IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum va impacati cu sefii?
Diana.
post Jan 15 2006, 02:35 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Care sint relatiile voastre cu sefii ?
Care ar fi portretul-robot al sefului perfect ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Jan 15 2006, 03:38 PM
Post #2


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



fain subiect Diana ....

eu la capitolul asta sunt foarte fericita ... am cel mai de gasca sef din lume .... fiind intr-o tara de imigranti am un grup foarte cosmopolit, chiar daca unii sunt a doua generatie de imigranti, sunt totusi din Europa si culturile noastre se .... inteleg mult mai bine decat cu a celor din a4a generatie  :- .

Portret robot:
sa iti asculte sugestiile si sa nu fie genul poruncitor si care priveste de sus ....

seful meu a ajuns sef de putin timp si din pacate nu are stofa de leader, este mult prea dragut, soft  .... asa ca uneori la decizii care ne privesc direct si numai pe grupul nostru el este tentat sa merga sa o intrebe pe sefa lui (pe care o cam doare undeva de departamentul nostru) si atunci eu ii spun " hey, tu esti seful tu trebuie sa decizi" si vad o clara ameliorare pe partea asta .... in rest, am cel mai cool sef din lume (adevarul e ca am avut doar 2 pana acum si amandoi au fost de nota 10 )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Jan 16 2006, 12:27 AM
Post #3





Musafir






Portret robot: sa stie meserie de nota 10*, sa fie in stare sa ia decizii si sa mai fie si "de gasca"  :fluierat:
Eu cu seful ma impac f bine pe plan uman (asa se spune?), ca sef nu-s f. multumita de el.

Ultima faza cu el: aveam (eu singura, ca eu sunt singura in firma care fac ce fac) un dead line fioros, cand mai aveam o saptamana pana la el, s-a stabilit ca vor fi numai 2 zile. Erau implicate mai multe firme, toti sefii mari de la firmele alea ma sunau in tact de 2-3 ore sa afle unde sunt cu treaba. Cu cateva ore de dead line m-am dus la seful meu, am avut nevoie de o semnatura de la el. Si el a inceput cu "da, dar stai sa mai vorbesc cu X si Y despre asta". Nu stiu daca a vorbit sau nu, semnatura n-am vazut-o nici pana in ziua de azi. Am rezolvat-o si eu cum am putut (noroc ca am peste tot un nume bun si toata lumea imi sare in ajutor cand am nevoie). Cand mi-au venit felicitarile prin e-mail de la celelalte firme (cu sefu' in CC), imi scrie si el ca sunt eroina zilei si ce minunatie am facut, bla bla. Zau ca primul impuls a fost sa  :-
Dar, ma rog, cum sefu-i sef si are intotdeauna dreptate, n-am spus nimic.  :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 16 2006, 10:56 AM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



sa fie "uman" indif ca azi e sef si maine subaltern
sa fie intelegator
sa stie ce iti cere
sa fie constient ca lucreaza cu oameni, nu cu "robotzi"
sa aiba spirit de ekipa
sa munceasca si el, alturi de subaltern
sa stie sa rada, sa zambeasca
sa stie sa creeze o atmosfera apta de lucru
sa stie sa-si motiveze angajatii
sa-si trimita angajatii la perfectionari
sa ofere pakete salariale in functie de munca depusa si de responsabilitatile asumate
sa aiba grija de dotarea biroului
sa ofere concedii atractive din cand in cand, sau sa imbine utilul cu placutul (ex.cursuri de perfectionare intr-un loc unde te poti relaxa o parte din timp, iar cealalta muncesti)...

si cred ca ar mai fi, dar imi dau seama k am dat-o in SF-uri  :(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Jan 16 2006, 11:47 AM
Post #5





Musafir






elle_ni
Am sa-ti dau un raspuns despre cum sunt eu!!!
Am fost la viata mea, aproape tot timpul sef iar azi mai mult decit atit si crede-ma ca cel care lucreaza, la mine, pentru mine si cu mine imi spune "seful", cred ca am cistigat acest drept!!!
Referitor la criteriile tale, sa vedem, pe o scara de la 1 la 5
- 3
- 5
- 5
- 5
- 5
- 4
- 4
- 5
- 5
- 4
- 5
- 3
- 4
s.f -ul este pentru cel care nu realizeaza acestelucruri!!! :hainoroc:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Jan 16 2006, 12:06 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE
e
s.f -ul este pentru cel care nu realizeaza acestelucruri!!! :hainoroc:


io as zice ca SF-ul este pentru cine nu beneficiaza de aceste puncte, si, da, eu nu benficiez de aceste lucruri (nu sunt sef, si nici nu voi fi :P)

si nu voi beneficia de aceste lucruri, pentru ca in sistemul "de stat" aceste lucruri sunt cu adevarat "SF-uri", din pacate...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Jan 16 2006, 12:09 PM
Post #7





Musafir






Eu nu spuneam decit cam cum apreciez eu criteriile tale ca necesitate si intensitate!!! Oricum cred ca daca ceea ce ai scri vei pune in aplicare vei fi un sef bun!!!!!!
:hainoroc: :hainoroc:
Iar la s.f. ma refeream la cei care sunt sefi si nu realizeaza modul de a conduce!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Jan 16 2006, 08:52 PM
Post #8


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Elle_ni, ceea ce spui tu nu este deloc SF.

