IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Organizarea. Ce inseamna sa fii "sef"?
catalina77
post Mar 21 2006, 08:29 AM
Post #21


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Sa fii sef inseamna sa fii langa oamenii pe care ii conduci, sa ti-i apropii, sa iei seama la nevoile lor...nu numai sa dai ordine si sa te comporti ca si cu sclavii de pe plantatie.

Nu sunt sefa, sunt subaltern...aveam candva o sefa in varsta...femeie cu 2 facultati, desteapta si culta...era iubita de toti cei ce lucram in subordinea ei. Stia exact cum sa ne faca sa credem ca suntem cei mai buni, nu ne jignea niciodata, dimpotriva...si ce e cel mai important: nu statea cu condica in mana la usa uitandu-se la ceas si trecandu-ne si cele 5 minute pe care le-am intarziat...NU NE STRESA, veneam la serviciu cu placere.

Exista sefi care se ghideaza dupa principiul "dezbina si condu", care apleaca urechea la tot...e firesc ca lucrurile sa nu mearga...

Parerea mea, daca imi permiteti...ascultati-va oamenii si incercati sa ii apropiati, tineti cont de parerile lor si ascultati-le problemele, incercatzi sa dati un sfat...NU NUMAI SA VA ARATATZI SUPERIORITATEA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistaco
post Mar 21 2006, 08:32 AM
Post #22





Musafir






sunt de acord cu tine, caci de fapt trebuie sa-ti arati superioritatea ca sef prin modul in care merge treaba, nu prin ce stie seful sa faca in comparatie cu altii !!!
(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/magindesc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Mar 21 2006, 12:42 PM
Post #23





Musafir






cata, e o problema mare cand:
1) te-ai transformat in sef (patron) la fosti colegi (crede-ma pe cuvant.... aveam zile in care eu vorbeam eu auzeam - e vorba de chestii simple, de organizare - nu suport principiul "merge si asa")
2) e o diferenta mare de vasta intre patron si angajati sau dimpotriva prea mica. sunt tendinte ca cei mai in varsta sa se uite la tine "ce mai vrea si asta micu? las' ca tot eu stiu mai bine" iar cei mai tineri sau de aceeasi varsta "da nu o sa fac eu ce vrea asta ".
nu e vorba ca nu tin cont de parerile personale ale fiecaruia dimpotriva dar.... cateodata, e nevoie sa se asculte si sa se respecte niste reguli pe care nu de nebun le impui.
caz concret - la noi trebe spalata farfuria si curatata masa dupa ce mananci. mi-a luat o gramada de timp sa conving oamenii ca NU e sarcina femeii de servici sa le spele lor farfuria. acum s-au calmat lucrurile.
alta problema - la telefon raspunde cine e cel mai aproape sau oricine daca cel care se ocupa de administratie nu este. am avut un caz anul trecut - eu in Belgia, Franta era sub zapada, aeroportul Orly inchis si unul din colegi trebuia sa aterizeze dar avionul a intarziat foarte mult si nu aveam nici o stire. am sunat de am innebunit la biroul nostru din tara si nu a raspuns nimeni - "nu am auzit" "nu stiam ca tre sa raspund"etc desi era clar ca trebe raspuns la tel (am repetat de am innebunit). 2 ore am tot incercat sa iau legatura cu ei si sa aflu ca omul respectiv e in siguranta (au sunat la air france in romania care a confirmat ca zborul e ok).
nu e foarte evident cand esti in postura de subaltern ... sunt o gramada de chestii de care te lovesti numai atunci cand ai niste oameni in subordine.
dau un exemplu simplu - cati dintre voi au MP3 pe calculator? daca vine un control, patronul e responsabil. cate amenzi se iau de catre firme din cauza ca un contabil sau cel de la RH nu a completat la timp toate hartiile? etc...
nu am nimic cu cei care sunt subalterni (dimpotriva) dar cand statul la birou se transforma in shueta zilnica sau "merge si asa" devin fiara. imi place cand oamenii au initiativa si ii apreciez enorm pt asta (de multe ori cand sunt prinsa cu cate ceva vin ei cu idei "uite ar fi mai bine sa facem asa" "uite la ce m-am gandit eu, e bine? nu e bine? ").
oricum ca sa inchei (mama ce m-am lungit) - peste tot sunt elemente bune si elemente rele. dar orice echilibru se strica daca nu e un pic de control
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina77
post Mar 21 2006, 12:55 PM
Post #24


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,498
Joined: 9-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 54



Forte, nici nu ai avea cum sa ai ceva cu subalternii in conditiile in care muncesc, iau un salariu cat de cat iar tu iei restul. Sorry, dar asta e adevarul.

