IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sfaturi, experiente, greseli de evitat in afacerea proprie
Diana.
post Dec 11 2005, 03:22 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Topicul este destinat celor care si-au deschis sau vor sa isi deschida o afacere.
Ideea este sa facem "schimb de experienta" si sa ne ajutam reciproc.


Sfat:

Tratati-va clientii cu respect.
Chiar daca nu stiu nimic despre domeniul in care dumneavoastra prestati, nu ii ironizati si nu uitati ca, la urma urmei, clientii va platesc pe dumneavoastra si nu invers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Dec 11 2005, 03:28 PM
Post #2


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Este sisifism sa deschizi o afacere in Romania, dar am reusit sa nu dau faliment vreo 4 ani, desi de cateva ori am crezut ca exact insolvabil scrie pe mine :D.
Am reusit fiindca imi place mult domeniul pe care l-am ales si fiindca imi cultiv relatiile indiferent ce. Este o adevarata arta sa-mi pretuiesc clientii cu adevarat, nu doar ca sursa de venit, ci ca entitati. Am invatat asta mai greu, dar s-a extins si la relatiile inafara cercului de afaceri si este cum nu se poate mai bine.
Cel mai important este ca oamenii simt ca pot avea incredere in mine, indiferent ce. Si asta e mare lucru in zilele noastre, cand toata lumea injunghie pe la spate ;).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Dec 11 2005, 12:47 PM
Post #3


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Sfat si greseli de evitat: aveti grija cu cine va asociati! Daca se poate mai bine singur!!

Experiente: am avut un business care a inflorit cu viteza uimitoare, chiar s-a dezvoltat un intreg cartier din "cauza noastra", am avut si un post de radio si inevitabil am intrat in politica (MAREEE GRESEALA) . Deh! omul cat traieste invata!

Apropos de relatii in "Zahir"-ul lui Coelho asta era o idee buna de retinut .... sa-ti creezi o banca de relatii .... in care la inceput investesti apoi culegi roadele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Dec 11 2005, 01:27 PM
Post #4


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Asa e, mare dreptate ai cu asociatii: eu m-am trezit cu surprize mari, de genul "nevasta-mea nu mai vrea sa am afacerea asta"  :o sa raman paf si alta nu, il cunosteam pe om dintotdeauna.
Inafara de "Zahir" ;) -  chiar ca e buna cartea - pe mine cel mai mult m-a ajutat "Cel mai vestit vanzator din lume" a lui Og Mandino. Daca asimilati temeinic informatiile de acolo, cred ca veti putea vinde orice, oricui. Nu va ganditi ca domeniul este limitat: toti vindem ceva, cata vreme suntem platiti pentru munca depusa ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maddy26
post Dec 12 2005, 11:36 AM
Post #5


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 53
Joined: 8-December 05
From: bucuresti
Member No.: 29



Da...Experiente ..negative in cazul meu ....
Nu va apucati de o afacere ..daca nu aveti bani sa o sustineti cel putin un an ....pentru ca dureaza pana devine profitabila....
Aveti mare grija la cei pe care ii angajati ..si evitati sa dati spagi pe la institutiile astea de stat... Cu cat le dati mai mult cu atat au sa va ceara mai mult ....
Si pregatiti-va sufleteste ....Stresul e mare de tot !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Dec 12 2005, 01:38 PM
Post #6


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Fiti foarte atenti la cheltuieli.
Mergeti pe regula prioritatii.
Pastrati un fond de rezerva pe care sa il folositi numai in cazul in care apar cheltuieli neprevazute.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Dec 12 2005, 02:01 PM
Post #7





Musafir






QUOTE
Fiti foarte atenti la cheltuieli.
Mergeti pe regula prioritatii.
Pastrati un fond de rezerva pe care sa il folositi numai in cazul in care apar cheltuieli neprevazute.


mda. eu am imbatranit cu 10 ani de cand am firma. desi am multe satisfactii (nu neaparat materiale  :hainoroc: ) daca as fi stiut cateodata in ce ma bag....
ma dispera astia ca modifica legile dupa cum le trebe lor bani la buget si/sau urla sindicatele reprezentate in parlament.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laryysa
post Dec 30 2005, 04:54 PM
Post #8


niciodata sa nu spui niciodata
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,545
Joined: 12-December 05
From: Romania
Member No.: 93



  Eu la primavara imi deschid un salon de cuafura  :hainoroc:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ariana
post Dec 30 2005, 08:06 PM
Post #9


Membru de Onoare
*****

Group: Incurabil
Posts: 1,263
Joined: 7-December 05
From: Timisoara
Member No.: 15



Si io birou individual de arhitectura.:)La cat de pretentios suna imi vine sa fug.O sa am mai multa bataie de cap si nervi cu acte si nu ma pricep deloc.Astfel incat o sa am nevoie de sfatul vostru.

Visul meu e sa deschid o gradinita particulara...dar nu e o afacere rentabila si nu cred ca as dispune de destul capital.Dar mi-ar place sa o proiectez si decorez eu.:)Ramane un vis al meu.Poate o sa ma ajute Dumnezeu sa il implinesc o data...:) :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Jan 9 2006, 10:01 PM
Post #10


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Va urez succes in noul an in a va implini toate aspiratiile profesionale. Administrarea si mentinerea unei afaceri pe linia de plutire par a fi activitati din ce in ce mai complicate, dar se poate face orice, cu imaginatie, umor si munca sustinuta ;).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 11:13 AM