IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce sa fac sa am un copil ?, Vreau sa raman gravida! Totul despre cum sa ramanem insarcinate
Alexa
post Jan 22 2006, 11:35 PM
Post #1


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 190
Joined: 18-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 115



Nota moderator:
am spart topicul cu cei 16 ani pt ca povestea alexei zic eu ca merita un topic special.
alexa, mult succes si sa te auzim cat mai curand ca faci un bebe
fortelady


Ce ai patit marty, de ce esti atit de suparata? Nu ne indispui deloc, din contra, poate daca ne povestesti un pic despre ceea ce te doare, ai sa te simti un pic mai usurata, cine stie?!
Aici fiecare vorbeste despre lucruri placute sau mai putin placute, etc. Eu tocmai spuneam ca nu am lasat un copil cind trebuie si acuma ma cam chinui sa-l fac si ma intristeaza pentru ca toti prietenii nostri au deja copii iar noi am ramas ultimul cuplu fara. :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin
post Jan 23 2006, 12:19 AM
Post #2





Musafir






O sa rasara Soarele in viata voastra Fetele :)

Mai devreme sau tarziu dar o sa......

Sorin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexa
post Jan 23 2006, 09:44 AM
Post #3


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 190
Joined: 18-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 115



Multumesc Sorin de incurajari insa vad ca ai pus si un dar... :(      Nu ne intrista si mai mult, te rog! Aseara am aflat ca o prietena buan de a mea, dupa 8 ani de tratemente si 2 sarcini pierdute si obtinute prin inseminare, a ramas cind se astepta mai putin-de sarbatori si are deja 9 saptamini de sarcina. M-am bucurat evident dar m-am si intristat pentru ca din toti cunoscutii, acuma chiar am ramas singurii care nu au un copil. Am un sentiment de neputinta de parca ar fi ceva in neregula cu mine. Cu toate astea sper in continuare ca o sa fie bine si pentru noi cit de curind. :hainoroc:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marty69
post Jan 23 2006, 08:46 PM
Post #4


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 40
Joined: 17-December 05
Member No.: 110



Sorin , multzumesc daca si eu am fost pusa la socoteala cu soarele.. :)

Alexa , fetitza stiu ce simtzi .....e o lupta cu propria identitate parca , dorintza asta de a  avea copii ...e o chemare biologica  , naturala , fireasca , pe care daca nu o doresti inseamna ca nu esti fiintza umana cu atat mai putzin femeie , mama...... si inseamna ca itzi renegi propria menire pe pamant .....
Eu sunt mama unui singur copil , o fetitza dar am avut sansa sa nasc de doua ori .......
NUmai ca Dumnezeu a ,,hotarat" ca numai de un copil as avea nevoie sau as fi in stare sa cresc .......nu stiu .......El stie....dar vreau sa-tzi spun ca itzi inteleg perfect aceasta dorinta . Nimic nu se compara cu experienta aducerii pe lume a unei fiinte mici ....un copil , un dar .
Nu renunta nici daca unii iti vor spune ca nu mai ai tocmai varsta potrivita sa mai aduci pe lume un copil.
Sunt sigura ca deja ai facut investigatzii si cunosti deja cauza pt  care nu poti sa ramai insarcinata .Fa tot ce trebuie si nu descuraja .
Si pana la urma daca tot nu vei putea , infiaza un copilash .
Uite eu am o ruda care, ca si tine de cam tot atatia ani nu a ramas gravida si a obosit sa mai incerce .A incercat cate-n luna si stele si nu se poate, pt ca dupa atatia ani de investigatzii , in sfarsit a reusit sa gaseasca un medic care i-a spus foarte clar ca nici prin inseminare artificiala nu va putea face nimic.In sfarsit , dorinta lor de  a avea un copil a fost atat de mare incat au decis sa infieze unul , baietel . Au depus deja actele de adoptie .....si asteapta nerabdatori . Il vor mic , bebe , ca sa il creasca inca de cand a venit pe lume.......
Eu ii admir , sincer .
Stiu ca nu se compara cu o  fiintza mica rupta din tine dar se poate si asa .
Itzi doresc succes .....si nu te supara pe mine ca nu scriu mai multe despre viata mea dar sunt epuizata si am obosit sa mai si aduc vorba de trecut .....
Pupici.. :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexa
post Jan 24 2006, 09:07 AM
Post #5


