IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cistita
Bia
post Jan 6 2008, 02:20 PM
Post #31


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Multumesc de intrebare. Binisor. Tot ma mai doare uretra (cred ca asta ma doare) la ultimele picaturi dar nu ma mai doare si burta si nici nu mai am dureri care svacnesc/pulseaza. Cred ca si-a facut antibioticul efectul, ceaiul si tincturile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Meg
post Jan 6 2008, 02:54 PM
Post #32


Membru de Onoare
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,877
Joined: 9-December 05
From: Here and There
Member No.: 70



P_L: e acelasi lucru ciprinol cu euciprin? mie mi-a mers f bine cu el. (euciprin)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 6 2008, 03:05 PM
Post #33


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Ambele amindoua care ieste contin ca substanta activa de baza ciprofloxacin; doar excipientii difera. E aceeasi mincare de peste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Jan 6 2008, 03:06 PM
Post #34


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



ahhh, cistita, "prietena" mea de cand eram copil! (IMG:style_emoticons/default/angry.gif) (IMG:style_emoticons/default/angry.gif) Ne "intalnim" de cateva ori pe an si de fiecare data la fel de nesuferita... cu senzatie de urinare frecventa si cate-un pic, cu usturimile acelea de-mi vine sa plang... Un singur tratament am folosit de atunci, nu am incercat antibiotice. Neoxazol se numeste si este medicamentul care nu mi-a lipsit in ultimii 20 de ani oriunde mergeam...tabere..excursii etc. Prima doza e mai mare (doza de soc) de 4 pastile, iar urmatoarele cate 2 pastile la 6 ore. isi face efectul inca de la prima doza,amelioreaza din durerile alea nesuferite si se mai rareste si mersul la toaleta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jan 6 2008, 03:09 PM
Post #35


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



A, pentru dureri mie nenea doctoru imi daduse ..na, cum ii zice...piafen (supozitoare) i hate supozitoarele, da` nasparletea e mai mica la ele decit la durerile de cinstita...

Ia intreaba-l pe nenea doftoru daca ai voie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post Jan 6 2008, 03:14 PM
Post #36





Musafir






pai neoxazol mi se pare ca e o sulfamida (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) nu mai tin minte...
oricum- fa un sumar de urina, s-ar putea sa ai cine stie ce bacterie latenta - sau cum am eu, ph la limita de jos al urinei si atunci nu prea ai ce face- ai predispozitie la infectii urinare.
anu trecut am facut pt altceva un tratament prelungit cu zinnat (nush cum se scrie) - e un antibiotic de sprectru larg care e foarte folosit si in infectii urinare severe, de atunci nu am mai facut decat o singura infectie (si in general, eu eram "clienta" odata pe luna). ba mi se pare ca nu are nici contraindicatii in sarcina (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
la mine s-au acutizat acum vreo 3 ani cand am fost in delegatie in Belgia - cei de la hotel au dat drumul la caldura in ziua in care am venit, cu cateva ore inainte, da' patul era din ala king size si gros si receeeeeeeeeeeeeeee - nu apucase sa se incalzeasca. si a fost ingrozitor, m-au durut toate alea iar efectele pe termen lung au fost destul de urate. da' am avut jacuzzi in camera. na, ei au crezut ca compenseaza, eu as fi preferat o camera mica si calda fara fitze
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Jan 6 2008, 03:34 PM
Post #37


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



QUOTE(Maàt @ Jan 6 2008, 03:09 PM) *
A, pentru dureri mie nenea doctoru imi daduse ..na, cum ii zice...piafen (supozitoare) i hate supozitoarele, da` nasparletea e mai mica la ele decit la durerile de cinstita...

Ia intreaba-l pe nenea doftoru daca ai voie.

2 pastile de piafen plus un supozitor ....e tratamentul meu cand am dureri premenstruale f nasoale. dar chiar fac minuni pt durerile de burtica, simti asa o caldura placuta in max 20 de min si durerea dispare. este un anaglgezic puternic, antipiretic, antispastic.. si acum am citit ca este chiar recomandat in cazul cistalgiilor!

