IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Greseli de evitat cand aplicati un CV pentru un job, ... ca sa nu va ardeti...
kalua
post Jul 23 2006, 10:03 PM
Post #21





Musafir






Diana, fostul nostru sef le spunea candidatilor la telefon, cand dadea sa-i invite la interviu, ca o parte din interviu va avea loc in engleza (engleza era ceruta in anunt), sa vezi cum prompt unii nu mai aveau nevoie de job. (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 12 2007, 01:14 AM
Post #22


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pentru fetele care vor aplica sau aplica pentru un job : Greseli de evitat in CV si la interviu
click pe link.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anca_f
post May 1 2007, 09:54 PM
Post #23


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 54
Joined: 14-April 07
From: Cu bocceluta in spate
Member No.: 1,480



Pe mine cel mai tare la interviuri ma enerveaza intrebarile legate de viata personala! Dar si alea sunt doar niste intrebari...ca normal ca la interviu toate tipele spun ca da, nu conteaza sotul absolut deloc, copii nu fac pana la 45 de ani, sunt dispusa sa fac ore suplimentare si inca multe, iar dupa angajare fiecare face exact invers. Si mi se pare normal... De ce, daca nu ai copii, nu ai o relatie stabila sau alte obligatii, se presupune din start ca vei face ore suplimentare si nu vor fi probleme? Orele suplimentare presupun ca eu sa imi vand timpul meu liber si pot fi, sau pot sa nu fiu dispusa sa fac asta! Poate VREAU sa citesc o carte, sa ma cultiv, sa invat o limba straina, sa ma duc la un salon de infrumusetare, poate vreau sa ma dezvolt ca om si nu sa fiu un simplu muncitor! Urasc firmele si angajatorii care vor sa iti acapareze viata personala. Eu personal, cand m-am angajat la ultimul loc de munca , la interviu am mintit cand m-au intrebat daca mai fac studii. Am spus ca nu, altfel sunt sigura ca din 60 de candidati nu luam interviul! Si chiar daca mai faceam si un master intre timp, asta nu a afectat cu nimik eficienta mea la locul de munca! De ce angajatorii sunt tot timpul preocupati daca poti face ore suplimentare si nu incearca sa-si dea seama cat de organizat esti si cat de eficient poti fi in timpul celor 8 ore de lucru! Nu ma refer aici la joburile care prin natura lor nu au un program fix!
Ca sa nu mai spun, ca si "antevorbitoarele" mele, de discriminarile facute in ceea ce priveste aspectele legate de maternitate. Sau intrebari de genul unde te vezi peste 5 ani??? Intrebarea nu este unde ci cum??? "cum" tine mai mult de mine decat "unde" care tine de soarta intr-o oarecare masura!
Eu personal peste 5 ani ma vad mai instruita, mai valoroasa ca si "om al muncii", mai indrazneata, cu o personalitate mai complexa, cu cel putin inca o limba straina invatata, cu unul sau doi copii, cu o viata de familie implinita, fara rate in banca, e.t.c. Deci atata timp cat intrebarea "unde va vedeti peste 5 ani?" este stupida, si o mare parte din raspunsuri sunt la fel. Si discutia poate continua...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jun 21 2007, 05:29 PM
Post #24





Musafir






am nevoie urgent de un model de Cv va rog (IMG:style_emoticons/default/pls.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 21 2007, 05:47 PM
Post #25





Musafir






divi, sunt bune modelele de pe bestjobs (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
ancaf: daca ai fi mintit la mine la angajare ca ai terminat studiile si dupa aia veneai la mine "stii, mai am examene de dat si nu pot veni la serviciu maine" te-as fi dat afara. simplu. nu accept ca oamenii care lucreaza la/pentru mine sa minta in chestii legate de job. dace angajatorul a cerut "fara studii in curs" inseamna ca el are nevoie de asta....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jun 21 2007, 06:27 PM
Post #26





Musafir






am intrat si pe bestjobs nu stiam de el (IMG:style_emoticons/default/floricele.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 21 2007, 06:31 PM
Post #27