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 190
Joined: 18-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 115



Marty, ma bucur mult ca mi-ai scris. Situatia nu este asa dramatica in ceea ce ma priveste, am avut citeva sarcini dar intr-o perioada in care nu eram maritata si ma consideram prea tinara pt. a avea copii si am facut greseala de a renunta la ele. Dupa ce m-am casatorit cu prietenul meu, am cazut de comun acord sa mai aminam venirea unui copil pe lume mare parte pt. ca nu simteam ca este timpul iar eu m-am trezit cam tirziu ca vreau sa fac o facultate si mi-am dat seama ca nu ma voi putea descurca si cu casa, serviciu, scoala si copil pe deasupra. Si teoretic si practic pot face un copil insa am un nenorocit de chist ovarian pe dreapta de care intentionez sa scap dupa sesiune. Anul trecut dupa un tratament cu a.c, am ramas insarcinata si am hotarit sa tinem copilul. Eram tare bucuroasa si faceam calcule peste calcule. numaram zilele pe calendar-parca ma schimbasem total. Din nefericire, sarcina s-a oprit din evolutie si am facut un avort spontan. Asta la sf. lunii iulie. Medicul la care am fost, mi-a spus ca nu chistul este cauza si ca va trebui sa facem niste analize.
De atunci au trecut citeva luni bune in care am incercat sa mai concepem un bebe, insa nimic. De virsta nu stiu ce sa zic, am 33 de ani si personal, nu ma consider batrina, poate mai matura. Insa dupa sesiune, merg la medic si fac toate analizele si sper sa intru si eu cit de curind in rindul proaspetelor mamici.
Imi dau seama acuma ca daca as fi avut mai multa minte si mai putin egoism in anii trecuti, nu as fi platit acuma cu asteptarea si framintarea asta. Omul cit traieste insa, spera, ceea ce voi face si eu in continuare.
Iti multumesc oricum ca m-ai incurajat si incearca sa fii si tu tare in ceea ce priveste probleme pe care le ai, Dumnezeu are grija de toti. Te pup. :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marty69
post Jan 24 2006, 10:48 AM
Post #6


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 40
Joined: 17-December 05
Member No.: 110



Alexa , nu itzi face prea multe procese de constiintza .Dumnezeu stie ce face .N-a fost sa fie sa ai copil atunci .
Poate ca nu era momentul sa ai un copil atunci .Nimic nu e intamplator pe lume.
Daca problema ta  e doar chistul , prin tartament poti scapa de el .Important e sa faci alegerea buna in privinta medicului  care te va trata , ca sa castigi timp .
Curios mi se pare ca ai ramas totusi insarcinata , tinand cont ca ai chist ovarian .Eu insumi am asa ceva si vreau sa-ti zic ca in urma cu cativa ani cand aveam cam tot atatia ani ca si tine , ex-sotul meu mai dorea un copil , si eu la fel si tare mult m-am chinuit sa raman si n-am mai putut , tocmai din cauza chistului .
Deci , s-ar putea totusi nu chistul sa fie vinovatul daca totusi ai ramas .
Mai mult ca sigur ca o sa te vedem pe-aici scriindu-ne cat de fericita esti ca ai sa fii mamica.Insa nu amana , pt ca iarasi o sa vin cu alt exemplu si anume un cuplu pe care eu il cunosc tot la fel nu pot face copii si din cauza problemelor pe care le are ea si nu de putine ori erau la un pas sa se desparta pt ca el isi doreste enorm un copil .O iubeste pe fata dar daca ii face alta unul o lasa sigur .Intr-atat e de disperat sa aiba un copil , mai ales ca ,,ceasul ticaie " ....ala biologic , evident , caci au peste 30 ani binisor amandoi ...
iti doresc succes si astept sa vad cum descrii toate starile prin care trece o gravidutza pana la nastere .... ;).....
:-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexa
post Jan 24 2006, 12:00 PM
Post #7


