IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Impozitul forfetar, Detalii
Diana.
post Apr 16 2009, 08:37 PM
Post #11


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Fanny, eu cunosc- nu imi sint nici cunostinte, pur si simplu m-am intersectat eu ei - o familie care are 2 firme, ambele "merg pe minus, vaaai ce inpierdere sint", DAR fiecare membru al familiei conduce cite o masina de cel putin 50.000 de euroSi sa precizez ca masinilea alora sint luate cu banii jos, nu in leasing.
. Si fac oamenii la concedii la greu pe te miri unde! Si-i auzi: vai, am cheltuit 15.ooo de euro in excursia asta. Pai de unde, fratele meu alb, daca tu esti pe minus? Nu ai profit, nu ai dividende, nu lucrezi nicarieri, nu ai alte venituri decit forma si faacciiii cheltuieli la greu, deci PUTE a EVAZIUNE.

Eu cu firma mica, dar pe plus si pe cresteri de 200% si 300% , nu pot sa imi cumpar in leasing nici o roaba. (IMG:style_emoticons/default/nusepoate.gif)
Mai mult, daca se aplica impozitulforfetar, cu citi bani imi ramin pot crea un loc de munca si angaja inca un om.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Apr 17 2009, 01:29 AM
Post #12


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



QUOTE(Fanny @ Apr 16 2009, 01:26 PM) *
Daca ai profit, nu te afecteaza forfetarul cu nimic. In schimb daca esti pe 0 castig sau in pierdere, tre sa vii cu bani de acasa. sa dai la stat


yep, asta-i rezumatul. pare un soi de taxa de functionare
parintii mei inchiriaza un atelier de tamplarie (deci ei sint proprietarii atelierului) si o sa plateasca mai mult decat pana acum, desi in nici un caz nu fac parte din cei ce invart bani in subteran si-acum intre noi fie vorba e cam greu sa tii pasul cu darile impuse de statul roman. Adica un intreprinzator e pe undeva obligat sa inventeze cheltuieli altfel cinstea ii transforma munca in voluntariat.

Din pacate manevra asta nu-i scoate pe ''marsavi'' la lumina ci ii ingroapa pe cei cu afaceri micute. Asa ca smecherii tot vor face aranjamente si nevinovatii vor trage obloanele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
strumfita
post Apr 17 2009, 07:53 AM
Post #13





Musafir






Din cauza impozitului forfetar, eu ieri am demarat actele sa inchid firma pe care o aveam, care nu are activitate, deci nici profit, dar daca pana la 1 mai nu o inchid ma vor taxa si pe mine. Sa inchid firma ma costa 2000 lei !!!!! Nesimiti !!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 17 2009, 07:58 AM
Post #14


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Stumf, 2.000? (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) E atat de mare onorariul pentru lichidator?
„Costurile aproximative pentru desfiintarea unei firme sunt de 760 lei (se achita la Registrul Comertului si cuprind: taxele judiciare de timbru, tariful de publicare in Monitorul Oficial Partea a IV-a, taxele de registru). La aceasta suma se adauga onorariul lichidatorului, care se stabileste prin negocierea comerciantului cu acesta" - reprezentant ONRC.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Apr 17 2009, 08:00 AM
Post #15





Musafir






Da...si mie mi se par cam nesimtiti, ca masura ii afecteaza si pe micii intreprinzatori.

Sora-mea are o microintreprindere si platea impozit pe venit in jur de 200 de lei pe trimestru. Acum trebuie sa mai faca un cadou statului de cca 1600 lei pentru anul 2008, ca se incadreaza in prima transa. Oare cand o fi scadenta la aceasta transa? Am parcurs textul ordonantei, dar n-am gasit specificat acest lucru.

Cheltuielile cu combustibilul vor fi deductibile doar pentru un autoturusim.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 17 2009, 08:04 AM
Post #16


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Rox, se pastreaza aceiasi data scadenta ca pana acum, ca se plateste impozit trimestrial. nu? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Apr 17 2009, 08:11 AM
Post #17





Musafir






Pai ultima transa aferenta lui 2008, am platit-o pe 25 ian 2009, cand ordonanta nu era in vigoare. Probabil trebuie sa-l platesc acum la 25 apr.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 17 2009, 08:14 AM
Post #18


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



Impozitul intra in vigoare de la 1 mai, prin urmare banuiesc ca prima transa (1 mai-31 iunie) se va plati la 25 iulie.


Stabilirea unui impozit pe cifra de afaceri, chiar si ca un impozit minim, contravine normelor europene si va crea probleme in aplicarea tratatelor de evitare a dublei impuneri pe care Romania le-a semnat, sustine KPMG. - ZF, 17 aprilie
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 17 2009, 09:19 AM
Post #19


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Strumfita, au spus ca impozitul nu se aplica firmelor fara asctivitate. Cred ca o inchizi degeaba.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Apr 17 2009, 09:35 AM
Post #20





Musafir






Am vorbit si eu cu o prietena si se pare ca e un intreg scandal la ministerul de finante cu aceasta ordonanta. S-ar putea sa se modifice cate ceva. Mi se par f aiuristice masurile astea ce la ia guvernul in ultima vreme.

Asa ca n-are sens sa ma grabesc cu plata aiurea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 04:39 AM