Am o relatie deosebita cu angajatele mele: in patru ani, nu a dorit niciuna sa-si schimbe locul de munca ;). Le platesc foarte bine, saptamanal ;), le organizez cate o petrecere lunara, muncim de ne sar capacele in timpul saptamanii, dar week-end-urile sunt sfinte. Nu de putine ori am lucrat singura sambata, numai sa-mi tin promisiunea facuta lor la angajare. Iar dimineata, ajung prima la birou si le fac cafeaua.  Fac asta pentru ca imi sunt tare dragi si fiindca tin neaparat ca afacerea mea sa fie prospera si pe viitor - dar si fiindca nu m-au dezamagit niciodata in tot acest timp. Angajatii sunt oamenii care ma ajuta sa-mi implinesc visul - deci sunt demni de tot respectul si de toata admiratia.

Sigur nu reprezint eu perfectiunea in materie de sefi, dar daca reusesc sa fiu astfel, altii se vor descurca si mai bine, nu? ;)
Nu renunta la speranta!  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angelito
post Jan 17 2006, 01:58 AM
Post #9


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 629
Joined: 11-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 82



Un subiect oarecum "sensibil"...

Ultimul sef e taaaare dezinteresat de ce se intampla in departamentul meu, unde ar trebui sa fiu eu sef, si unde m-a adus si m-a plantat fara sa stie nimeni ce si cum, pur si simplu nimeni nu stia de venirea sau existenta unui nou manager de departament  :o! Asa ca am picat acolo ca din luna, si in plus mai exista si fosta "oarecum sefa" de departament, adica ea isi inchipuia ca va fi sefa si a ramas socata cand a aflat de venirea mea! Deci a trebuit sa ma zbat timp de trei luni sa-i fac pe oameni sa aiba incredere in mine, sa-i conving ca suntem o echipa si ca trebuie sa lucram impreuna si pentru interesul comun, a fost foarte greu, dupa primele saptamani ma apucase deprimarea si ma gandeam sa renunt... Mai ales ca, trebuie sa recunosc, nici eu nu sunt genul autoritar si care sa puna piciorul in prag... Intr-un fial am reusit sa ma inteleg cu ei, din pacate seful cel mare nu intelege si nici nu e interesat de ce se intampla la noi, deci practic pentru noi cel mai important task este sa ne facem PR in fata lui - si degeaba gasim tot felul de metode ingenioase, si avem si rezultate bune  :(. Am incercat sa discut cu el, dar nu-i chip! Chiar ma gandesc sa-mi caut altceva, pentru ca ma simt asa, pe o linie moarta, si tot fac eforturi de cateva luni, dar in zadar...

Fosta sefa este o tanara de 26 de ani, aparent foarte draguta si simpatica... Era managerul general al firmei, iar eu eram, ca pozitie ierarhica, imediat sub ea, si coordonam o echipa de 4 oameni. O echipa super, tanara si entuziasta, munceam foarte mult (si ne simteam foarte bine intre noi, si asta e important), si cu rezultate excelente, recunoscute chiar de ea, dar din pacate totul s-a destramat. In 6 luni au plecat 3 dintre noi din cauza... sefei :(. Era pur si simplu o personalitate de tip paranoic si isteric, simtea nevoia sa ne verifice la fiecare secunda, nu-si putea controla reactiile si sentimentele (s-a ajuns la urlete, tipete, injuraturi - toate pentru lucruri minore si in special cand avea probleme personale). Eu fiind responsabila pentru tot eram persoana in capul careia se spargea tot, si preferam sa fie asa decat sa-si verse furia (nedreapta) pe ceilalti colegi, pana cand am avut o discutie si i-am explicat ca nu mi se pare in regula ce se intampla. Si de-aici totul s-a dus de rapa... S-a creat o atmosfera de teroare psihologica, am fost la un pas de a ma imbolnavi din cauza stresului (oricum intrasem intr-o depresie profunda), si incet-incet am parasit toti corabia, cu parere de rau pentru ce am fi putut face impreuna.

Mai trist e ca fosta sefa nu si-a pus deloc problema ca poate a gresit cu ceva (desi in cei 3 ani de activitate ai firmei nimeni nu rezistat acolo nici macar un an, nici macar prietenele ei, care-i fusesera asociate), ci e ferm convinsa ca toti ceilalti sunt nebuni  :(... Vorba lui Sartre, l'enfer c'est les autres  :(.

Deci, Dore si Mistaco, cred ca voi sunteti niste sefi ideali, minunati si din pacate de mare exceptie, la propriu! Din cate am observat pana acum, in general increderea si respectul sunt niste notiuni destul de vagi, ca si politetea, simtul masurii, bunul simt etc. Poate sunt eu intr-o pasa mai proasta acum, prin prisma ultimelor experiente, sper sa am cat de curand niste sefi ca voi  ;), si sper sa nu ajung niciodata un sef ca cei din exemplele mentionate mai sus!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 4 2006, 12:42 PM
Post #10





Musafir






Seful meu si-a dat demisia!  :tararam:  :estiok:
Iar noul sef va fi un tip de 31 ani, destept, frumusel foc, de gasca tare (in putinul timp liber pe care-l are mai face modelling si se mai joaca de-a barmanul in clubul cel mai cel din oras). Toata lumea din concern are o parere f buna despre el si e ascultat cand deschide gura. Asta e primul post de manager pe care-l va ocupa si sigur va vrea sa arate ce poate, sunt sigura ca va fi bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 01:50 PM