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 190
Joined: 18-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 115



Off Marty, esti tare draguta si ma bucur mult ca esti alaturi de mine-sufleteste vorbind.
Chistul meu este functional, si variaza in functie de activitatea hormonala adica cind e mai mare cind e mai mic, este un chist cu lichid. Am ramas insarcinata pentru ca ovarul sting este in regula deci am ovulatie. Nu am probleme cu menstruatia care este destul de regulata-29, 30 de zile iar in rest e totul in regula. Prietena despre care povesteam ieri ca a ramas insarcinata, s-a maritat in acelasi an cu mine si nu a reusit niciodata sa ramina insarcinata. La un control, a descoperit ca are ovare polichistice, fibrom uterin si aderente-trompele infundate. A facut tratament hormonal de a ajuns dintr-o fetita slabuta cu vreo 25 kg in plus si pina la urma a trebuit sa se opereze. Anul trecut a facut 2 inseminari artificiale care au prins dar a patit ceea ce am patit si eu, a pierdut sarcinile. De sarbatori, a hotarit cu sotul sa faca o pauza si sa reia treaba in ianuarie. Nu a mai fost cazul si probabil pentru ca a fost mai relaxata, a ramas la jumatatea lui noiembrie si acuma a intrat in saptamina a 12-a si totul e in regula.
De asta am spus ca m-am bucurat, pentru ca ea desi a avut atitea complicatii a reusit sa ramina pina la urma iar eu pot totusi sa ramin insarcinata chiar daca mai greu.
Mi-am promis totusi mie insami ca peste 3 saptamini cind scap de sesiune, sa merg la un doctor bun si sa fac toate investigatiile necesare. Norocul meu este ca sotul meu nu este ahtiat dupa copii si nu ma preseaza. Promit ca atunci cind voi avea din nou bucuria dea ramine insarcinata si de a fi sigura ca e totul in regula, sa povestesc si sa le dau sperante celor care poate inca nu au reusit sa fie mamici.
te pup Marty si iti doresc toate cele bune. :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marty69
post Jan 24 2006, 09:14 PM
Post #8


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 40
Joined: 17-December 05
Member No.: 110



Alexa , multumesc ...la fel si tie ...... :-*
Itzi doresc sa ai succes cu tratamentul si rabdare .
Inteleg ce simti  intr-o oarecare masura vis-a -vis de prietena ta .
Cand am fost insarcinata cu primul copil , baietelul, aveam niste ,,prieteni" de familie care asteptau si ei un bebe ca si noi , diferenta era de vreo luna . E ....dupa ce mie mi-a murit baietelul la fix 40 zile de la nastere , astia doi intr-una voiau sa vina in vizita la noi cu bebelushul lor , iar eu nici nu voiam sa aud pt ca eram terminata si nu mai voiam sa vad copilashi mici .Nu reuseau sa inteleaga ca mi-e cumplit sa suport drama asta si macar asa sa ma apar in fatza sortzii . In fine, au inteles pana la urma ca nu pot sa vina cu copilul in vizita la noi si veneau singuri dar ma terorizau psihic vorbindu-mi numai de cat de frumos si sanatos era copilul lor . Atat de tare m-au stresat incat , numai cand auzeam de ei ma infioram . Erau execrabili ca ,,prieteni" .
Gravidele le uram , copii din carucioare ma terminau .........a fost groaznic .Foarte greu mi-am revenit din trauma asta . Deci conteaza si cat de educati sunt cei care stau langa tine cand ai nevoie de sprijin moral si forta sa rezisti .
Te pup . :)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexa
post Jan 25 2006, 10:06 AM
Post #9


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 190
Joined: 18-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 115



