IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Organizarea. Ce inseamna sa fii "sef"?
ella
post Feb 15 2006, 09:10 AM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



am 2 joburi si implicit ma aflu intr-o dubla postura-de sef serv. (la o firma cu aproximativ 1000 angajati) si de dir. gen/act. princ. -la o alta firma. Cu toate astea nu imi pot permite sa dau sfaturi.
de ce?
pt ca fiecare afacere are particularitatile ei si ceea ce este valabil intr-o parte poate fi dezastruos in alta parte.
totusi, din experienta mea, importante sunt:
1.sistemul de relatii pe care ti-l formezi. de el depinde in foarte mare masura reusita afacerii;
2.oamenii din jurul tau. cu timpul inveti sa te inconjori de oameni care au experienta si cunostinte solide in domeniul in care firma ta isi desfasoara principala activitate. sunt destui oameni care intrunesc aceste conditii si care nu au "simtul afacerilor"
in plus, oricat de multe cunostinte ai tu descoperi ca timpul devine, cateodata, cel mai mare dusman al tau-nu le poti face pe toate si nici nu le poti stii pe toate.
3.cointeresarea (in special materiala) a angajatilor. obtinerea loialitatii lor care presupune timp si "compatibilitate" intre parti (ehhh ce cuvinte mari spun! :-X dar am atatea "experiente" la activ...)

dar cel mai important este, dupa mine, sa te bazezi in principal pe tine...nu pe ceilalti. chiar daca ii pui pe ceilalti sa gaseasca solutii la diferitele probleme care apar sa verifici intotdeauna si sa inveti sa nu te pierzi in amanunte inutile.:)

a...si sa nu uitam de organizarea timpului. al propriului tau timp. astfel incat problemele sa nu ajunga sa te "copleseasca". recunosc ca am momente in care imi fierbe creierul incercand sa gasesc solutii (de foarte multe ori ma framant si in somn) si daca n-as fi fost o buna organizatoare (si modesta pe deasupra  :hohote: ) as fii clacat de "n" ori pana acum.  :-X
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pitzigoi
post Feb 16 2006, 12:08 AM
Post #2





Musafir






    Ok...sa nu te lasi coplesita de probleme...si in special de cele marunte....dar eu nu reusesc...e adevarat ca nici nu am caracterul necesar si nici nu o fac din placere... si eu voi termina o facultate in alt domeniu....dar totusi?autocontrolul asta asupra situatiei de ansamblu si asupra psihicului cum se obtine....?? :fluierat:
  Azi am dat peste un citat foarte ok    Eficienta este cea mai inteligenta forma de lene  :-*
....si totusi...cum reusesti sa te organizezi daca esti o dezorganizata inraita?cum sa fii 'rea' daca esti un om super bun?cum iti faci putin timp liber daca ai o droaie de probleme de rezolvat si te stresezi de numa numa de parca ar fii sfarshitu lumii....ash vrea sa existe carti ...cursuri ca de una singura...sau din experienta nu stiu cum o sa invatz eu sa fiu sefa.

                                of of mai mai  :-*  :-*  :-*...pupici
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Feb 16 2006, 12:19 AM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Pentru ca se deviase de la discutia initiala si pentru ca subiectele "organizare" si "sefie" sint interesante, am considerat ca e bine sa le dedicam un topic nou, ca merita.  ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Feb 16 2006, 02:07 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



QUOTE
Pentru ca se deviase de la discutia initiala si pentru ca subiectele "organizare" si "sefie" sint interesante, am considerat ca e bine sa le dedicam un topic nou, ca merita.  ;)


Dianaaa
era doar un raspuns la alt topic (un simplu raspuns. cu cateva sfaturi-de bun simt!... si pot argumenta acest aspect!). Poate ca subiectele merita atentie dar nu vroiam sa fiu eu cap de tabel! ufff.

