi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
O intreb pe mama cum a facut ea si-ti spun. Acum vrea s-o tunda si iti pot trimite si tie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 26 2012, 04:19 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Daaaa, te rog frumos!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:12 PM