IPB

Site eLady | Articole eLady | Adrese utile | Trimite articol pentru eLady.ro | Trimite adresa utila | Contact 

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vise ciudate
ciucinica
post May 17 2007, 11:38 AM
Post #1





Musafir






am un somn agitat , nu prea pot dormi bine, si cand adorm visez ciudat si de multe ori chiar urat...ma rog imediat cum ma trezesc apoi iar nu mai pot adormi si parca continui visul cu ochii deschisi..Poate e de la prea mult stres, mai multe ganduri si-n-toate partile, Mi-am spus de multe ori ca ma duc la preot dar nu am fost, mi-e cam jena..ce as putea lua sau face ca sa dorm si eu o noapte intreaga, linistita. Sunt o persoana credincioasa si spirituala, dar cu atatea vise ciudate , in special cu bunica mea care a murit de curand, cu buni meu care traieste si e singur la tara, [preoti, pisici, caini...] sincer f urat visez...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post May 17 2007, 11:44 AM
Post #2





Musafir






in primul rand niste vitamine MagneB6 te ar ajuta foarte mult, o cana de lapte seara sau un ceai de tei sau sunatoare
mai sunt la plafar niste picaturi de la fares cu valeriana foarte bune e natural nu da dependenta sau alte efecte secundare, neaparat sa te ausugestionezi pt ca defapt totul totul se petrece in creierul nostru asa ca nu te mai gandi la asta incearca sa te calmezi sa vezi ca intr o saptamana iti revii si eu am avut perioade stresante dar incerc efectiv sa nu ma mai gandesc, sa caut alte preocupari (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geoo
post May 17 2007, 11:56 AM
Post #3


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



ciucinica, sa inteleg ca somnul iti este unul agitat de cand cu evenimentul neplacut, sau de obicei aveai problema asta?
Daca e de obicei, atunci trebuie sa iei niste pastile pt calmare. Indicate ar fi cele din plante pt ca nu dau dependenta. Eu acum 4 ani, la BAC luam Calmogen, m-au ajutat mult sa ma relaxez si sa dorm mai linistit pt ca si eu aveam o groaza de cosmaruri.
Iar daca somnul ti-e zdruncinat mai de curand, atunci trebuie sa incerci sa-ti schimbi putin lucrurile la care te gandesti, mai ales inainte de somn! S-a demonstrat stiintific ca, creierul (hmmm....nu e cacofonie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) " lucreaza" exact cu ce-i dai tu inainte de somn. Deci daca incerci sa te gandesti la lucruri placute (nu amintiri, pt ca acestea deviaza!) eventual la lucruri pe care vrei sa le faci si ce impact crezi ca vor avea asupra ta, vei da un alt gen de material pt dezvoltare nocturna!!! Incearca sa-ti linistesti si sufletul si mintea (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) stiu ca este greu, poate niste pastile te vor ajuta, si chiar putin sport pt oxigenarea sangelui!!!
Sa ne tii la curent (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciucinica
post May 17 2007, 12:07 PM
Post #4





Musafir






chestia cu valeriana nu am incercat-o
calmogen am mai luat de-a-lungul anilor, efectul era doar cand le luam si atat...da ma stresez inainte de culcare , ma gandesc la "n" lucruri , am incercat sa ma relaxez dar nu prea tine....sunt multe probleme in viata de zi cu zi si chiar daca mi-e somn , atipind imi vin in minte si pac dispare tot somnul...si parca vin de-a-valma asa toate gandurile.Am avut momente si momente, cand munceam ff mult nu adormeam de oboseala chiar daca imi era rau de somn, acum ca e cald si transpir ma trezesc si mai des in mijloc de noapte....am totusi 26 ani si nu as vrea sa recurg la medicamente dar chiar am mai luat si cate un extraveral uneori...Sunt fff sensibila si chiar daca aud de un necaz a cuiva, sau ceva rau ma preocupa..acum nu mai am un loc de munca si ma stresez la maxim....stau in chirie...vin examenele la fac...organizarea nuntii (sala muzica, foto, verighete) , banii...sanatatea mamei, cateva neintelegeri cu sotul..."n"nnnnn" lista continua....parca sunt paranoica dar chiar am ceva probleme si toate revin in noapte...

o sa incerc valeriana, mersi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geoo
post May 17 2007, 12:18 PM
Post #5


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



nu esti singura sa stii, si eu sunt un specimen infect care are obiceiul sa treaca tot in revista exact inainte de somn.....si ma mai oftic ca am facut " asa" in loc de " asa" si ma invart in pat (iti spun sincer in 2 luni eu rup cearsaful!!!!) de 2 saptamani am adoptat alta logica! cu o ora inainte de culcare " am voie" sa ma gandesc la probelemele din ziua care va urma (NU CE DEJA s-a intamplat) apoi imi fac un program, fara sa ma panichez ca nu-l pot duce la capat, sincer, intr-un final totul se rezolva, iar daca nu, asta e, vom supravietui!!!!
Iar exact pana sa adorm, ma gandesc la viitoare vacante, concedii...lucruri care sa ma linisteasca, sa-mi dea forta sa merg mai departe!!

