IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages V   1 2 3 > »   
Closed TopicStart new topic
> Ati cumpara haine online?
Diana.
post Jun 11 2008, 11:52 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Booooon.. sa va explic cum sta situatia: avem in Grecia un foarte bun prieten care are fabrica de haine si produce haine pentru femei si barbati.
Hainele sint foarte faine, cu preturi care incep de la 60-70 lei noi, insa de o calitate ireprosabila: in Romania nu gasesti haine asa misto la raportul asta pret / calitate.
Ma bate gindul sa deschid inca o firma si sa incep si o alta afacere de vindut haine online, pentru ca oferta de gen in Romania este aproape inexistenta iar eu am si piinea si cutitul in mina: din net traiesc, din intretinut servere, facut si promovat siteuri care sa vinda...

Am nevoie de ajutorul vostru, deci va intreb, petnru ca targetul de piata este fix pe profilul nostru, al celor care frecventam forumul elady (evidamente si al meu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )
Deci, va vintreb: ati cumpara haine online? Ce v-ar face sa cumparati haine online? Iar daca nu, de ce?
Va intreb aceste lucruri pentru ca am incredere in judecata voastra.
(IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andutz
post Jun 12 2008, 01:19 AM
Post #2


Tratabil
**

Group: Tratabil
Posts: 113
Joined: 12-June 07
From: dallas
Member No.: 1,785



Maat, eu nu as cumpara de frica masurii si a croielii...eu fiind mai dolofana (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) sunt tare picky, si nu sunt doua haine cu aceeasi masura care sa cada la fel pe mine. Un alt motiv impotriva ar fi culoarea, care nu e intocmai la fel, dar pt mine asta nu-i un bai mare.
Singurul caz in care as cumpara ar fi daca am incercat deja firma de ceva timp, si stiu exact...de ex daca se gaseste si in magazin, unde eu sa ma duc si sa o probez, si apoi sa o cumpar de pe net ca-i mai ieftin. (IMG:style_emoticons/default/blush.gif)
Sau...inca un alt caz care m-ar putea face sa imi inving reticenta ar fi sa aiba o politica super buna de returnari - daca nu e ce credeam, sa o pot trimite inapoi (evident, cu eticheta)...

un alt aspect de care te poti interesa este cum se descurca firmele la care comanzi haine prin catalog - ca daca oamenii cumpara de la ei, ar cumpara si de la tine.

hope all this helps:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Teocris
post Jun 12 2008, 08:09 AM
Post #3


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 6,891
Joined: 9-November 07
From: Sibiu
Member No.: 2,591



Eu mi-as cumpara daca preturile ar fi bune si s-ar gasi masuri mai mari. Ma lovesc mereu de chestia asta(masuri mai mari) si in magazine. Daca intreb :pantaloni 3/4 modelul cutare aveti masura mea? , tipa de la tejghea ma masoara din cap pana-n picioare si cu un aer zeflemitor imi tranteste" asa mari nu avem!" (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)
Cer prea mult sa-mi gasesc si eu ceva dragut de imbracat care sa nu fie de la raionul de gravide?
Zici ca toata lumea traieste cu compot de scobitori! Se gasesc, mai frate, numai marimi s si maxim l la modelele frumoase.
Imi doresc o rochita frumoasa cu o culoare frumoasa, o bluzica lejera si haioasa, o fusta care sa nu arate ca un sac pe mine, un pantalon de vara...
Astea sunt asa, niste vise.
Foarte important ar fi si faptul ca pot returna produsul daca nu ma sadisface.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Jun 12 2008, 08:19 AM
Post #4


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Si eu e politica "pe incercate" merg. N-am cumparat niciodata lucruri online pentru ca nu am certitudinea ca mi se potrivesc 100%.
Prefer sa intru in magazin sa testez mai multe si sa ma decid, decat sa astept cu "emotii" momentul sosirii coletului.
Daca decizi sa faci pasul asta, sa te astepti sa-ti bat in monitor. Daca nu-i asta motiv sa vin la Craiova atunci nu stiu care o mai fi (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

(IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) Teo, eu am descoperit aproape de mine un magazin care are haine numai peste masura 14 (masura englezeasca). Culmea, si la preturi mici! Tot timpul ma chinui sa descopar pe acolo si ceva sub marimea 12, care sa nu curga de pe mine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Jun 12 2008, 08:25 AM
Post #5