As avea atatea de spus....dar crede-ma ca am invatat ca in oala acoperita nu da gunoiul ...asa ca ma abtin!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dore
post Mar 25 2006, 09:07 AM
Post #25


Explorator
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,677
Joined: 10-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 78



Meli, regret sa aflu ca ai probleme cu fetele tale. Poate era bine sa le spui inca de la angajare ca exista un regulament de ordine interioara care exclude barfa de orice fel si ca nu tolerezi timpii morti.
Asa cum iti spuneau si fetele noastre mai sus, se pare ca va trebui sa pui pe liber vreo cateva ca sa creezi un precedent pentru celelalte.
Bafta (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/kiss.gif) .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 25 2006, 03:46 PM
Post #26


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



QUOTE(catalina77 @ Mar 21 2006, 12:55 PM) *
Forte, nici nu ai avea cum sa ai ceva cu subalternii in conditiile in care muncesc, iau un salariu cat de cat iar tu iei restul. Sorry, dar asta e adevarul.

As avea atatea de spus....dar crede-ma ca am invatat ca in oala acoperita nu da gunoiul ...asa ca ma abtin!

Da, Cata, insa, vezi tu, angajatul pleaca acasa la inchiderea orelor de program, nu isi bate capul cu ce va da de lucru oamenilor, nu se gindeste ca daca nu este rentabilitate si lucrari nu va avea cu ce sa plateasca oamenii si va trebui sa ii trimita acasa, nu se gindeste la un plan de dezvoltare al firmei, nu isi pierde noptile facind fel de fel de scenarii, nu trebuie sa stie ce se petrece in firma la orice moment, nu trebuie sa supravegheze cash-flowul, nu trebuie sa pastreze un climat bun, nu trebuie sa organizeze... in general are mult mai putine griji.
Am fost de ambele parti ale baricadei, crede-ma ca e mult mai usor sa fii angajat, desi la vremea cind munceam pentru altii mi se parea mult mai usor sa fii sus... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/zapacitul.gif) In final e fix pe invers daca stii ce vrei si nu esti patrnon doar cu numele (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/nesigur.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balthasar
post Jul 11 2006, 08:53 PM
Post #27


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 44
Joined: 10-December 05
From: Galati
Member No.: 76



Pe scurt, sa fii sef inseamna sa stii sa iti motivezi oamenii din subordine pentru a atinge obiectivele propuse intr-un timp cat mai scurt si pe baza unor anumite resurse. Cel putin din punctul meu de vedere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 12 2006, 10:06 AM
Post #28





Musafir






(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) teoria ca teoria balthasar. da' practica ne omoara. e destul de greu sa tii in mana o multime de individualitati, sa ii motivezi, sa le lasi independenta suficienta de a actiona dar in acelasi timp sa ii faci sa inteleaga ca uneori e bine sa execute niste chestii fara sa le explici de ce.
e greu sa te impui cand ai niste oameni mai in varsta in mana, sau chiar unii de varsta ta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balthasar
post Jul 12 2006, 12:32 PM
Post #29


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 44
Joined: 10-December 05
From: Galati
Member No.: 76



Unde vreau eu sa activez este o vorba "executa si nu comenta". Aici este diferenta:) Exista structuri unde ordinele sunt ordine iar cei care nu le respecta suporta consecintele de rigoare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jul 12 2006, 01:42 PM
Post #30





Musafir






(IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) da. dar domeniul unde vrei tu sa activezi e si domeniul care a dat minunata expresie "frati de arme". adica, sa stii ca in situatii critice te bazezi fara sa clipesti pe cei de langa tine, asa cum si ei se bazeaza pe tine. faptul ca esti ascultat nu te transforma automat in lider (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/smile.gif) .
sunt momente in viata in care nu e nevoie sa dai ordine, sau esti in imposibilitatea de a le da; atunci pur si simplu depinzi de ceilalti. daca nu reprezinti pt ei decat "ala care da ordine punct" risti sa fii lasat balta sa te descurci singur.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pages V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 08:15 AM