IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sfaturi, experiente, greseli de evitat in afacerea proprie
Diana.
post Oct 29 2006, 06:21 PM
Post #21


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/estifftopic.gif) Meli, imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/huh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meli
post Oct 29 2006, 08:34 PM
Post #22


Dependent
***

Group: Contaminat
Posts: 185
Joined: 8-December 05
Member No.: 44



Diana mie nu-mi pare rau.Am invatat multe la salon,mi-am facut relatii,mi-am descoperit o noua pasiune- sa pun unghii false cu gel......................imi pare rau ca am crezut ca-l cunosc cu adevarat,sau ca s-a transformat in alt om.......................inca nu inteleg ce s-a intamplat de fapt
Si ca sa fiu on topic : am nevoie de un sfat
Vreau sa imi fac si eu un salon dar in care se va face numai manichiura-pedichiura tratamente pt maini si picioare,tot ce e legat de frumusetea unghiilor,mainilor si picioarelor.Ce imi recomandati pt inceput :sa activez ca persoana fizica autorizata sau sa-mi fac un srl. Deocamdata pun doar unghii............in primavara incep sa-mi amenajez spatiul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Oct 30 2006, 12:17 PM
Post #23


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Melita, date fiind investitiile si dat fiind faptul ca ai sa lucrezi pentru inceput singura e mai bine un PFA.
Totusi, nu uita ca de la 1 ianuarie 2007 costurile pentru infiintarea unei societati comerciale vor creste considerabil...
Deci, din punctul acesta de vedere, eu te-as sfatui sa iti faci un SRL.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Oct 30 2006, 12:30 PM
Post #24





Musafir






eu tot pentru SRL te-as sfatui - desi e mai multa alergatura, inspiri mai multa incredere (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) numa' fa-l singura.
una din regulile mele de baza- nu amesteca prietenii cu afacerile (nici macar familia- e drept, eu am cedat jumatate din partile sociale mamei mele dar din motive bine gandite- ca sa pot lucra si eu legal cu contract, ca indiferent ce mi se intampla mie, o parte din firma sa ramana familiei mele, ca sa le pot ajuta in viitor indiferent de situatia mea - dar ea nu se amesteca sub nici o forma in deciziile mele privind firma. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meli
post Oct 31 2006, 11:38 AM
Post #25


Dependent
***

Group: Contaminat
Posts: 185
Joined: 8-December 05
Member No.: 44



ms mult... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif) ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana_WP
post Dec 26 2006, 06:39 PM
Post #26





Musafir






TOPUL GRESELILOR :

1 Sa ai impresia ca iti permiti sa nu apari pe la firma mai mult de 3 zile in conditiile in care nu ai un om de incredere maxima (asta se vede in minim 1 an).
2 Sa angajezi oameni cu potential de management strategic in pozitii de executivi (very, very bad)
3 Sa nu ai un plan pentru orice si sa nu ai un TO-DO-LIST..

va urma!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clown
post Feb 8 2007, 11:41 PM
Post #27


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 3
Joined: 8-February 07
Member No.: 1,171



QUOTE(fortelady @ Oct 30 2006, 12:30 PM) *
eu tot pentru SRL te-as sfatui - desi e mai multa alergatura, inspiri mai multa incredere (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) numa' fa-l singura.
una din regulile mele de baza- nu amesteca prietenii cu afacerile (nici macar familia- e drept, eu am cedat jumatate din partile sociale mamei mele dar din motive bine gandite- ca sa pot lucra si eu legal cu contract, ca indiferent ce mi se intampla mie, o parte din firma sa ramana familiei mele, ca sa le pot ajuta in viitor indiferent de situatia mea - dar ea nu se amesteca sub nici o forma in deciziile mele privind firma. )


Si eu mi-am facut firma singura, dar nu e mereu vorba de incredere, cred ca este vorba de cat de puternica esti sa te descurci singura (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fgordon
post Jan 13 2008, 11:48 AM
Post #28


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 13-January 08
Member No.: 3,014



Eu si logodnica mea am vrea sa ne deschidem un salon pentru coafura. Avem cateva intrebari punctuale:

1. Cam ce investitie este necesara (considerand ca banii trebuie imprumutati de la banca)?
2. Ce tip de spatiu ar trebui sa gasim, din punct de vedere al vadului...? Bineinteles, stim ca vadul este important si, cu cat trece mai multa lume pe langa coaforul tau, cu atat mai bine, dar, ma gandesc ca, totusi, un coafor nu e butic, adica poate fi si mai in spate, nu neaparat la un bulevard principal.
3. Nici eu nici logodnica mea nu avem experienta in domeniul coafurii, deci va trebui sa angajam personal. Ce salarii sunt pe piata in domeniu?

Multumesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Jan 14 2008, 04:36 PM
Post #29


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Da, si eu as vrea un salon, numai ca am o mare problema cu spatiul. Nu stiu ce sa fac... Am un apartament dar este la etajul al doilea. Furnizorii iar sunt o problema pentru ca de multi nu reusesc sa dau. Amintesc aici Peggy Sage, OPI, Sothys, etc. Nici macar nu au site-uri... Groaznic.

Fgordon, salariile nu sunt foarte mari, la manichiura, pedichiura, cosmetica, salariul este cam 1000 de lei/angajat plus bacsisul pe care il lasa clientii. La hair stylisti ajunge si la 1500 de lei, chiar 2000.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Jan 14 2008, 04:38 PM
Post #30


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



si io vreau sa deschid o gradinita!!
ce ar trebui sa fac ca io-s afoana in asa ceva!!
io vreau da nu am nici cea mai mica idee de unde sa icnep apai sa continui... (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 11:30 AM