IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Diferentele de varsta intre parteneri, cat de importante sunt?
fortelady
post Jul 21 2006, 05:05 PM
Post #21





Musafir






testul pus de ham se gaseste aici
Go to the top of the page
 
+Quote Post
missu
post Jul 21 2006, 05:51 PM
Post #22





Musafir






invi, de acord...insa ala de 30 vrea cu una de 50? si daca vrea el, cat timp???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_s
post Aug 6 2006, 05:30 PM
Post #23





Musafir






am fost casatorita 13 ani cu un om mai in varsta decat mine cu 15 ani
multa vreme nu m-a deranjat, eram prea tanara si mirata de tot ce se intampla cu mine
el practic ma crestea...cand am inceput sa gandesc cu capul meu au inceput si problemele in casnicie

se pare ca mi-au trebuit 13 ani sa ma maturizez, dar nu imi pare rau de casnicia mea, desi cand am prins momentul am fugit cat am putut de tare, fara sa ma mai uit inapoi...desigur, cu copilul dupa mine (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Aug 8 2006, 07:33 AM
Post #24





Musafir






Esti o curajoasa mey....dupa atatia ani si cu un copil, prea putine femei se incumeta sa faca pasul asta.
Dar eu sunt intru totul deacord cu tine si la fel as face si eu la o adica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_s
post Aug 8 2006, 07:44 AM
Post #25





Musafir






hehe...curajoasa? nu....daca nu ma ajuta omul care acum e langa mine....el mi-a transferat copilul la alta scoala, a gasit casa unde sa stam, a aranjat cu parintii lui sa aiba grija de copil zilnic pana vin eu de la serviciu...nu as fi reusit singura...intr-adevar e nevoie de un pic de vointa sa te hotarasti sa pui capat vietii tale de pana atunci...am observat ca si mama ma priveste cu alti ochi de atunci....mai cu respect

ca sa revin la topic, diferentele de varsta....daca ma intreba cineva atunci daca conteaza, as fi spus un "nu" hotarat, acum nu mai sunt atat de sigura....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pepa
post Aug 21 2006, 12:21 AM
Post #26





Musafir






Nu cred ca virsta conteaza prea mult.Viitorul meu sotz e mai mare ca mine cu 10 ani, avem 2 ani impreuna si ne vom casatori.Tot ceea ce conteaza e comunicarea,respectul si sa iubesti persoana de linga tine. Cind insa diferentza trece de 10 ani...acolo e alta poveste....Am cunoscut un caz in care el avea 25 si ea 43.Au fost impreuna vreo 4 ani, in care ea ii spala, ii gatea,ii calca, ii spunea fa asa sau asa.....ce mai, era ca si mama lui....In final el si-a gasit pe alta mai tinara. Probabil si.a dat seama ca n-.o iubea cu adevarat si ca i.au trebuit 4 ani ca sa.l ajute cineva sa se maturizeze complet....
Sau alt caz...el 63 ea 44...el n.are nici un chef sa iasa, ar sta in casa,in fotoliu la Tv si chestii de genu asta.Totusi, la 44 ani ea e inca in floarea vietii, dar pt ca e cu el, a renuntzat sa mai iasa din casa...si nu cred ca e cazul sa-si inchida viata deja... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/nusepoate.gif)
De aceea spuneam ca daca diferentza trece de 10 ani....e alta poveste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
crisanda
post Aug 21 2006, 11:18 AM
Post #27


Tratabil
**

Group: Dependent
Posts: 139
Joined: 19-April 06
From: Sharjah, UAE
Member No.: 307



Eu cred ca diferenta de varsta conteaza nu dupa 10 ci chiar dupa 5-6 ani. Mama mea are o teorie care din ceea ce am vazut pare sa se confirme: cand exista o diferenta majora de varsta intr-o relatie persoana care e mai in varsta tinde sa se pastreze si sa arate mai tinara decat varsta pe care o are, in timp ce cel mai tanar imbatraneste prematur.

Cat despre barbatii mai tineri: barbatii oricum nu se maturizeaza niciodata, asa ca macar sa iei unul mai tanar care sa iti dea pofta de viata... (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/wink.gif) Ca el isi gaseste alta mai tanara dupa 4 ani... asta se intampla si la casniciile de 20 de ani cand el are cu 10 ani mai mult decat ea.... asa ca ... Nu as opta pentru un barbat cu 5-6 ani mai mic decat mine, dar nu m-as da in laturi de la unul cu 2-3 ani mai mic. (Cine stie poate pe masura ce trec anii o sa maresc intervalul (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/tongue.gif) ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
claudia_s
post Aug 22 2006, 09:24 AM
Post #28





Musafir






QUOTE(crisanda @ Aug 21 2006, 03:18 PM) *
Eu cred ca diferenta de varsta conteaza nu dupa 10 ci chiar dupa 5-6 ani. Mama mea are o teorie care din ceea ce am vazut pare sa se confirme: cand exista o diferenta majora de varsta intr-o relatie persoana care e mai in varsta tinde sa se pastreze si sa arate mai tinara decat varsta pe care o are, in timp ce cel mai tanar imbatraneste prematur.


da, si eu tind sa cred ca asa se intampla, daca barbatul este mult mai in varsta, femeia vrea sa se comporte mai matur si asta o imbatraneste, plus ca de la o varsta intervin multe "comoditati" pe care n-ai cum sa le combati orice-ai face: sta mai mult in casa la tv (al meu isi pusese doua tv unul langa altul pentru o mai mare "eficienta"), are alte ore de somn, mai putine (ca batranii, deh...) etc.
si daca cel mai in varsta este si inflexibil si nu este dispus sa faca unele compromisuri (normale in orice casnicie), atunci nu ramane pentru cel mai tanar decat sa lase mereu de la el...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ham
post Aug 22 2006, 02:34 PM
Post #29


Cavaler eLady.ro
****

Group: Obsedat
Posts: 358
Joined: 26-June 06
From: Jalea Vaii
Member No.: 398



mai, parerea mea e ca, k in orice, nu iezista sabloane dupe care te potzi ghida; sunt tineri care imbatranesc grozav de repede, sunt altzii care raman verzi, frumosi si zglobii la creieri pana tarziu; in principiu, diferentzele de orice fel ar fi bine sa fie cat mai mici- varsta, educatzie, clasa sociala, avere, religie, rasa, natzie etc, dar asta nu este totusi o regula...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Izabelle
post Sep 7 2006, 12:54 PM
Post #30


Contaminat
*

Group: Membru
Posts: 3
Joined: 6-September 06
Member No.: 530



Am o prietena de 45 de ani care arata bine de tot si nu-i dai mai mult de 30. Si e cu un tip de 32 de ani care este si dragut si matur in gandire. Ea e fericita si il face si pe el fericit. Si ea ce ar trebui sa faca? Sa renunte pur si simplu la el pt ca e mai tanar? Nu cred ca ar putea si n-ar avea nici un sens, nu? E inutil sa spun ca toti prietenii si rudele privesc circumspect totul (IMG:http://www.elady.ro/forums/style_emoticons/default/blush.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 05:31 PM