IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> "Dependenta" de orice fel de Cola
Ce preferati?
You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Total Votes: 65
Guests cannot vote 
aia care va pupa...
post Feb 3 2006, 10:39 PM
Post #11


Tratabil
**

Group: Membru
Posts: 52
Joined: 8-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 42



Mai, eu am cam fost dependenta de Pepsi...dar m-am lecuit in timp.
Daca am nevoie de cofeina, prefer o cafeluta facuta la ibric, ca e mai buna :)

In rest, prefer apa plata, sucuri naturale...desi sunt momente in care am pofta de cola sau pepsi si atunci...ma destrabalez :D

Blondino, asta e un fel de mit urban...care nu a prea fost demonstrat...i-am vazut odata pe nebunii aia de la Myth Busters cum au mozolit odata o buda cu vaselina si nu mai stiu ce ... si s-au chinuit sa o curete cu Cola.
N-a mers :D
Asa ca...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexa
post Feb 3 2006, 10:40 PM
Post #12


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 190
Joined: 18-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 115



Blondi, o sa-ti spun ceva ce sper sa te puna putin mai mult pe ginduri. Cofeina continuta si de Cola si de Pepsi, maninca calciul din organism. Mai mult, am vazut pe Discovery un experiment in care s-au luat un pahar de cola si un pahar de vin, in care s-au pus cite o bucata dintr-un ficat, ca sa se vada care dintre cele 2 bauturi este mai nociva.
Experimentul a durat 48 h si rezultatul a fost total neasteptat si socant. Bucata de ficat din vin arata usor umflata si zdrentuita, in timp ce bucata din cola, era facuta praf, aproape dizolvata. Dupa cum sti, ficatul este un organ vital care impreuna cu stomacul si bila, participa la procesul de digestie si toate prostiile pe care le mincam si le bem, trec prin filtrul ficatului, care are de suferit de pe urma noastra. Daca ti se intimpla uneori sa te simti obosita sau sa maninci brusc dulce, sa stii ca e din cauza ficatului.
Dependenta de cola sau de pepsi, mai este data si de chimicale puse special in aceste bauturi, tocmai pentru a crea dependenta, poate ai observat ca de ce bei-de aia ai mai bea si ca in loc sa iti potolesti setea, mai rau iti este.
Asa ca sfatul meu este sa incerci sa te lasi de aceasta bautura "racoritoare" si sa incerci sa o inlocuiesti cu ceva mai natural.
Te pup! :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Feb 3 2006, 10:43 PM
Post #13


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



I-am vazut si eu pe aia de la Myth Busters   :hainoroc: Sunt minciuni toate astea.Adica 'povestile' alea de le-am scris mai sus.
Alexa,eu am probleme cu ficatul.Este ereditar in familia noastra.Strabunica a murit de cancer la ficat,bunicul a murit de cancer la ficat si eu ii mostenesc. :'( La noi in casa e interzis pepsi-ul dau eu cumpar pe ascuns..
:offtopic:
Alexa poti sa apesi pe butonul de modificare pe care il ai deasupra postului si sa modifici repede unde ai gresit.  :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Feb 3 2006, 10:46 PM
Post #14


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



si mai offtopic: tocmai ma uitam si am modificat eu :) sper ca nu te superi.

:floricele:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexa
post Feb 3 2006, 10:50 PM
Post #15


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 190
Joined: 18-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 115



Nu ma supar, ba chiar va multumesc, saru'mina ca  ma mai invatati si pe mine cum sa umblu pe aici. Virsta maica... :D
Blondi, sa nu cumva sa te imbolnavesti ca ma supar >:(, am nevoie de tine.
Si eu am avut hepatita si m-am lasat de cola, pepsi, etc, mai mult am facut o cadere nasola de calciu de la cola si am ajuns la urgente, nu-mi calca pe urme te rog.  :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Feb 3 2006, 10:51 PM
Post #16


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Alexa,iarba rea nu piere.  :fluierat: :pupaceala:  :-*
Am incercat sa ma las de cola dar ma doare capul cand nu beau,parca sunt drogata.. :'(
Invi numai noi 2 suntem dependenti?  :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kalua
post Feb 3 2006, 10:54 PM
Post #17





Musafir






Alexa, nu cofeina ataca calciul din oase, ci acidul fosforic din Cola  ;)
Iar experimentele astea cu organe moarte, drept sa-ti spun, nu stiu cat sunt de signifiante.
Eu am vazut un experiment cu o bucata de carne pusa in Coca Cola. Experimentul s-a facut pt. ca se spune ca bautura asta decompune carnea. Binenteles ca nu s-a decompus nimic, carnea s-a inalbit numai.

Eu m-am lasat de baut Coca Cola din cauza copilului: cum sa-i spui alei mici ca-i mai sanatos si bine sa bei apa, ceai sau sucuri naturale si tu, ca parinte, sa bei numai "apa neagra"? Asa c-am strans din dinti si am fost fiicei mele un exemplu  ::)

Capul poate sa doara de la lipsa de cofeina, dar starile astea trec dupa cateva zile de abstinenta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
invisible
post Feb 3 2006, 10:58 PM
Post #18


Another Stranger Me
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,084
Joined: 8-December 05
From: Capital City
Member No.: 40



blondino, nu stiu ce sa iti spun, dar ma gandesc ca daca in momentul in care iti scriu aici am langa mine o sticla noua de 2L de Coca Cola, asta nu ma face automat dependent, nu?  ???
Plus ca eu ma laud ca am destul de putine vicii, dar pe care mi le respect cu sfintenie ;)
Si nu cred ca daca nu voi fuma, nu voi bea alcool, si alte produse "nocive", cineva imi garanteaza ca voi trai pana la 100 de ani bine mersi. Pot sa merg pe strada si sa imi cada ceva in cap (asta trebuia sa o postez la fobii), si sa ma abtin de la placerile vietii degeaba  :fluierat:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blondina
post Feb 3 2006, 11:01 PM
Post #19


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,136
Joined: 8-December 05
From: 7Th Heaven
Member No.: 16



Depinde in cat timp termini sticla aia invi.  :fluierat:
kalua eu cand am ajuns la urgenta din cauza rinichilor doctorul mi-a interzis cola.Nu am baut cam o luna.Dar tot nu mi-a trecut.M-am apucat din nou ca nu mai rezistam..  :'(
Go to the top of the page
 
+Quote Post
medeea2004
post Feb 3 2006, 11:03 PM
Post #20


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 568
Joined: 17-December 05
Member No.: 112



:offtopic:

blondina dr. trebuia sa-ti interzica tot ce contine acid nu doar cola! :-*
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th June 2024 - 07:15 PM