ce inseamna sa fii sef? pentru mine?
nici nu vreau sa ma gandesc la acest lucru!
pentru ca de multe ori prefer notiunea de coordonator de activitate.
in acesti termenii imi gandesc de multe ori functia la unul din joburi (la celalalt nu vreau sa fac nici o referire in plus fata de cele scrise). ce bine ar fi daca totul s-ar reduce doar la asta  :)

dar adevarul este ca eu, una, muncesc cot la cot cu ceilalti, am propriile mele lucrari la care n-as renunta in ruptul capului (pentru ca reusita lor imi aduce cea mai mare satisfactie...nu "titlu" din fata numelui...care azi este, maine poate sa nu mai fie...).
ce inseamna sa fii sef?
inseamna sa te innnnnarmezi cu infinita rabdare ca sa poti asculta toate "plangerile" celor din subordinea ta (legate de greutatile vietii si de banii putini pe care ii primesc (chiar daca politica salariala nu o stabilesti tu), de boala soacrei, de ce a mai facut nevasta altuia, de ce a zis nu stiu care coleg si alte astfel de subiecte care pur si simplu nu te intereseaza asa cum nici pe ceilalti nu ar trebui sa-i intereseze problemele tale extrajob. Dar problemele unui sef, daca ele rasufla, sunt pe "prima pagina" a jurnalului  >:( ).
inseamna sa fii nevoit sa-ti  "inchizi urechile" la toate care se spun in spatele tau si care n-au nici baza reala sau nici legatura cu munca efectiva care trebuie depusa si pentru care sunt de fapt platiti cei care te vorbesc. asta daca nu vrei sa te iei cu toti de gat.
inseamna sa raspunzi pentru toate prostiile pe care le fac ceilalti. si sa o faci in asa fel incat imaginea serviciului/departamentului pe care-l  conduci sa nu aiba de suferit. adica sa trebuiasca sa iei apararea celor din subordinea ta chiar daca putini dintre ei merita acest lucru. pentru ca daca tu ca sef incepi sa te plangi mereu la directori, de angajatii pe care ii ai in subordine si de modul cum inteleg ei sa-si faca treaba, acestia (directorii) se satura la un moment dat :-X. si eu m-as satura daca as fii in locul lor   :P. iar unul dintre motivele pt care tu esti pus sef este... ca sa ii scapi pe ei de aceste probleme. ;)
inseamna sa gasesti in cateva momente solutii si raspunsuri la intrebari care iti sunt puse atat de cei de "sub"(pentru ca aia "trebuie sa stii tot ca de-aia este sefa, nu?" ) cat si de cei "peste" tine :P :fluierat:. si sa-ti asumi responsabilitatea acestor raspunsuri.
si iti fierb creierii la un moment dat.
si simti nevoia sa mai intri pe un forum, sa postezi la "dragoste" si sa uiti de tot.... glumesc desigur.

si mai inseamna multe multe alte lucruri...
dar asta mi-au venit in minte dupa 5 ore de stat cu o comisie de audit in spate...cunoscatorii stiu ce inseamna asta. si maine o iau de la capat cu astia. dar...viata e frumoasa si acum va pup, m-a chemat seful cel mare la el (acum 10 minute, dar ce mai conteaza :P). sunt convinsa ca nu m-a chemat ca sa ma pupe (pe frunte  ::) ) si sa-mi spuna ce bine arat azi!  :hainoroc:  :hainoroc:

oare de ce n-am raspuns eu la topicul "cum va intelegeti cu sefii?"  :frustraree:  :hohote:

despre organizare...altadata  :) :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Feb 16 2006, 08:05 PM
Post #5


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



ella.. n-ai vreun post si pentru mine?
vorbesc serios..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ella
post Feb 18 2006, 04:29 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Membru
Posts: 584
Joined: 7-December 05
Member No.: 11



QUOTE
   
cum sa fii 'rea' daca esti un om super bun?


Pit
in momentul in care accepti sa conduci un colectiv de oameni, inveti sa devii un om dur.

spun dur si nu "rau". este o mare diferenta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Feb 20 2006, 10:48 AM
Post #7





Musafir






este foarte greu sa conduci, caci a fi doar sef, este o diferenta ca de la cer la pamint cu ceea ce face un conducator, ca doar de aici si denumirea !!!
nu degeaba se spunea ca" daca cineva nu stie sa faca nimic" ( mai ales in sistemul de stat", atunci pune-l sa controleze ??? uneori nu prea poti sa conduci daca nu esti innascut pentru aceasta, fiind necesar nu numai bagajul de cunostinte profesionale ci si  un mare bagaj de cunostinte de la "scoala vietii"  :) ;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anona
post Feb 20 2006, 09:46 PM
Post #8


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 13
Joined: 11-February 06
Member No.: 207



Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

ziua cind am fost promovata a fost... tragedie pentru mine, sa conduc un grup de barbati, dau intreg salariu numai sa nu fiu sef.

era bine inainte ...veneam la servici imi feceam lucrul meu, la finalul programuluimergeam linistita, da linistita acasa, dar acum  ....   da e mai bine de atunci, au trecut vreo 4 luni, m-am acomodat, desi nu prea, nu vreau sa spun ce fac si cum fac, pentru ca nu mai am putere azi sa scriu, dar revin, pot doar sa scriu cum ma simt ... parsiv, bine ca mai merg la sala si imi mai vars nervii acolo, si ca prin minune uit acolo de toate, vin acasa si cad lata in pat, azi iaca in fata calculatorului.

