IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages V  « < 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cistita
claudia_electra
post Sep 15 2008, 03:43 PM
Post #61


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 2,059
Joined: 10-December 05
From: Tara Minunilor
Member No.: 80



Nolicin e cel care ma salveaza pe mine cand am infectii urinare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana_
post Sep 15 2008, 04:16 PM
Post #62





Musafir






Pink sanatate!
Da, ala e tratamentul pe care mi l-a recomandat dna doctor. E bun si Nolicinul de care zice Clau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kary_pink
post Sep 15 2008, 05:00 PM
Post #63





Musafir






Pink la un doctor ai fost? O urocultura ai facut? Sunt multe cabinete unde te duci direct dimineata cu eprubeta fara sa ai nevoie de programare. Un rezultat la urocultura il afli in doua zile, costa 15 lei plus alti 15 lei pentru identificarea tipului de infectie/microb (daca este descoperit vreunul). Un control la un medic care sa-ti citeasca rezultatul costa 40 lei.



Cistita este o infectie/inflamatie a vezicii urinare nu o raceala.

''Cistita este o inflamatie sau o infectie a vezicii urinare. Atunci cand este cauzata de o infectie bacteriana, cistita face parte din grupul infectiilor tractului urinar (ITU).
Cistita poate deveni o problema grava de sanatate atunci cand infectia se extinde la rinichi.


Cistita debuteaza in general atunci cand bacteriile patrund in tractul urinar prin uretra, canalul prin care se elimina urina din organism. De aici, bacteriile se fixeaza pe peretele vezicii si se multiplica. Mai rar, bacteriile pot ajunge la vezica urinara avand ca sursa o infectie din alta regiune a corpului.


Infectiile urinare sunt mult mai frecvente la diabetici, la femeile tinere in perioada de activitate sexuala si la gravide. In acest ultim caz, cistita se poate afla la originea unor contractii uterine ce pot declansa o nastere prematura.


Tratamentul cistitei consta in general in administrarea de antibiotice. Cistita, ca si alte infectii ale tractului urinar pot fi prevenite prin adoptarea unor masuri simple de igiena.''

sursa: romedic

Eu am crezut ca am cistita si defapt ma confruntam cu un altceva (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)

''Se disting trei tipuri de infectii urinare, in functie de localizarea infectiei:

- Cistita – inflamatie a vezicii urinare. De departe cea mai frecventa forma de infectie urinara, cistita afecteaza aproape in totalitate numai femei. In majoritatea cazurilor, ea este provocata de proliferarea bacteriilor de tipul E. Coli, cu provenienta din zona anala. Toate obstacolele care impiedica golirea vezicii cresc riscul de cistita. Cistita este in general insotita de uretrita (inflamatia uretrei).

- Uretrita

- Pielonefrita

In absenta unui tratament, cistita poate evolua intr-o afectiune a cailor urinare si a rinichilor, traducandu-se prin aparitia unei febre.

In mod normal, evolutia este favorabila in 24 – 48 ore.

In cazul unor cistite recidivante (peste 4 -5 cistite pe an), este necesara instituirea unui tratament prelungit insotit de o profilaxie (prevenirea infectiilor). In acest scop, sunt efectuate examene complementare, in special o urocultura (detectarea microorganismelor dintr-o proba de urina) si uneori, o urografie intravenoasa.

La unii bolnavi se observa antecedente de cistita survenite in preajma raporturilor sexuale (12 -24 ore mai tarziu). Ele se datoreaza iritarii meatului (orificiului) uretrei in timpul raportului sexual, in special la nulipare (femei care nu au avut nicio sarcina).''

sursa: romedic

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bia
post Sep 15 2008, 05:34 PM
Post #64


make-up artist
*******

Group: Administratori
Posts: 5,601
Joined: 11-December 06
From: Otopeni
Member No.: 819



Am luat un antiinflamator numit VIDAN, Urinex si Uricol. Cred ca a fost bun VIDAN-ul ca m-au lasat durerile alea ca niste spasme. Nolicin ma duc sa-mi iau acum. Maine ma duc si la doctor, de dimineata.

Multam. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LostWhispers
post Sep 15 2008, 07:29 PM
Post #65





Musafir







eu deja am trecut la sosete 3 sfert , azi i am luat la adidasi preventiv , raceala vine de la picioare
iar de stat jos pe ceva rece nici vb sunt patita (IMG:style_emoticons/default/closedeyes.gif)
luati Catinofort pt iminitate 2 cutii una dupa alta, inainte de masa cu o ora 3 tablete, va ajuta trust me , nush daca am mai zis de el (IMG:style_emoticons/default/zapacitul.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
whiterose
post Nov 1 2008, 08:12 PM
Post #66


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 15
Joined: 13-October 08
Member No.: 5,104



cum se ia albastrul de metil? ce doza?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cleo
post Nov 2 2008, 02:29 AM
Post #67


moderator
*******

Group: V.I.P.
Posts: 6,061
Joined: 8-December 05
From: Montreal
Member No.: 34



Mie Neoxazolul imi facea tare bine.
Acum mi-a adus mama No-Spa (clorhidrat de drotaverina) am avut nevoie de vreo 2 ori, 1 pastila seara si a 2-a zi nu mai aveam nimic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yoa9i
post Nov 1 2011, 07:26 PM
Post #68


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 1-November 11
Member No.: 10,739



O sa trec direct la subiect am facut cistia prima oara acum o luna,astazi am facut iarasi .Prima oara am fost la proba de urina,ecografie,urolog si chiar ginecolog.Mia dat niste medicamente Uro-vaxom pe perioada de 6 luni pt a preveni cistita pe viitor.Anitbioticul a fost CIPRINOL cu el mi.a trecut si usturimea care era foarte deranjanta si sangerarea pentru ca eram in faza in care si sangeram ,defapt cistita este o infectie pe care o data facuta o s.o ai mereu ,dar daca esti informata si stii ce sa nu faci o poti preveni.CEl mai bine este sa nu stati desculte,cu spatele gol,cu pantaloni foarte subtiri si bluze,sa nu stati pe ciment ,banci etc.Beti foarte multe ceaiuri in special de matasea porumbului,coada calucului sau urzica,si nu beti apa de la chiuveta pentru a prevenni nisipul sau alte infectii pe viitor.Sper ca v.am fost de folos pupici. (IMG:style_emoticons/default/kiss.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simona_r2014
post Sep 8 2014, 02:30 PM
Post #69


Contaminat
*

Group: Contaminat
Posts: 1
Joined: 8-September 14
Member No.: 12,606



Buna, A incercat cineva D-Mannose si Asparagus de la firma Swanson? Am auzit ca sunt bune.Ceva pareri? K si pe mine ma chinuie de ceva vreme si nu mai stiu ce sa incerc.Alte tratamente pe care le-ati incercat si au mers?Multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana.
post Sep 15 2014, 05:44 PM
Post #70


Fondator eLady.ro
*******

Group: Administrator
Posts: 33,779
Joined: 7-December 05
Member No.: 5



La cistita iei medicamentele prescrise de medic. Automedicatia nu este o solutie - dimpotriva, poate crea mai multe probleme...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pages V  « < 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 05:03 PM