IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Micile domnisoare si moda
Kitten
post Feb 27 2007, 09:55 PM
Post #11


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



daaaa super tare ruju bunica-mii ala verde!! mi-am adus si eu aminte.... era adus din bulgaria si am desenat cu el pe perete (IMG:style_emoticons/default/bataita.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post Feb 28 2007, 08:06 AM
Post #12


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



eu m am pictat cu el la ochi.....ca m am gandit ca nu se putea folosi verdele pe buze (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitten
post Feb 28 2007, 08:25 AM
Post #13


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 649
Joined: 2-December 06
From: Kronstadt
Member No.: 783



un pic off-topic da nu ma pot abtine... la 5 ani i-am spart mamei paco rabanne.... (IMG:style_emoticons/default/crying.gif) ca voiam sa ma dau si eu cu "pampum" (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioannaraluka
post Feb 28 2007, 08:30 AM
Post #14


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,334
Joined: 13-December 05
From: D Street
Member No.: 96



Eu l-am folosit rujul ala in clasa a VIII-a si impreuna cu o linie de dermatograf negru in interorul pleoapei inferioare au fost primele "atentate". Nu mergeam la scoala asa, dar cand ieseam afara mergeam la o prietena si ne machiam acolo. Insa in vacanta de vara ce a urmat mi-a intregit incet-incet trusa de machiaj si "indemanarea". In a IX-a si a XII-a ma dadeam cu pudra, strugurel si fard de pleoape (la scoala).
Ha, ha, ce naivitati, imi spun foste colege de facultate care predau ca de prin clasa a V-a - a VI-a deja au la "cochete", mai ales la licee cu pretentii sau la arte plastice. Chiar am o prietena care nu se machia de felul ei, dar de cand e profesoara a zis ca "trebuie", ca sa arate mai serioasa si matura, ca o intrec elevele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
albinuza
post Feb 28 2007, 11:40 AM
Post #15


V.I.P.
*******

Group: Membru de Onoare
Posts: 7,935
Joined: 9-December 05
From: Bra, Italia
Member No.: 56



io cand eram mica.dat fiind faptul ca umblam numai cu baieti... alata utilizare pt ruj decat linistirea apetitului nu gaseam...il mancam de nu aveam aer....
si printr-a 8-a cand m-am facut io rocherita..am inceput sa imi fac contur negru si am tinut-o asa pana printr-a 11-a...cand am renuntat la machiaj. si am reinceput in facultate....pentru ca ma batea mama la cap sa arat si io ca o fetitza (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
acum ma machiez aproape zilnic cu prima culoare pe care imi pica ochiu cand deschid trusa (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
(IMG:style_emoticons/default/kiss.gif) (IMG:style_emoticons/default/haninoroc.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
splendora
post May 5 2007, 02:05 AM
Post #16


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 325
Joined: 2-May 07
Member No.: 1,565



La mine in liceu vedeam fetite de clasa a 3a, pensate, rimelate si rujate. Chilotii tanga erau de mult fumati. Se vedeau bine merci prin pantalonasii transparenti. De la clasa a 5a, deja au suvite sau chiar sunt vopsite. La a7a daca nu faci nici unu din lucrurile de mai sus esti cam incuiata. Ce pot sa spun, asa parinti, asa copii. Prima oara m-am machiat la 15 ani. Cu mascara si gloss. Pana atunci nu foloseam decat strugurel. Apoi la 16 am inceput si cu fard de ochi si ruj. N-am folosit in schimb, fond de ten pana la 19 ani. Si nici acum nu prea il folosesc pt ca nu imi place. As sfatui totusi mamele care fac greseala sa-si invete fetitele sa se machieze si sa umble cu trusa lor de machiaj, sa renunte la obiceiurile astea. Pana la 16, 17 ani, sunt inca niste copii si au o frumusete deosebita. N-au nevoie de impopotonari. (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post May 5 2007, 07:39 AM
Post #17


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



dar te ai gandit vreodata ca mamicile majoritatea fetitelor habar nu au ca micutele lor umbla machiate?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
splendora
post May 5 2007, 09:03 AM
Post #18


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 325
Joined: 2-May 07
Member No.: 1,565



nu stiu cat poate o fetita pana la 12 ani sa ascunda ca a fost machiata. chiar daca mama e la servici inainte de plecarea fetitei la scoala si se intoarce dupa ce copilu e deja acasa....si aici e vorba si de educatie si de lasatu cosmeticelor la indemana , in cazu in care nu ai incredere in copil
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Philia
post May 5 2007, 09:17 AM
Post #19


V.I.P.
*******

Group: Editorialist
Posts: 3,356
Joined: 2-January 07
From: Craiova
Member No.: 924



hai sa ti spun.
cand eram mai mica aveam o colega ce venea tare machiata la scoala.
bineinteles mamica ei nu stia nimic.cum asa?
pai de dimineata fata era singura acasa,iar inainte sa se duca acasa folosea servetele umede si se demachia pe drum.
mama ei a avut un soc cand in clasa a 9a a venit la scoala si a aflat cum se machia fiica sa.nu i venea sa creada.
cat despre accesul la farduri....exista atatea magazine de unde se pot cumpara...ca nu trebuie ca fata sa aiba acces la trusele mamei.
eu cred ca cel mai bine este ca mama sa isi indrume fiica si in felul acesta cea mica,chiar daca va folosi produse de machiahj nu va exagera.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
splendora
post May 5 2007, 09:35 AM
Post #20


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 325
Joined: 2-May 07
Member No.: 1,565



la cls a 9a nu e asa grav sa fe machiata. dar tocmai, deci daca nu foloseste trusa mamei si isi procura singurica de toate, cum de nu a aflat maica-sa? Ca tot inconstienta se numeste asta. Io una n-as fi putut sa ascund nici o samanta de maica-mea ca ar fi gasit-o oriunde as fi ascuns-o. Nu inteleg cum se poate sa nu-ti dai seama ca fata ta se machiaza sau fumeaza. Cat despre servetele umede, nu fac mare lucru. Daca se machiaza cu creion si mascara nu se ia ca lumea cu un servetel umed. Se vede de la o posta, o demachiere proasta... Tot nu gasesc scuza. Si era vb si de chilotii tanga la clasa a3a. Primisem un argument "foarte inteligent" la un moment dat referitor la asta. " Pai daca fetita ta vede ca toate au tanga normal ca-ti cere si tie, si tu ii dai...mi se pare normal". Daca ne luam dupa asa ceva, atunci fetita mea o sa vrea sa-si inceapa viata sexuala la 14 ani pt ca asa fac colegele, sa se vopseasca la 12 din acelasi motiv si asa mai departe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:50 AM