Un lucru am invatat de cind sunt sef /foarte urit suna/ - sa ma autocontrolez, sa ma pot calma inainte de a ma aprinde, sa inteleg ce inseamna sa ies in pauza de masa si sa ma duc undeva sa maninc - asa scap putin de incordare, inainte mincam la birou, am invatat cit de cit sa-mi organizez timpul, da -am invatat multe lucruri noi pe unde de voie pe altele de nevoie.

Dar cite odata cind obosesc - visez sa merg in concediu de maternitate, dar nu am motiv :P  - da cind ma aud - concediu de maternitate, ce fel de femeie de cariera esti draga daca vrei sa stai mai repede acasa, ce fel de femeie puternica esti.

Da se poate macar o data mie in soapta sa-mi spun - nu mai sunt puternica, vreau o pernuita sa dorm, sunt mai sensibila si m-am saturat sa conduc. Ei da asta va spun voua, ca miine .... la servici cu masca de invingatoare, ca daca ma vad baietii obosita pina aici o fost.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meli
post Feb 22 2006, 10:20 PM
Post #9


Dependent
***

Group: Contaminat
Posts: 185
Joined: 8-December 05
Member No.: 44



Eu nu credeam ca este atat de greu sa fii sef sau conducator.Am un grup de fete care la inceput pareau ok,pareau ca isi cunosc lungul nasului.Am incercat sa am o relatie ok cu ele ,nu ca de la sefa la subalterna,sa le fac sa vina cu placere la servici,dar au inceput sa isi i-a nasul la purtare.Nu vreau sa ma comport ca o scorpie,dar nici sa l e las de capul lor nu vreau.
E dificil sa lucrezi cu oamenii,caeodata imi doresc sa lucrez la o gradina zoologica
  :frustraree:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anona
post Feb 23 2006, 10:00 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 13
Joined: 11-February 06
Member No.: 207



Oooooo ! eu tot stiu ce inseamna sa te comporti frumos cu fetele si apoi nu doar sa se urce in cap, dar sa vina si sa-ti dea... ordine (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/mad.gif) sau sa ma intrebe daca mi-am indeplinit careva obligatii, si asta de angajata de citeva zile.

Da eu ma comport frumos, daca glumim glumim, daca le servesc cu ceva bun, tot e bine, dar asta nu este un temei sa ajunga sa-mi dicute ordinile, sa faca de toate inafara de lucru.

Da am fete care se comporta in continuare excelent, si imi pare bine, le ajut cind au nevoie, le mai apar in fata sefului meu, dar am si de acelea care atunci cind nu este secretara, de exemplu, si suna telefonul - nu ridica receptorul - o fac eu - ministri nu alta -mor atunci de furie - nu degeaba am scris mai sus ca m-am invatat sa ma autocontrolez, dar citeodata imi vine sa le infoi de sa nu se tina minte, dar ma trezesc singura mirata ca le spun doar,, ca nu e bine, ca Eu le Rog data viitoare sa faca.. ,,, si mai am desteptaciunea sa le mai laud pentru te miri ce, si toate pentru a nu le supara sau stresa.

De exemplu azi dimineata ma trezesc ca una fetele mele / da pentru azi las baietii la o parte acolo e strasnic - dar tot autocontrol/ da ordine in locul meu si are curajul sa m atelefoneze si sa ma roage ,, s-o invit la telefon pe X pentru ai spune ce sa faca,, - Doamne bine ca esti alaturi de mine in acele momente si ma tii in friu.

Iaca ce am generat eu desteapta de mine cu dorinta de a crea o atmosfera relaxanta, pentru a putea lucra in liniste si fara a urla ca sefa anterioara, dar citeodata imi vine sa-i copiez metoda, dar o fac doar in gind.

Of fetelor cred ca va doare capul de mine, cer scuze - dar sa stiti v-am povestit si ma simt mai bine (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif) (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/biggrin.gif)

Numai bine
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 11:02 AM