QUOTE(fortelady @ Jan 6 2008, 03:14 PM) *
pai neoxazol mi se pare ca e o sulfamida (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) nu mai tin minte...
oricum- fa un sumar de urina, s-ar putea sa ai cine stie ce bacterie latenta - sau cum am eu, ph la limita de jos al urinei si atunci nu prea ai ce face- ai predispozitie la infectii urinare.
anu trecut am facut pt altceva un tratament prelungit cu zinnat (nush cum se scrie) - e un antibiotic de sprectru larg care e foarte folosit si in infectii urinare severe, de atunci nu am mai facut decat o singura infectie (si in general, eu eram "clienta" odata pe luna). ba mi se pare ca nu are nici contraindicatii in sarcina (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
la mine s-au acutizat acum vreo 3 ani cand am fost in delegatie in Belgia - cei de la hotel au dat drumul la caldura in ziua in care am venit, cu cateva ore inainte, da' patul era din ala king size si gros si receeeeeeeeeeeeeeee - nu apucase sa se incalzeasca. si a fost ingrozitor, m-au durut toate alea iar efectele pe termen lung au fost destul de urate. da' am avut jacuzzi in camera. na, ei au crezut ca compenseaza, eu as fi preferat o camera mica si calda fara fitze

am facut, chiar si urocultura de mult ori si de fiecare data imi iese "sterila" .cistita cam de 2-3 ori pe an fac, ma lasase o perioada de cativa ani dar din 2002 a revenit....si ma loveste cand mi-e f frig la picioare. si la mine tot intr-o excursie a recidivat...in grecia...m-a pacalit gresia lor pusa peste tot, am umblat desculta ca era vara.....si apoi du-te si explica la farmacie ce vrei (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif) (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
neoxazolul chiar are efect la mine,e ceva rau ca este sulfamida? nu prea ma pricep.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxanica10
post Jan 6 2008, 03:56 PM
Post #38





Musafir






Pink, mie mi-a recomandat d-na doctor sa beau si ceai de matase de porumb cu cozi de cirese. E f bun pentru infectiile urinare.

Off topic, Altheea, ia sa incerc si eu doza asta de soc in zilele cu pricina. Am niste dureri de ma urc pe pereti si pana acum luam 2 aulin in prima zi, dar isi face mai greu efectul si nu-mi dispare durerea.
Chestia cu ceva cald pe burta ajuta pe moment, dar am auzit doctorii ca recomanda sa se puna gheata si nu ceva cald.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Altheea
post Jan 6 2008, 04:10 PM
Post #39


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,163
Joined: 15-February 07
From: Constanta
Member No.: 1,203



QUOTE(roxanica10 @ Jan 6 2008, 03:56 PM) *
Pink, mie mi-a recomandat d-na doctor sa beau si ceai de matase de porumb cu cozi de cirese. E f bun pentru infectiile urinare.

Off topic, Altheea, ia sa incerc si eu doza asta de soc in zilele cu pricina. Am niste dureri de ma urc pe pereti si pana acum luam 2 aulin in prima zi, dar isi face mai greu efectul si nu-mi dispare durerea.
Chestia cu ceva cald pe burta ajuta pe moment, dar am auzit doctorii ca recomanda sa se puna gheata si nu ceva cald.

daca tereferi laneoxazol pentru cistita incearca,mie imi functioneaza f bine,important e sa continui cu 2 la 6 ore pt vreo 2-3 zile altfel revin problemele. ce sa zic,il folosesc de vreo 20 de ani si nu da gres
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post Jan 6 2008, 04:17 PM
Post #40





Musafir






gheata stiam ca se pune dupa ce nasti sa nu se infecteze rana, la cistita nu am auzit s ar putea cu toate ca daca la frig se declanseaza la mine ma indoiesc sa mi faca bine, eu una recomand doar caldura la picioare si aia obtinuta din mai multe paturi sau statul cu picioarele langa calorifer

sa va spun ce am patit odata: mi am pus apa incalzita intr o sticla si am pus o intre picioare sa scap de senzatia de usturimi am tinut o vreo 2 ore, dimineata ma trezesc cu niste dureri si usturimi de sa ma urc pe pereti nu alta, rezultatul: se inmultisera microbi la caldura iar eu in loc sa mi fac bine mi am facut rau cu mana mea (IMG:style_emoticons/default/sleep.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 10:05 AM