Sa stii ca e posibil si sa ai carenta de Calciu (pt nervozitate si neliniste) sau alte minerale si Vit! Fa si niste investigatii medicale!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ciucinica
post May 17 2007, 12:23 PM
Post #6





Musafir






sincer nu am facut de mult niste analize..si cu calciul am probleme de ani de zile...mai nou imi amortesc f tare picioarele si mainile...
cu cearsaful ai dreptate..e botit dimineata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geoo
post May 17 2007, 01:15 PM
Post #7


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,819
Joined: 25-December 06
From: Pe canapeaua rosie
Member No.: 893



QUOTE(ciucinica @ May 17 2007, 01:23 PM) *
sincer nu am facut de mult niste analize..si cu calciul am probleme de ani de zile...mai nou imi amortesc f tare picioarele si mainile...
cu cearsaful ai dreptate..e botit dimineata


cred ca primul pas ar fi sa faci niste analize la sange, sa-ti dai seama ce carente ai!!! Sigur e ceva si acolo! Eu m-am mai calmat si de cand iau calciu si vit E zilnic! Eu inca sunt agitata rau noaptea, ma frec de pe o parte pe alta mereu (si sunt si constienta de asta) dar macar nu mai visez rau decat rar (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
divi2007
post May 17 2007, 02:03 PM
Post #8





Musafir






eu am spasmofilie tot asa am patit si eu mi au amortit mainile si nu mai puteam sa le misc se inclestasera, trebuie o dieta nu mai manca dulciuri, cafea, cola, nu prea multa carne. Lipsa de calciu duce la stres si irascibilitate de aceia te stresezi eu de la Ca si Mg m am mai calmat dar ti am zis incearca sa citesti sau sa stai la calculator inainte de somn apoi direct in pat fara sa te mai gandesti la nimic e greu si eu incerc sa nu mai pun la suflet si e asa de greu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebe_maria
post May 17 2007, 06:12 PM
Post #9


Membru de Onoare
******

Group: Membru de Onoare
Posts: 1,856
Joined: 15-March 06
From: craiova
Member No.: 269



Fetelor daca vreti ceva calmant si natural exista niste pastile numite SEDOCALM la plafar, mie imi fac foarte bine cand sunt nervoasa/stresata/agitata. Uitati si prospectul:

SEDOCALM , comprimate
produse naturale

Forma de prezentare: Produs natural obtinut dintr-un amestec de plante medicinale si ulei volatil, conditionat sub forma de comprimate. Flacon cu 40 comprimate.

Compozitie: Chelidonium majus, Hyssopus officinalis, Origanum vulgare, Leonurus cardiaca, Crataegus monogyna, Tilia species, Arnica montana, Aetheroleum Foeniculi.

Actiune terapeutica: Fitocomplexul de principii active din asocierea de plante medicinale al produsului Sedocalm determina in organism o actiune moderat sedativa si antispastica la nivelul sistemului nervos vegetativ. In paralel, determina si o usoara actiune hipotensiva.

Indicatii terapeutice: in stari de hiperexicitabilitate nervoasa, anxie-tate, distonie neurovegetativa, tulburari de climax. La persoanele care lucreaza in conditii de stres, cu predispozitie la sindromul de suprasolicitare, este indicat a se folosi profilactic.

Contraindicatii: Hipotensiune, afectiuni renale grave.

Mod de administrare Intern: Adulti: profilactic: 1-2 comprimate/zi timp de 7 zile; curativ: 1-4 comprimate/zi, timp de 14 zile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fortelady
post May 17 2007, 06:31 PM
Post #10





Musafir






daca va povestesc eu ce vise am vi se intoarce stomacul sau nu mai dormiti o saptamana (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
la mine e de vina stresul, am multe probleme in ultimul timp.
s-a mai calmat situatia cu o cura de calciu-magneziu-zinc, rezolvat din probleme si somnifere...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2024 - 01:24 AM