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



Si eu prefer sa intru in magazin, dar am cumparat si de pe net. Au fost bunute.
Ideea e ca ar trebui facut un "cod" al marimilot, sa stii exact ca daca ai 80 de cm la fund, incapi in marimea S.
Si bineinteles, treaba cu retururile. Daca nu esti multumit de calitate, material, marime, etc, sa poti sa il inapoiezi si chiar daca nu primesti toata suma inapoi, macar sa fie ceva 85-90%
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jun 12 2008, 09:10 AM
Post #6





Musafir






Poate cosmetice as cumpara dar haine cu siguranta nu, pentru ca eu daca nu simt placerea de a colinda magazine si de a proba hainele nu ma simt bine.

Teo stiu ca poate suna ciudat dar sa stii ca nici in pielea unei ''scobitori'' nu este prea bine. Eu m-am ingrasat fortat pentru ca pe langa faptul ca nu-mi faceam bine sanatatii slaba nu-mi gaseam de imbracat. Marimea S imi era mare sau se aseza pe mine oribil...Ca sa nu mai spun cate haine de la raionul de copii mi-am cumparat (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Nici acum la o greutate normala nu gasesc intotdeauna ce-mi place pentru ca sunt mica de inaltime. Si pantalonul x nu-mi sta bine pentru ca e croit pentru inalte sau bluza y in loc sa vina pana in talie sta peste fund (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

Deci pentru mine cumparaturile online in privinta vestimentatiei sunt un: ''no way''
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nimphetamin
post Jun 12 2008, 09:30 AM
Post #7


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,851
Joined: 16-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,359



Nici eu nu am curaj sa cumpar de pe net (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif) Daca nu probez, nu am curaj, fie ca e vb de haine, pantofi sau chiar posete.
Mi-e frica, pt ca si eu am aceeasi pb cu Teo: nu gasesc haine marimea 14 (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) Si da, ma seaca si pe mine chestia asta, de parca grasutele nu se pot imbraca frumos (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
asgaard
post Jun 12 2008, 09:31 AM
Post #8


Obsedat
****

Group: Obsedat
Posts: 414
Joined: 1-November 06
Member No.: 670



Si eu am aceeasi problema ca si kary, sunt foarte scunda, deci mi-e foarte greu sa-mi gasesc si in magazine ceva acceptabil, daramite online. Chiar trebuie sa probez, pentru ca de multe ori, chiar daca pe produs scrie 34, 32, XS, XXS... tot imi sunt mari. La pantofi nu mai zic, port 34, deci nu pot sa-mi fac decat pe comanda sau sa-mi iau de la copii. Mi-ar placea sa-mi comand online, dar nu se poate...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Jun 12 2008, 09:32 AM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



Eu as cumpara...si am si cumparat. Bine, am avut probleme in alegerea masurii, mi-am luat un pic mai mari decat trebuiau. Asta pentru ca am luat haine de gravide si aici este mai greu de apreciat. Dar daca exista posibilitatea sa fie schimbate...de ce nu? Cum zice si Philia, un tabel clar cu marimi si dimensiuni ar ajuta foarte mult.
Eu una stiu ce inseamna calitatea hainelor grecesti, magazinul meu preferat din tara este unul grecesc si cand imi iau cate ceva de la ei de foarte multe ori nu probez, chiar si pantaloni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Jun 12 2008, 09:55 AM
Post #10





Musafir






Si eu as cumpara, daca stiu ca-i vorba de Di, care tine la calitate. Pana acum am luat doar de la VS si doar costume de baie.
Dar sunt deschisa oricand noului. Mai ales ca acum stiu deja cam ce vreau si mi-ar fi usor sa ma ghidez dupa poze. Important e sa-ti stii forma corpului si ce tipare ti se potrivesc. Plus, ca eu ajung ff rar la magazine, deoarece ies destul de tarziu de la serviciu si-n weekend imi programez tot felul de alte activitati, numai de cumparat toale nu. Mai ales c-am si una bucata sot fara rabdare sa ma astepte cat probez eu cele n-spe haine, inainte sa le cumpar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Closed TopicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 01:28 PM