Musafir






in general, modelele de CV-uri de pe site-urile de recrutare (bestjobs, ejobs- ca ei sunt principalii concurenti pe piata), daca le urmezi, sunt foarte bune si complete (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 21 2007, 10:11 PM
Post #28


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Si eu as fi facut acelasi lucru ca forte, ancaf: te trimiteam acasa sa iti definitivezi studiile si sa inveti ca minciuna nu e ceva care sa ne faca cinste in viata.
De ce? Pentru sintem niste nenorociti de angajatori care avem nesimtita pretentie sa fim respectati ca oameni, nu sa fim mintiti; Pentru ca minciuna sau omiterea adevarului inseamna ca locul de munca nu inseamna nimic daca nu merita nici macar efortul de a spune adevarul.
Cind ia un om full-time, angajatorul vrea sa se asigure ca acea persoana este full-time; altfel se merge pe jumate de norma.
Iar minciuna sau ascunsul adevarului spune multe despre ce te sa te astepti in viitor.

Cum te-ai fi simtit daca angajatorul ti-ar fi spus ca iti da 1.000 de euro salariu si la salariu ai fi primit 100? Ai fi plecat, nu? Si le-ai fi tras si un scandal...
Atunci de ce angajatorul sa te tina?! Nu a primit ceea ce i s-a spus ca o sa primeasca.

In privinta: "nu mi-a afectat munca", nu stiu daca sa rid sau sa pling; am avut experiente de-astea si toti cei care erau in perioada examenelor erau cu pluta si total neatenti in perioadele respective, total incompetenti, parca se prosteau si uitasera peste noapte tot!

Daca nu iti place sa ai sefi, deschide-ti propria ta afacere si cind o sa vina vremea sa faci angajari sa ne spui si noua cum te simti dupa ce iti face o candidata ce ai facut tu... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Pun pariu ca nu o va spala toata Dunarea... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pescarush
post Jun 22 2007, 06:35 PM
Post #29





Musafir






eu trebuie sa recunosc ca am fost obligata sa mint la interviuri, ca sa pot obtine un job. cateodata, conjunctura este de asa natura ca nu ai incotro.
pentru inceput, fiind noua intr-o tara straina, fara experienta sau scoala facuta aici, nu ma angaja nimeni conform studiilor avute, pe motiv ca sunt "overqualified". asa ca a trebuit sa mai ascund din scolile facute, ca sa pot obtine un interviu in primul rand, apoi un job.
o alta minciuna (prin omisiune), a fost ca nu aveam masina. astia nu se complica cu persoane care nu au masina, pentru ca transportul in comun nu e de prea mare incredere. pana la urma au aflat ca mergeam cu autobuzele, dar le-am spus ca nu am curaj sa conduc pe autostrada iarna, apoi ca foloseste sotul masina etc. de aceea n-am intarziat niciodata (faceam 2 ore un drum) si am stat si overtime, daca a fost cazul.
ce e bine aici, si in Romania ar trebui facut acelasi lucru, este ca la interviu le este interzis sa te intrebe orice despre viata ta personala. n-au voie sa intrebe daca esti casatorit, daca ai copii etc.
intrebarea cu "unde te vezi peste 5 ani?" o pun si aici, si intotdeauna mi s-a parut de-a dreptul stupida.
cat despre a spune ca stii sa faci ceva ce n-ai facut in viata ta... asta n-am putut s-o fac niciodata. am incercat sa scot in evidenta ceea ce stiu sa fac si se potriveste la cerintele jobului respectiv, dar mai mult de atat, nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jun 23 2007, 07:31 PM
Post #30





Musafir






(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) pe mine nu ma intereseaza ca omu' vine cu autobuzu' sau cu mercedesul la servici. doar ma intereseaza ca atunci cand intra pe usa si pana pleaca sa isi faca treaba corect, complet si fara sa fie nevoie sa facem politie cu el.
si sa fie corect la intrebarile pe care le pun - nu ma intereseaza viata particulara a colegilor mei de munca- decat in situatia in care omu' are nevoie de ajutor si eu pot sa i-l dau - un parinte bolnav, un copil in spital etc - chestii care nu tin de competenta lui si sunt independente de vointa lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 09:14 AM