Doamne Marty, imi pare nespus de rau pentru ceea ce ti s-a putut intimpla, imi dau seama ca suferinta prin care ai trecut este infinit mai mare decit a mea care am pierdut practic un embrion, insa tu ai nascut si chiar ti-ai vazut copilasul. Nu stiu de ce se intimpla astfel de lucruri si de ce trebuie ca o femeie sa treaca prin asa ceva. Crede-ma din suflet te rog ca mi-au dat lacrimile cind am citit. Cit priveste asa zisii prieteni ai tai, cunosc genul si cam asa sint si cei despre care ti-am povestit eu-cea care acum e insarcinata. Parca devenise o competitie intre noi-din partea ei, care ramine prima insarcinata, care e mai slaba, etc.
Eu am zimbit intotdeauna si mi-am dat seama ca e invidioasa si ca incearca sa ma copieze si de aia nu m-am straduit sa fac nu nimic in sensul asta, gindindu-ma ca un copil nu vine atunci cind vrem noi ci atunci cind hotaraste Dumnezeu. Acuma chiar am vorbit cu ea si mi-a povestit entuziasmata prin ce trece, ce simte ba chiar mi-a aratat burtica si mi-a spus impaciuitoare: "Ai sa vezi ca o sa ramii si tu imediat dupa mine" si a subliniat dupa mine...
Mi se pare atit de imatur si de infantil acest comportament incit m-am mustrat singura pentru faptul ca am lasat sa ma doara aceste cuvinte. Mi-am dat seama de asemenea ca nu e bine sa ai astfel de persoane in preajma ta, oameni pe care ii consideri prieteni dar care te ranesc cu orice ocazie si se roaga sa nu ti se indeplineasca anumite lucruri, vise... :(
In final Marty, ma bucur ca ea a reusit sa ramina insarcinata pina la urma, acuma va avea cu ce sa-si tina mintea ocupata si mie nu imi va mai fi teama ca data viitoare cind voi ramine din nou insarcinata, va mai exista cineva care ros de invidie se va gindi cu ura la mine si imi va dori raul. E trist ca pot exista si astfel de persoane pe lume. Important este sa ne dam seama la timp cine sint si cum sint oamenii de linga noi si sa evitam sa ii avem in preajma.
Marty, iti doresc ca lucrurile sa se indrepte pentru tine, sa revina pe un drum bun si Dumnezeu sa faca in asa fel incit sa iti daruiasca ceva atit de mare si frumos, incit sa compenseze toata durerea si tristetea prin care ai trecut. Stiu ca nu vei putea uita dar poate ca timpul iti va mai alina durerea. Te pup si sper sa aud in continuare de tine. :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marty69
post Jan 25 2006, 09:01 PM
Post #10


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 40
Joined: 17-December 05
Member No.: 110



Alexa , acum  am ajuns acasa de la munca si ti-am citit mesajul .
Am simtit ca prin asta treci decand ai scris despre ,,prietena" ta muuult prea gravida pt tine ( scuze pt cinism ).... >:(
Oamenii pot fi foarte rai si le potzi vedea adevaratul caracter abia cand situatia o impune .
Uite inca un exemplu .......
De cand nu mai sunt ,,casatorita" .....nu stiu cum naiba , toate amicele mele au observat ce barbati minunati au ele si nu uita sa-mi ,,povesteasca" si mie lucrul asta.Stii tu ........cat sunt ei de atenti cu ele si buni barbati si fideli .....s.a.m.d.....
Ma apuca deja greata numai cand ma gandesc ....
Sa le vezi la petreceri ce se mai ,,iubesc " asa de pamplezir si cum se mai dau in spectacol ....dar unul grotesc ....care dupa parerea mea , tot lor le face rau , pt ca acasa cand sunt singuri revin la a-le lor , caci nu mai au cui sa-i rasuceasca cutitul in rana.
Genul asta de oameni eu ii numesc , capushe , vampiri energetici ........ei cu asta se hranesc , cu neajunsurile altora .
Dar hai sa inchei subiectul asta ca deja a degenerat .........
Te pup si iti urez inca de o mie de ori sa te vad cea mai fericita mamica din lume .... :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 05:04 PM