IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce trebuie facut in caz de viol, Ce parere aveti despre viol
katy87
post Jun 11 2007, 03:20 PM
Post #1


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,086
Joined: 23-February 07
From: galati
Member No.: 1,242



ce parere aveti despre viol? vi s-a intamplat asa ceva sau cuiva apropiat?daca vi s-ar intampla asa ceva ce masuri luati?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jun 11 2007, 03:41 PM
Post #2





Musafir






katy daca te intereseaza subiectul acesta dintr-un motiv anume, cred ca ar fi bine sa dai mai multe detalii. E bine stiut faptul ca victimele abuzurilor sexuale sunt reticente in a discuta deschis despre asta, chiar daca e vorba de un forum si protectia anonimatului.
Si o discutie despre viol asa...de dragul discutiei nu vad ce rost are. Asa ca fii te rog mai explicita, spune ce anume doresti sa stii sau sa afli si atunci ne dam cu parerea (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katy87
post Jun 11 2007, 04:37 PM
Post #3


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,086
Joined: 23-February 07
From: galati
Member No.: 1,242



ai dreptate angel.am o prietena care a fost violata de un vecin.astazi mi-a zis si nu stiu cum sa o ajut, ea m-a rugat sa nu fac nimic.k nu vrea sa afle parintii si nici prietenul ei,dar tipul care a violato tot o ameninta.dar,nu pot sa nu fac nimic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
midnight
post Jun 11 2007, 05:02 PM
Post #4


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 216
Joined: 19-March 07
From: Timisoara
Member No.: 1,366



O amenintza ca? (IMG:style_emoticons/default/mad.gif)
Ce dracu, nu ii e clar ca poate sa o incurce rau de tot?

Edit: daca s-a intamplat recent, prietena ta sa mearga la un legist care sa constate leziunile, daca acestea (mai) exista. Indiferent ce face pe urma cu actul respectiv, daca poata sa il obtina, sa o faca asap.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
angeldust
post Jun 11 2007, 05:12 PM
Post #5





Musafir






Cati ani are prietena ta? Cel mai bun lucru pe care l-ai putea face ar fi sa o convingi sa vorbeasca cu parintii ei. Cu toate ca va fi destul de greu sa o convingi sa faca asta, pentru ca probabil fetei ii este rusine sau teama de consecinte daca are niste parinti cu mentalitate ingusta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Jun 11 2007, 07:28 PM
Post #6





Musafir






"Dupa un viol, victima poate fi suparata, chiar isterica, sau poate fi amortita si aparent calma. Victima trebuie :
-Sa obtina asistenta medicala.
-Sa se simta īn siguranta. Violul este o experienta traumatica pentru o persoana. Īn special imediat dupa, singuratatea este deseori dificila pentru victime.
-Sa fie crezuta. Īn mod deosebit, īn cazul violurilor comise la o īntālnire, victimele trebuie sa fie crezute ca ceea ce s-a īntāmplat de fapt este un viol.
-Sa stie ca n-a fost vina ei. Majoritatea victimelor violului se simt vinovate si cred ca atacul a fost cumva vina lor.
-Sa ia controlul asupra vietii ei. Cānd o persoana este violata, se poate simti complet lipsita de control asupra a ceea ce i se īntāmpla. Un pas important īn drumul spre recuperare este sa cāstige controlul atāt asupra lucrurilor marunte, cāt si a lucrurilor importante.

Lucruri pe care le poti face pentru a o ajuta:
-Asculta, nu judeca. Nu este rolul tau sa fii acuzatorul si sa o faci pe ea sa-si dovedeasca spusele. Accepta versiunea ei si īncurajeaz-o. Va trebui sa tii opinia ta pentru tine daca tu consideri ca vina a fost a ei. Multe servicii de counseling pot fi de ajutor si pentru prietenii si rudele victimei.

-Oferiti adapost. Daca este posibil, stai la ea acasa sau las-o pe ea sa stea la tine macar o noapte. Nu este momentul ca ea sa fie singura.
-Fii īntelegator. S-ar putea ca victima sa aiba nevoie sa vorbeasca la ore nepotrivite dupa īntāmplare.
-Fa-o sa se simta comfortabil. A fost tratata brutal. Are nevoie de compasiune.
-Asigur-o ca nu este de vina. Acest lucru este crucial. Multe victime ale violului se īnvinovatesc.Trebuie sa fie reasigurata ca violatorul este vinovat si nu ea.
-Fii rabdator si īntelegator. Fiecare are propriul program de recuperare dupa un viol. Nu impune victimei altul.
-Actiuni de īncurajare; de exemplu : sugereaza-i sa sune la un hotline despre viol, sa se duca la un spital sau la un centru de sanatate si/sau sa sune la politie."



Katy incearca sa o incurajezi si sa-i explici ca nu are de ce sa-i fie teama si ca apeland la ajutor va fi mai in siguranta si va depasi mai usor trauma...trebuie sa-i explici ca are obligatoriu nevoie de un control la un medic (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katy87
post Jun 11 2007, 08:19 PM
Post #7


Incurabil
*****

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,086
Joined: 23-February 07
From: galati
Member No.: 1,242



are 18 ani,ii este frik sa le spuna la parinti,fiindk acestia o sa afle k numai era virgina.si adevarul e k are un tata dificil tare.mi-a spus k s-a intamplat sambata.de abia am reusit sa o conving sa mearga la ginecolog sa-si faca un control,k tipul nu a folosit nici prezervativ.iar tipul ii cunoaste foarte bine si stie ce fel e tatal ei si mai stie k nu are curaj sa le spuna.

kary m-am oferit sa dorm la ea sau ea la mine si nu a vrut si mi-a spus k vrea sa fie singura sa se gandeask.nu stiu daca fac bine,dar nu am de gand sa o las singura,fiindk imi este frica sa nu faca vreo prostie.

oare daca vorbesc eu cu mama ei.ce ziceti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Jun 11 2007, 08:43 PM
Post #8


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



Nu ar fi rau, numai sa fie o femeie intelegatoare. Fata e o victima, acum are nevoie de sprijin, nu de suturi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
splendora
post Jun 11 2007, 09:07 PM
Post #9


Dependent
***

Group: Dependent
Posts: 325
Joined: 2-May 07
Member No.: 1,565



tot despre viol, spunea un sexolog, barbat evident: "nu exista viol fara sa vrea femeia" .... l-as fi castrat pe loc si as fi spus " nu exista castrare fara sa vrea barbatul". nu inteleg cum poate un om care ajunge la tv pt studiile sale sa spuna asa aberatii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
midnight
post Jun 11 2007, 09:48 PM
Post #10


Dependent
***

Group: Membru
Posts: 216
Joined: 19-March 07
From: Timisoara
Member No.: 1,366



Katy, individul ala trebuie pus cu botul pe labe. Nu violezi pe cineva -- fapta pentru care poti face ani grei de inchisoare -- si pe urma tot tu te dai cocos in casa scarii.
Si oricat de inchistati ar fi parintii ei, furia lor va fi indreptata asupra animalului, nu asupra fiicei.
In orice caz, certificat medico-legal cat mai curand posibil.

Desi am impresia ca unele detalii are left out.. nu ca vreun viol pe lumea asta ar avea scuza, insa:
- unde s-a petrecut? la el acasa? la ea acasa?
- care era relatia dintre ea si agresor inainte de viol?

Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 06:14 AM