IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

26 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Pudra: Compacta sau pulbere?, Marci, preturi, opinii
elle_ni
post Feb 26 2007, 05:20 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



As dori sa imi akizitionez o pudra, dar nu stiu cum sa o aleg.Pulbere sau compacta?Traslucida sau mata?Astazi am vrut sa imi iau MF translucent si mi s-a parut foarte inkisa la culoare.Vanzatoarea cica asta e singura nuanta translucent (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) ...

Care este diferenta intre pudra mata si cea translucenta?Pe ce portiuni se foloseste una si pe care cealalta?Pot spune ca am tenul mixt spre gras, actual deshidratat si predispus la acnee....Kiar nu stiu ce tip de pudra ar fi adecvata tipului meu de ten.Ce ma sfatuiti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blanche
post Feb 26 2007, 06:34 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 48
Joined: 26-September 06
Member No.: 587



elle_ni mi-am luat si eu pudra de la MF aia translucenta si e atat de inchisa ca ziua nici nu ma pot da (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ( plus ca nu imi place deloc nici textura nici nimic...bani aruncati in vant...mai bine faceam o investitie si imi luam ceva de la Chanel ca am auzit ca sunt f bune...Si eu astept sfaturi in alegerea pudrei si a culorii...pulbere as vrea sa imi iau ca am auzit p toata lumea k sunt ideale...cele compacte nu ma avantajeaza se vad ca o masca pe fata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 26 2007, 10:32 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



Am vazut in Beauty Shop niste pudre dementiale de la Bourjois.Ma refer la cele 2 in 1, adica pudra plus pamatuf incorporat, plus ca am mai vazut o pudra tare frumusica cu un luciu asa fain, dar asta din urma merge numai la ocazii mai speciale ( am okit-o pt nunta mea, pt corp si gat, eventual asa, o dara finuta si pe fata).

Despre pudra Creme Puff de la MF auzisem numai lucruri bune, bine ca acum am si o confirmare ca nu e asa grozava, pt ca nici mie nu prea mi-a placut aspectul.

Maine cred ca ma duc sa vad cat este o pudra pulbere de la Deborah...tare imi fac cu okiul cateva produse ale lor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ala80
post Feb 26 2007, 10:34 PM
Post #4


Oli, Popeye's babe
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 4,290
Joined: 7-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 194



Treci si pe la standul Revlon! Mie imi place la nebunie pudra pulbere de la ei. La un pret mai mic decat in Sephora, o gasesti in Carrefour. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 26 2007, 10:47 PM
Post #5


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



QUOTE(ala80 @ Feb 26 2007, 08:34 PM) *
Treci si pe la standul Revlon! Mie imi place la nebunie pudra pulbere de la ei. La un pret mai mic decat in Sephora, o gasesti in Carrefour. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)



Saru-mana (IMG:style_emoticons/default/indragostita.gif) ...hau maci e pudra asta (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) ?Ca sa vad daca ma mai incadrez in buget, ca azi am cam luat-o razna cu cremele...

Cum se numeste?Cumva "Age Defying Translucent Finishing Powder with Botafirm"?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreica
post Feb 26 2007, 11:31 PM
Post #6


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 255
Joined: 16-August 06
Member No.: 485



Fetelor, dar pt un ten cu probleme, care necesita si un pic de acoperire, ce pudra este mai buna, pulbere sau compacta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cindy
post Feb 27 2007, 02:15 AM
Post #7


V.I.P.
*******

Group: Administratori
Posts: 7,155
Joined: 3-February 06
From: the Moon
Member No.: 180



eu cred ca pudra compacta..eu am avut pudra pulbere si mi se parea ca imi scotea in evidenta toate imperfectiunile..pe un ten fara probleme insa, pudra pulbere arata superb..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 27 2007, 06:11 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



Eu credeam ca pe un ten mai problematic pudra pulbere este mai indicata, tocmai pt ca nu creeaza senzatia de masca printre cosuri si cratere, precum cea comparcta.PLus ca ma gandeam ca pudra pulbere ai fi buna in zona T daca aceasta este grasa sau mixta, pe cand cea pulbere pt restul fetei.Eu mi-as lua si una si cealalata, numai ca nu stiu inca de care si nici daca supozitiile mele sunt bune sau nu.Nu am mai folosit pudra de ani de zile si nu stiu care tip de pudra mi s-ar potrivi tenului meu gras si deshidratat, plus cu imperfectiuni.

Am fost azi sa ma uit de pudra Deborah, dar aveau numai compacta.Pana la urma pot lua si compacta si sa o aplic cu pensula de pudra pulbere, si finish-ul cred ca ar fi similar cu cel al pudrei pulbere....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Feb 27 2007, 07:08 PM
Post #9


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



QUOTE(elle_ni @ Feb 27 2007, 06:11 PM) *
Eu credeam ca pe un ten mai problematic pudra pulbere este mai indicata, tocmai pt ca nu creeaza senzatia de masca printre cosuri si cratere, precum cea comparcta.PLus ca ma gandeam ca pudra pulbere ai fi buna in zona T daca aceasta este grasa sau mixta, pe cand cea pulbere pt restul fetei.Eu mi-as lua si una si cealalata, numai ca nu stiu inca de care si nici daca supozitiile mele sunt bune sau nu.Nu am mai folosit pudra de ani de zile si nu stiu care tip de pudra mi s-ar potrivi tenului meu gras si deshidratat, plus cu imperfectiuni.

Am fost azi sa ma uit de pudra Deborah, dar aveau numai compacta.Pana la urma pot lua si compacta si sa o aplic cu pensula de pudra pulbere, si finish-ul cred ca ar fi similar cu cel al pudrei pulbere....


Aspectul pe ten al pudrei este mult mai important decat forma in care aceasta se comercializeaza: compacta sau pulbere. Daca e o pudra buna nu se va vedea urat pe cosulete si se va absorbi cum trebuie. Daca ai tenul deshidratat pune-i masti hidratante si foloseste o crema mai puternica si va arata si pudra bine. Oricum o pudra oricat ar fi ea de buna nu poate hidrata un ten pentru ca nu acesta este scopul ei. De hidratare se ocupa crema si fondul de ten.
In ceea ce priveste aplicarea cu pensula ai dreptate. Indiferent de care pudra este eu o aplic cu pensula pentru un aspect mai natural. Daca vrei sa astupe tot si sa dea bine in poze o aplici cu buretelul sau in strat mai gros cu pensula. Acum depinde de tine ce iti doresti... Oricum, indiferent de tipul de ten pudra da finish make-up-ului si rezistenta (adica nu va curge machiajul pe fata ta daca ai probleme cu sebumul). Eu o consider indispensabila!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
elle_ni
post Feb 27 2007, 08:28 PM
Post #10


Incurabil
*****

Group: Incurabil
Posts: 763
Joined: 16-December 05
Member No.: 107



Deci pana la urma nu conteaza ce tip de ten avem si ce tip de pudra folosim, cat conteaza ca pudra sa fie buna calitativ si sa folosim creme adecvate tipului de ten.

Multumesc, Bia!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

26 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 04:42 PM