IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Declin Spiritual Sau "Pierdere" In Cotidian
Diana.
post Feb 11 2006, 04:19 AM
Post #1


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Am mai deschis acest subiect pe un alt forum.
Ideea este urmatoarea:

Traim intr-o perioada in care romanul obisnuit, omul pe care il vedem pe strada, are din ce in ce mai putin timp si bani pentru el insusi.
In lupta uneori acerba pentru o bucata de piine am inceput cu totii sa fim mai pragmatici.
Viata spirituala- si aici ma refer la viata culturala, nu la cea religioasa- pare sa fie in impas.
Sa fie oamenii prea "prinsi" intr-un cotidian mizer si cenusiu, raportat vesnic la cistigul zilnic?
Sa nu ne mai intereseze pe noi, romanii, cultura, evolutia noastra pe plan spiritual?
Sa fim cu totii "victimele" unei societati de consum, ale pragmatismului , ale unei societati de tip filistin in care valoarea tuturor lucrurilor se raporteaza la ban?
Eu,una, inclin sa cred ca ne aflam pe "dulcea" panta a delasarii si a nepasarii vis-a-vis de valorilor culturale si morale.

Voi ce parere aveti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Cecily
post Oct 31 2012, 07:38 PM
Post #2


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 6
Joined: 23-July 12
Member No.: 11,337



Tot ce il intereseaza pe omul in general e aici, acum, criza e totusi una spirituala, de scop al existentei, viata-moarte, convingeri, omul cauta satisfacerea imediata a nevoilor, placerilor, la ce i-ar servi pierderea timpului cu arta, cititul, oricum n-o sa-i serveasca la nimic, viata trece, prea putin timp de citit, teatru, rugat, filosofie, lucruri neinteresante. Pe de alta parte de aia se invata atata la scoala in cativa ani, ca dupa scoala nu-ti mai ramane timp de mai nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:59 AM