IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic
> Salata de icre de peste: cum se face?
Diana.
post Mar 10 2011, 06:23 PM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Cum preparati salata de icre? Recunosc cu mina pe inima ca la capitolul acesta sint afoana.

Apropos, de unde cumperati icre ca sa le faceti? Valentina, ce marca de icre cumperi pentru a face tu icrele in casa? Eu ce am gasit era doar plin de sare si imposibil de desarat (am luat vrac de la Real)... dar as risca daca as sti ca e ok cu icrele alea la borcanele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Mar 12 2011, 11:04 AM
Post #2


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



O sa razi, dar de regula, cumpar icre de la Braila. Cum nu prepar icre foarte des, ci cam la 2 luni o data (poate mai des doar de sarbatori), cand merg la rude, in Braila, cumpar cateva sute de grame, din piata de peste sau din Concordia. De regula iau icre de crap, caci acelea ii plac sotului. Eu nu prea ma omor dupa ele, gust doar sa-mi fac pofta. Uneori prepar cat am nevoie si, restul de icre (crude), le portionez in paharute mici de plastic si le pun la congelator.

Foarte rar, cand nu am drum in provincie, cumpar icre si la borcanas, din Cora... nu mai retin exact ce firma, caci nu toate sunt chiar bune. Unele sunt, asa cum ai spus si tu, foarte sarate si imi este foarte dificil sa le prepar. Uite, am sa-mi notez si zilele astea, cand ajung in Cora, o sa ma uit, sa vad ce firma sunt.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 12 2011, 01:53 PM
Post #3


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ba nu rid deloc!
Am luat ieri un borcanel de icre care au dar 3% sare. Toatele celelalte aveau de 10% sare in sus. (IMG:style_emoticons/default/omg.gif)
Am pus si poze, inclusiv cu eticheta. Insa acu` e acu`... Mai departe ce fac? (IMG:style_emoticons/default/nesigur.gif)

(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/P1010001-3.jpg)

(IMG:http://i648.photobucket.com/albums/uu207/fides2009/P1010004-2.jpg)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Mar 12 2011, 04:07 PM
Post #4


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Diana, vad ca ai luat icre de capelin si din cate siu eu, cele de capelin se consuma ca atare (ca cele negre), adica nu se fac salata. Au coaja mai tare si nu se sparg usor... deci nu pot fi amestecate cu ulei caci nu-l trag si nu se pot omogeniza ca o pasta. Ai avea mereu senzatia ca "nu se leaga".
Cele care merg la salata de icre sunt cele de crap, caras, stiuca, platica... Cele de platica trebuie consumate imediat dupa preparare caci a doua zi devin un pic amarui.

Atentie, nu toate icrele sunt bune. Cele de somn sau de mreana nu sunt bune de mancat, caci sunt toxice. Mai sunt fo' 2 feluri, dar nu mi le amintesc eu acum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 12 2011, 04:45 PM
Post #5


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



(IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Vezi ce priceputa sint?! (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Cele de crap aveam minim 15 % sare si zau ca nu mi-a suris deloc ideea! Bon, atunci ciu-ciu salata de icre. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Sa vaz pe unde gasesc de crap, stiuca sau carasel si mai nesarate. Ca toate pescariile de le stiam eu in Craiova s-au inchis. (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Mar 12 2011, 07:39 PM
Post #6


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Aici se mai gasesc si vrac si acelea sunt mai nesarate.
Iar alea foarte sarate se pot si spala de sare, sub jet de apa rece. Sincer, nici mie nu-mi place sa le spal, caci am observat ca-si schimba gustul... dar stiu gospodine care procedeaza asa si sunt multumite totusi de gustul lor.

This post has been edited by Valentina30: Mar 12 2011, 07:39 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 12 2011, 09:10 PM
Post #7


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am incecat eu sa le desarez- si nu sub jet pe cele cumparate vrac de la Real. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) btw, sub jet nu ramine nimic: nici sare, nici icre. (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) daca nu sint din alea recoltate de noi direct din bureta pestelui, sa fie inca in saculetul lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentina30
post Mar 12 2011, 10:47 PM
Post #8


Incurabil
*****

Group: Obsedat
Posts: 716
Joined: 5-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,899



Poti pune icrele intr-un filtru de hartie (din acela pentru cafetiera) si le lasi foarte putin sub jet de apa, sau le tii, la fel de putin, intr-un bol mic cu apa. Scoti "punguta"/filtrul de hartie cu icre si o lasi sa se scurga sau o presezi usor, sa se scurga mai repede apa. Icrele raman inauntru curate si desarate...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Mar 28 2011, 04:05 PM
Post #9


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am facut salata de icre. Am luat o cutie mica de icre de crap, ca sa vaz ce si cum.
Le-am pus intr-un bol si am inceput sa tescuiesc cu mixerul. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Am pus zeama de lamiie, apa minerala si, evident, ulei.
Au iesit super-bune!!! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Mi-am luat si icre de hering, o sa incerc sa le desarez , vaz eu cum. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Apr 2 2011, 10:20 PM
Post #10


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am facut si salata de icre de hering. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Le-am desarat in apa si dupa aia le-am strecurat (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Au iesit suuuuper! De ce mi-o fi fost frica sa fac icre atitia ani, nu stiu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 8th June 2024 - 11:06 AM