IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Asigurari de locuinte
angeldust
post Apr 21 2009, 09:41 AM
Post #1





Musafir






Fetelor, aveti careva asigurare de locuinta?
Ma bate gandul sa imi fac si nu prea stiu cum sta treaba. Am inteles ca vor deveni oricum obligatorii sau ceva de genu, stiti ceva despre asta?
Ce ar trebui sa imi ofere o asigurare de locuinta ca sa fie considerata convenabila?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Apr 21 2009, 09:41 PM
Post #2


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



Cred ca am sau cel putin asa intentionau ai mei. (IMG:style_emoticons/default/magindesc.gif) Sa vorbesc cu ei si iti dau mai multe detalii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Apr 21 2009, 10:08 PM
Post #3





Musafir






ok, mersi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blekytza
post Apr 21 2009, 10:25 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 683
Joined: 14-October 08
From: Nice
Member No.: 5,113



Angel aici asigurarea locuintei este obligatorie si cunosc cat de cat sistemul dar in Romania habar nu am cum sta treaba.
Ii voi intreba si eu pe ai mei ce si cum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danati
post Apr 21 2009, 11:08 PM
Post #5


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 344
Joined: 11-March 07
Member No.: 1,329



Eu am asigurare facuta pentru un credit cu ipoteca, pe inca vreo 10-12 ani de acum incolo, dar se pare ca asigurarea obligatorie se va face chiar daca ai una facultativa deja.
Se pare ca va fi ceva de genul CASCO - RCA la masini, adica cea obligatorie e obligatorie, iar cealalta poti s-o faci sau nu.
Acuma ca si despagubire in caz de (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif) ... nu stiu cum va fi, se pare ca sunt neclare inca lucrurile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marbella
post Apr 22 2009, 06:19 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,440
Joined: 21-February 06
Member No.: 235



Angel, asigurarea pentru locuinta o poti face asigurand atat imobilul cat si bunurile.Atunci cand asigurarea va fi obligatorie, aceasta nu va acoperi toate riscurile si nu conteaza daca mai ai o asigurare.Prima platita este in functie de riscurile asigurate si de suma asigurata.Daca vrei detalii trimite-mi un mesaj si o sa-ti spun mai multe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Apr 26 2009, 11:28 AM
Post #7





Musafir






Ma, radeam azi cu o prietena, ca uite, m-am gandit io bine sa imi fac asigurare pe apartament chiar acum, am presimtit cutremuru (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Umor negru stiu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Apr 26 2009, 12:54 PM
Post #8





Musafir






Angelu', eu chiar cunosc persoane care nu-si fac anumite asigurari tocmai din cauza asta, le e frica ca imediat dupa ce le finalizeaza vor avea nevoie de ele. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fanny
post Apr 28 2009, 07:48 AM
Post #9


Moderator Global
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 5,946
Joined: 17-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,055



La BCR Asigurări, asigurarea simplă antiseismică costă 0,1%-0,15% din valoarea locuinţei şi cuprinde pe lângă riscul seismic şi pe cel legat de inundaţii sau alte fenomene catastrofale. „Persoanele care doresc să încheie o asigurare pentru locuinţă se deplasează la un ghişeu al companiei şi, pe baza declaraţiilor sale şi a documentelor furnizate privind proprietatea casei, se încheie asigurarea. La un apartament de 70.000 de euro, valoarea asigurării ajunge undeva la 100 de euro pe an. De asemenea, se mai poate încheia separat şi o asigurare pentru bunurile din apartament. Preţul acesteia este în jur de 0,3-0,4% din valoarea bunurilor“, spune Mihai Tecău, preşedintele BCR Asigurări.
Compania nu face, de regulă, asigurări de risc seismic pentru blocurile cu bulină roşie. “În cazuri excepţionale asigurăm apartamentele situate în blocuri cu bulină roşie dacă persoana în cauză demonstrează că are şi alte tipuri de asigurări la BCR“, mai zice Mihai Tecău.

La Alliantz-Ţiriac, asigurarea facultativă cea mai ieftină pentru locuinţă costă în jur de 0,16% din suma asigurată. Nici aici nu se asigură locuinţele care au bulină roşie. „La Allianz-Ţiriac nu există asigurare doar pentru riscul seismic, ci pentru riscuri catastrofale precum cutremur, inundaţii sau alunecări de teren, incendiu. Cea mai ieftină asigurare costă în jur de 0,16% din valoarea locuinţei“, spune Marius Onofrei, director de comunicare Allianz-Ţiriac.

La Generali, asigurarea facultativă antiseismică a unei locuinţe costă în jur de 0,2% din valoarea de asigurare. “În România, dintre cele peste 8 milioane de locuinţe, doar 800.000 sunt asigurate. Un calcul estimativ arată că, pentru un apartament asigurat la o sumă de 182.000 lei, un client va plăti un leu pe zi“, declară Adrian Marin, director asigurări generale, Generali Asigurări.

Cotidianul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eduard alexandrescu
post Oct 17 2009, 11:25 AM
Post #10





Musafir






Este o vorba despre o taxa impusa de stat, dar si o oportunitate extraordinara pentru colaboratori!

Din anul 2010 toate locuintele trebuie sa aiba o asigurare obligatorie impotriva dezastrelor naturale (prin legea 260/2008). Peste 8 milioane de proprietarii sunt obligati sa plateasca 10 EURO sau 20 EURO/an pentru asigurarea locuintei. Cei care nu doresc sa incheie asigurarea vor fi sanctionati cu o amenda cuprinsa intre 100 si 500 de lei.
Pentru stat este o reforma, iar pentru noi o SANSA ENORMA!

Intr-o perioada scurta de timp toate locuintele trebuie sa fie asigurate. Intr-o perioada scurta de timp agentii pot castiga sume enorme de bani! Alatura-te echipei noastre ca sa castigi si tu!

Compania TOP Training System ne pune la dispozitie platforma www.reforma-asigurarilor.ro prin care ne ofera informatii, norme legislative si ultimele stiri din domeniul asigurarilor obligatorii de locuinta. Astfel clientii nostrii pot lua o decizie in cunostinta de cauza.

Colaboreaza cu noi pentru a beneficia de informatii complete si de o reducere la asigurarea obligatorie.

Ai posibilitatea de a castiga sume importante de bani daca ne recomanzi potentiali clienti (prieteni, cunoscuti, vecini, etc.) sau dezvolti online o echipa de colaboratori.

Avantajele colaboratorilor nostrii:
• vom colabora cu cele mai renumite si profitabile societati de asigurari
• birou virtual si o platforma online pentru dezvoltarea unei echipe de clienti si agenti colaboratori
• un sistem de cariera motivant
• pregatire, traininguri, materiale ajutatoare
• nu avem concurenta online
• inregistrare in echipa GRATUITA (nu ai nimic de pierdut)

Inregistreaza-te acum la www.EDITAT- PR
Reason for edit: LINK
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 12:00 PM